Nuo 2007 m. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) Lietuvą priskyrė Europos šalims labiausiai pažeistoms tuberkuliozės (TB). Taip yra todėl, kad Lietuvoje yra vieni aukščiausių ES Sergamumo ypač atsparia gydymui TB rodikliai ir žemiausi jos išgydymo rodikliai.
Kovo 24-oji yra Tarptautinė tuberkuliozės diena. Apie pavojingą infekcinę ligą – pokalbis su Raseinių rajono savivaldybės gydytoja Akvile Juškiene.
– Kaip yra vykdoma priežiūra asmenų sergančių tuberkulioze ?
– Prieš pora metų Raseinių rajono savivaldybėje įsteigtas Tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso kabinetas (DOTS kabinetas) tuberkulioze sergantiems asmenims. Šiame kabinete lankosi pacientai, kurie yra paleisti po stacionarinio tuberkuliozės gydymo ir kuriems yra skirtas tęstinis ambulatorinis tuberkuliozės gydymas. Pacientams kabinete nemokamai yra skiriami antituberkulioziniai vaistai, kuriuos jie turi išgerti prižiūrint DOTS kabineto darbuotojui. Būtent taip siekiama kontroliuoti tęstinį ambulatorinį tuberkuliozės gydymą, kadangi ne visi pacientai suvokia apie nutraukto gydymo žalą bei pavojų. Pasitaiko atvejų, kuomet pacientai visais įmanomais būdais mėgina išvengti tabletės išgėrimo. Paduotą tabletę kišasi po liežuviu, vėliau ją išspjauna ir kitais būdais klaidina sveikatos specialistus. Šiuo metu DOTS kabinete gydosi 7 asmenys (3 vaikai ir 4 suaugę), Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų filialo Romainių tuberkuliozės ligoninėje guli dar 3 Raseinių rajono gyventojai. Šiemet planuojame įgyvendinti projektą, finansuojamą iš ES struktūrinių fondų lėšų. Šio projekto dėka, sergantiems asmenims, besilankantiems DOTS kabinete mes galėtume kompensuoti keliones į kabinetą, transporto išlaidas, bei kas savaitę skirti talonus maisto prekėms įsigyti.
– Tuberkuliozė nėra socialiai pažeidžiamų asmenų ligų, ja gali susirgti kiekvienas. Tačiau nėra paslaptis, kad TB sergantys asocialūs asmenys dažnai vengia gydymo. Ar yra priemonės, kurios drausmina, įpareigoja užsikrėtusius gydytis?
– Jei tuberkulioze sergantis asmuo pažeidžia stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos vidaus tvarką (savavališkai pasišalina iš stacionaro, nutraukia gydymą, girtauja ir kt.) ar nutraukia jam skirtą ambulatorinį gydymą ilgiau nei 2 savaitėms yra taikomas priverstinis asmenų hospitalizavimas į Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninę. Priverstinį hospitalizavimą organizuoja Savivaldybės gydytojas, rajono Savivaldybės biudžeto lėšomis yra finansuojamas minėtų asmenų pervežimas į Alytų. 2017 m. priverstinai hospitalizuotas 1 Raseinių rajono gyventojas.
Tačiau tikrai ne visi tuberkulioze sergantys asmenys yra asocialūs ir/ar piktnaudžiaujantys alkoholiu. Nė vienas žmogus nėra apsaugotas nuo šios ligos. Labai svarbu šviesti visuomenę apie šią klastingą ligą, informuoti apie profilaktinių sveikatos patikrinimų, imuniteto stiprinimo svarbą ir kt.
– Liga perduodamas oro lašeliniu būdu, tai yra į aplinką patenka, kai žmogus kalba, kosėja, čiaudi ar spjaudo skreplius. Faktas, kad TB susirgti galime bet kuris. Kaip elgtis, jei artimoje aplinkoje yra tuberkulioze susirgęs asmuo?
– Asmenys, turėję artimą sąlytį su atvira tuberkulioze sergančiu: kartu būnantys šeimos nariai ar kiti asmenys, būnantys tose pačiose patalpose (kambaryje, bute ar individualiame name ir pan.), kartu dirbantys, besimokantys, dėl tuberkuliozės privalo pasitikrinti nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo tuberkuliozės diagnozavimo. Minėtų asmenų sąrašą nustato asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Raseinių skyriaus specialistai. Dauguma žmonių labai greitai reaguoja ir vyksta atlikti sveikatos patikros, tačiau būna atvejų kuomet reikia vykti pas pacientus į namus, įkalbinėti pasitikrinti. Pavyzdžiui pernai vienas mūsų rajono gyventojas, turėjęs artimą sąlytį su atvira tuberkulioze sergančiuoju, atsisakė atlikti sveikatos patikrinimą.
Mes nuolat stengiamės stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą tuberkuliozės valdymo klausimais. Raseinių rajono savivaldybė 2017 m. organizavo pasitarimą dėl tuberkuliozės valdymo, DOTS paslaugų teikimo, bei tarpinstitucinio bendradarbiavimo Raseinių rajone.
Vienas aktyvia tuberkuliozės forma sergantis asmuo per 1 m. gali užkrėsti 10-15 asmenų. Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenimis per pastaruosius beveik dvidešimt metų (1998-2016) sergamumas tuberkulioze Lietuvoje sumažėjo, tačiau vaikų sergamumas TB nuo 2014 m. pradėjo didėti.
Pagrindine šios pavojingos ligos profilaktika – skiepai (Lietuvoje skiepijami 2-3 d. naujagimiai), patalpų vėdinimas ir žinoma, asmeninė higiena.