Pakalbintas Raseinių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Artūras Košikas, pastebėjo, kad opia problema renginiuose vis dar yra besaikis alkoholio vartojimas. Nors šventėje kasmet žiūrovų minia vis retėja, šiemet pažeidimų ir vėl netrūko – surašytos dvi dešimtys protokolų.
Šventės bėda – alkoholis
Raseinių rajono savivaldybės tarybos sprendimu, masinių renginių metu alkoholio prekyba nėra draudžiama, organizatoriai gali patys spręsti, ar leisti prekybininkams prekiauti kultūros „paveldu“, ar ne. „Koldūnų“ šventės rengėjai nusprendė neįsileisti alkoholio pilstytojų, tačiau toks sprendimas naudos nedavė, nes iki artimiausios parduotuvės – vos keli žingsniai.
Po 2015 m. įvykusios koldūnų šventės, kuri pasižymėjo ne tik dideliu girtų asmenų skaičiumi, bet ir pralietu krauju, policininkų kantrybė trūko ir į 2016 m., 2017 m. vykusias šventes buvo siunčiamos dar neregėtos policijos pajėgos. Šventėse viešąją tvarką užtikrinti turėjo per 40 policijos pareigūnų bei policijos rėmėjų. Padidintas policijos dėmesys pasiteisino – 2016 m. užregistruoti 8 teisės pažeidimai, o praėjusiais metais šventės metu nesurašytas nė vienas protokolas. Tam didelės reikšmės turėjo savanoriškas vietos verslininkų sprendimas nevykdyti prekybos alkoholiu.
Tačiau šiemet alkoholis vėl liejosi laisvai – vietos verslininkai atvėrė parduotuvių duris, o renginio dalyviai iki 20 val. jo prisipirko tiek, kad jo užteko iki pat šventės pabaigos. Iš pradžių pozityviai nusiteikusios, perpus mažesnės policijos pajėgos, su apsvaigusiais dalyviais darbo turėjo į valias – 9 asmenys nubausti už alkoholio vartojimą viešoje vietoje, sustabdyta 1 neregistruota transporto priemonė, 2 neblaivūs dviratininkai, sulaikyti 6 girti nepilnamečiai, dar 2 asmenys nubausti už smulkų viešosios tvarkos pažeidimą. Iš viso surašyta 20 administracinių nusižengimų protokolų.
Viduklės seniūnijos seniūnė Daiva Ulinskienė, paklausta, ar renginyje nebūta problemų dėl alkoholio vartojimo, teatsakė, jog dvejus metus šventėje alkoholiu neprekiaujama.
„Koldūnų“ šventė tampa kaimo renginiu?
Kiekvienais metais šventėje dalyvaujantys žmonės pastebi, jog renginys kasmet sulaukia vis mažesnio žiūrovų skaičiaus. Renginio dalyviai mano, jog to priežastis – renginio programa, į kurią organizatoriai žiūri pro pirštus.
Į Viduklę atvykusi tauragiškių pora prasitarė, kad į renginį važiavo tik „iš inercijos“.
„Šiandien Tauragėje vyksta Gyčio Paškevičiaus koncertas, tačiau nusprendėme atvykti į Viduklę. Tiesa, pamatę renginio programą, buvome rimtai suabejoję, ar verta,“ – kalbėjo tauragiškiai.
Tačiau tokios nuomonės buvo ne visi.
„Aš labai džiaugiuosi, kad tokia šventė vyksta mano gimtajame miestelyje. Išlieka tradicija šventę organizuoti kiekvienais metais. Patinka, kad į ją vis dar suvažiuoja minia žmonių. Visa kita yra biudžeto dydis ir organizatorių galvos skausmas. Tikai yra kur tobulėti,“ – džiaugėsi vidukliškis Laimonas.
Vietos gyventoja Asta svarstė, jog renginio kokybė pradėjo prastėti po to, kai renginio organizavimas buvo patikėtas Viduklės seniūnijai, kuri nėra tam nei pajėgi, nei kompetentinga. Pirmąsias respublikinio lygio šventes organizavo Raseinių rajono kultūros centras – palyginę 2012 ir 2018 metais vykusių švenčių programas pamatytume akivaizdžius skirtumus.
„Organizatorių nuomone, šventė pavyko, o ką mano kiekvienas gyventojas, tikrai nežinome. Nusiskundimų dėl šventės organizavimo ar programos negavome. Renginys nemokamas. Žmonės į šventę rinkosi įvairiu laiku, pasirinkdami jiems patinkančias veiklas ar koncertus, todėl, įvardinti žmonių skaičiaus neįmanoma,“ – teigė D. Ulinskienė.
Seniūnė skaičiavo, kad koldūnų šventės biudžetas siekė 4 tūkst. eurų.
Tekstą rengė Aivaras Lūšis.
A. Lūšio nuotr.
Kuo toliau tuo liūdesnė šventė. Su tokia programa žmonių tikrai nepritrauksit. Liūdna,kad buvusi daug žadanti šventė,darosi nebešventė,nebesutraukia žmonių . Ne visi moka organizuoti… Suaugusiems koncertas nemokamas,o vaikam nieko nėra nemokamo. Batutų nuomos kaina yra tikrai nedidelė ir galima rast rėmėjų,kurie parems ir vaikams bus džiaugsmo.