Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Ar pagrįsta panika? „Raudono baliono“ akcija Raseiniuose

Kokia jūsų nuomonė, ar tokio pobūdžio rengiamos socialinės akcijos nekelia papildomos panikos visuomenėje? Ar pagrįstai yra galvojama, kad vaikas iš šeimos gali būti atimtas už smulkmenas?

Tėvų nerimas suprantamas. Tačiau tai, kas vyksta viešoje erdvėje, tik kelia nepagrįstą paniką. Norisi pabrėžti, jog fizinės bausmės panaudojimas ar vyno taurė – nėra pagrindas paimti vaiką iš šeimos. Sprendimas dėl vaiko paėmimo iš jo atstovų, pagal įstatymą priimamas, atsižvelgiant į aplinkybių visumą, jas pagrindžiančius faktus, bei tais atvejais, kai kartu nustatomi ir aukštos rizikos veiksniai pagal vaiko amžių, kaip keliantys grėsmę jo sveikatai, saugumui ar gyvybei.

Kiekviena situacija yra labai individuali. Viešai skelbiamą informaciją reikėtų vertinti kritiškai ir atsakingai. Mūsų Tarnyba yra atvira, kviečiame kalbėtis, diskutuoti, gilintis į procedūras. Ir tikrai, kiekvienu atveju, pirmiausia labai nuoširdžiai savęs paklausti, o kaip geriausia vaikui?

Kiek vaikų iš šeimų yra „paimta“ Raseinių rajone?

 Iš nesaugios aplinkos vaikas paimamas nedelsiant. Antras grėsmės lygis Raseinių rajone nuo liepos 1 d. nustatytas dvylikai vaikų. Tačiau tik du vaikai negrįš atgal, nes pati mama toliau juos auginti atsisakė. Vienas mažylis, pašalinus buvusias kliūtis, jau sugrąžintas į šeimą. Tris vaikus globoja artimi giminaičiai (močiutė, teta). Kiti vaikai šiuo metu Raseinių pagalbos šeimai namuose, tačiau ir jiems neužtrenktos durys į tėvų namus. Su šeimomis (jei jos priima pagalbą) dirbama, jeigu jos keis gyvenimo būdą, įvykdys visas specialistų rekomendacijas, vaikams bus saugu namuose gyventi – jie grįš pas tėvus.

Kokia vaikų paėmimo iš šeimų priežastis?

Konkrečios situacijos Raseinių rajone yra skirtingos. Negaliu jų detalizuoti, siekiant apsaugoti šeimos privatumą. Tačiau galiu paminėti keletą. Štai iš vienos jaunos mamos teko laikinai paimti kūdikį, kai pasitvirtino gautas pranešimas jog negalią turintis vaikelis jau kelias dienas paliktas giminaičiams, kurie vaikeliu rūpintis atsisakė. Kitos priežastys – girtavimas ir vaikų nepriežiūra. Dviejų vaikų atsisakė pati mama. Visos situacijos vienodai skausmingos ir grėsmingos.

 Paaiškiname, kad grėsmės lygio nustatymas labai susijęs su vaiko amžiumi, nes kūdikiai kur kas labiau pažeidžiami nei vyresni vaikai. II grėsmės lygis 0-3 metų kūdikiui nustatomas, jei yra bent vienas aukštos rizikos veiksnys. Nustatant tokį patį grėsmės lygį 4-6 metų vaikui – turi būti ne mažiau nei 2 aukštos rizikos veiksniai. Kai vaikas yra sulaukęs 7-15 arba 16-17 metų, II grėsmės lygis gali būti nustatytas esant ne mažiau nei 5 aukštos rizikos veiksniams.

Tačiau, vėlgi, pasikartosiu – sprendimas dėl vaiko paėmimo iš jo atstovų pagal įstatymą priimamas, atsižvelgiant į aplinkybių visumą, jas pagrindžiančius faktus.

Kur Raseinių rajono vaikai yra apgyvendinami (paėmus iš namų)?

Mūsų prioritetas – vaiką perduoti šeimos nariams, giminaičiams, asmenims, su kuriais vaiką sieja artimas emocinis ryšys. Tokiai galimybei nesant vaikas apgyvendinamas pas savivaldybės nurodytą fizinį ar juridinį asmenį, kuris galėtų pasirūpinti vaiku bet kuriuo paros metu, pavyzdžiui, pas budintį globėją, šeimynoje, vaikų globos institucijoje.

Džiugu, kad Raseiniai nuo šios savaitės jau turi pirmąjį budintį globėją. Tad laikinai iš nesaugios aplinkos paimtas vaikas iš karto pateks į ramią aplinką. Iki šiol, jei nebuvo galimybės, vaikų apgyvendinti pas artimuosius, jie buvo apgyvendinti Raseinių rajono Pagalbos šeimai namuose.

 Su kokiomis problemomis susiduria jūsų tarnybos specialistai?

 Norėtųsi daugiau, kiek tai įmanoma, į priklausomybes patekusių tėvelių bendradarbiavimo ir geranoriškumo. Problemas galima įveiki tik jas pripažinus. Tarnyba ir savivaldybės specialistai, teikiantys pagalbą, yra pasirengę padėti šeimai, jog vaikui būtų saugu joje augti.

Mūsų savivaldybėje trūksta budinčių globėjų, kurie galėtų laikinai pasirūpinti vaikais. Kaip minėjome, džiaugiamės, jog jau vieną budintį globėją turime.

 Ar iš tiesų būna be pagrindo paimami vaikai iš šeimų, tik įtarus galimą smurtą? Taip šiandien žiniasklaidos yra formuojamas Kauno atvejis.

Pasikartosiu, kad vertinant grėsmės vaikui lygį, bendraujama su vaiku, su jo atstovais pagal įstatymą, specialistais, pareigūnais – vertinama aplinkybių visuma (kaip ir Jūsų minimu atveju, buvo nustatytas ne vienas rizikos veiksnys).

Vaiko teisių apsaugos specialistai, nustatę antrąjį grėsmės vaikui lygį (įvertinę, jog yra reali grėsmė vaiko saugumui), kreipiasi į teismą dėl leidimo paimti vaiką iš atstovų pagal įstatymą išdavimo. Gavus leidimą, patvirtinamas faktas, jog buvo reali grėsmė vaiko saugumui, sveikatai, gyvybei.

 

 

 

 

 

Subscribe
Notify of
guest
1 Komentarai
Naujausi
Seniausi Most Voted
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus
Anonymous

Ponia pareigūne , kodėl yra kalbiama netiesa.Atkreipkite dėmesį kas darosi Raseinių vaikų namuose.Vaikai su mėlynėmis, o tyrimų nėra.Kur tyrimai.

Contact Us