Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Gimtadienį švenčiantis Vilnius rengia šviesų festivalį

 

Sausio 25–ąją, Vilniaus gimtadienio proga, sostinėje vyks rengiamas pirmasis šviesų festivalis, pranešė savivaldybė.

Penktadienio vidurdienį vilniečiai kviečiami prie miesto rotušės paskelbti po laišką Vilniui ir iškelti tris sostinės vėliavas.

„Išsaugojus laiškus, ateityje tai bus simbolinis metraštis“, – teigiama savivaldybės pranešime.

Vilniaus paveikslų galerijoje ta proga galima išvysti seniausią žinomą Vilniaus atvaizdą. Tai ypatingas eksponatas, atkeliavęs iš Slovėnijos archyvo – XIV amžiaus „Mappa mundi“ („Pasaulio žemėlapis“) pergamento fragmentas, kuriame pavaizduotas Vilnius.

Galerijoje vyks antroji tarptautinių parodų ciklo „Vilniaus miesto istorijos svarbiausieji ženklai“ vieno eksponato paroda, įprasminanti Vilniaus, kaip Lietuvos valstybės sostinės, svarbą pasaulio kontekste.

Penktadienio vakarą prasidės tris vakarus truksiantis pirmasis šviesų festivalis. 27 miesto vietose menininkai iš aštuonių šalių sukūrė šviesos, meno ir garso instaliacijas.

Anot savivaldybės pranešimo, Vilniaus gimtadienis bus švenčiamas darželiuose ir mokyklose: skaitomi kunigaikščio Gedimino laiškai, prisimenami reikšmingiausi miesto istorijos faktai, vaikai pasipuoš Vilniaus gimtadieniui sukurtais lipdukais.

Penktadienį tradiciškai bus pasveikintos visos jaunavedžių poros, nusprendusios susituokti per sostinės gimtadienį, ir naujagimiai, kurie išvys pasaulį sausio 25 dieną.

Vilnius, kaip miestas ir sostinė, pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltinuose – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 1323-iųjų sausio 25-ąją rašytame laiške Vakarų Europos krikščionims.

Minėtu laišku krikščionys pirkliai, kariai, amatininkai, žemdirbiai ir dvasininkai iš viso pasaulio, ypač iš Liubeko, Štralzundo, Brėmeno, Magdeburgo ir Kelno, kviesti atvykti ir apsigyventi Lietuvoje.

Atvykstantiesiems laiške Gediminas žadėjo lengvatas – žemdirbiams jis leido dirbti žemę dešimt metų ir nemokėti mokesčių. Prekiautojai taip pat buvo atleidžiami nuo bet kokių mokesčių.

Tuometinis Lietuvos didysis kunigaikštis taip pat pranešė ketinantis priimti krikštą.

Istorikai teigia, kad šiuo laišku Gediminas galėjo siekti santarvės su šalį alinusiu Kryžiuočių ordinu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us