Raseinių naujienų portalas

Sveikata

Asbestas – vėžį sukelianti medžiaga

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Raseinių skyriaus specialistai primena, kad asbestas yra įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių veiksnių sąrašą kaip vėžį sukelianti medžiaga.

Asbestas – pluoštinis mineralas, atsparus ugniai, rūgštims, šarmams, geras šilumos, garso, elektros izoliatorius. Jis buvo naudojamas statyboje, energetikoje, transporte, laivuose, dažų ir klijų gamyboje kaip izoliacinė ir karščiui atspari medžiaga. Asbestas gali būti kelių rūšių: aktinolitas, amozitas (rudasis asbestas), antofilitas, chrizotilas (baltasis asbestas), krokidolitas (mėlynasis asbestas), tremolitas. Krokidolitas ir amozitas yra pavojingiausios jo rūšys.

Pavojingos asbesto dulkės, kurios gali pasklisti dėl įvairių veiksnių veikiančių jo produktus: korozijos (plokščių, šiferio, vamzdžių ir kt.); mechaninio poveikio (daužymo, smulkinimo, šlifavimo, pjaustymo);  atliekant katilinių, šiluminių tinklų izoliacijos remontą arba renovaciją.

Dažniausiai asbesto sukeliamos ligos – plaučių bei krūtinplėvės asbestozė, krūtinplėvės bei pilvaplėvės mezotelioma, gerklų, plaučių, skrandžio, storosios žarnos, inkstų vėžys. Asbestozė – negrįžtamas plaučių surandėjimas, dėl kurio ligoniams tampa labai sunku kvėpuoti. Ji gali toliau vystytis net ir nebepatiriant asbesto poveikio. Mezotelioma – nepagydomas krūtinplėvės ar pilvaplėvės vidinio sluoksnio vėžys. Apskritai ši liga labai reta, bet su asbestu dirbantys darbuotojai ja suserga dažniau. Su asbestu susijusios ligos vystosi lėtai. Asbestozės simptomai gali pasireikšti po 10 – 20, o su asbestu susijusio vėžio – net po 40 metų.

1968 metais Europoje (Jungtinėje Karalystėje) buvo priimtas pirmasis asbesto (chrizotilo) standartas ir nustatyti reikalavimai matavimams ore, membraninio filtro-optinės mikroskopijos metodu. Ribinis dydis buvo 2 plaušeliai mililitre oro (pl/ml). Tačiau Lietuvoje asbestas, kaip kenksmingas veiksnys darbe, įteisintas tik 2001 m., o pirmieji asbesto koncentracijos ore matavimai inicijuoti 1999 m. Pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2003/18/EEB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su asbesto poveikiu darbe, Lietuvoje nuo 2006 m. asbesto (visoms atmainoms) koncentracijos ore ribinis dydis – 0,1 pl/cm3. Asbesto plaušelių koncentracijos ribinio dydžio gyvenamosios aplinkos ore nėra, nes ten neturėtų būti nė vieno plaušelio.

Geriausias sprendimas saugant savo ir kitų sveikatą yra pašalinti ar pakeisti medžiagas ir gaminius, kurių sudėtyje yra asbesto.

NACIONALINIO VISUOMENĖS SVEIKATOS CENTRO Kauno departamento Raseinių sk. informacija

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us