Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Bus sprendžiama dėl išmaniųjų elektros skaitiklių projekto


Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį turėtų suderinti 147 mln. eurų vertės išmaniųjų elektros skaitiklių projektą, kurį nuo kitų metų pradės įgyvendinti elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).

Operatoriaus patiriami kaštai galės būti įskaičiuoti į reguliuojamų paslaugų kainą vartotojams tik tarybai suderinus investicinį projektą.

Rugsėjo pradžioje išmaniosios apskaitos projektas buvo pristatytas diskusijoje VERT, tąkart skelbta, kad nors skaitikliai padidins vieną iš elektros tarifo dedamųjų, vis dėlto leis sumažinti galutinę vartotojų sąskaitą. 

ESO pateiktais duomenimis, projekto įtaka elektros skirstymo paslaugos kainai vidutiniškai sudarytų apie 0,05 cento už kilovatvalandę (be PVM, ataskaitinis laikotarpis – 2020-2037 metai). Skirstymo kaina yra viena iš elektros tarifo buitiniams vartotojams dedamųjų – sudaro apie 30 proc.

„Europos šalių patirtis rodo, kad įdiegus išmaniąją apskaitą elektros energijos suvartojimas vidutiniškai mažėja iki 6 proc. Todėl nepaisant projekto įtakos vienai iš elektros energijos tarifo dedamųjų, dėl efektyvesnio elektros energijos vartojimo bei galimybės naudotis lankstesne kainodara, susieta su elektros energijos biržos kaina, galutinė elektros energijos sąskaita vartotojams turėtų mažėti“, – VERT pranešime teigia tarybos pirmininkė Inga Žilienė. 

Planuojama, kad įgyvendinus projektą taip pat bus užtikrintas efektyvesnis tinklo valdymas, tikslingesnis investavimas į tinklą, mažesni skaitiklių eksploatavimo kaštai.

VERT teigimu, išmanieji apskaitos prietaisai fiksuoja elektros energijos suvartojimą kas 15 minučių, vartotojui duomenys perduodami kas parą. Tai sudaro galimybes matyti elektros energijos suvartojimą ir vartoti efektyviau, planuoti vartojimą, rinktis lanksčius elektros energijos suvartojimo planus (ateityje – ir tiekėjus), kas ir leis sumažinti sąskaitą už elektros energiją.

ESO vadovas Mindaugas Keizeris teigia, kad vartotojams nereikės atlikti jokių papildomų mokėjimų už skaitiklius ar jų diegimą.

Pirmiausia išmanieji apskaitos prietaisai bus diegiami vartotojams, kurių metinis elektros energijos suvartojimas yra didesnis nei 1000 kWh. Per šį etapą 2020-2023 metais numatyta įdiegti apie 1,1 mln. išmaniųjų skaitiklių. Po 2024 metų išmani apskaita bus diegiama likusiems vartotojams. 

Anksčiau skelbta, kad viso projekto, per kurį norima įsigyti ir įrengti apie 1,76 mln. skaitiklių, vertė yra apie 219 mln. eurų, tačiau birželį ESO pranešė, kad pirmajame etape numatoma įsigyti apie 0,5 mln. skaitiklių mažiau, o investicijos bus apie 50-70 mln. eurų mažesnės.

Išmaniąją apskaitą yra įsidiegusios daugelis Europos Sąjungos šalių, tarp jų ir Latvija bei Estija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us