Raseinių naujienų portalas

Nuomonės

Tam davė, o…? Pagal kokius kriterijus skirstomos lėšos kaimo bendruomenėms?


Raseinių rajone kaimo bendruomenių nei daug nei mažai, skaičius jau yra perkopęs 60. Lapkričio pradžioje Kaimo reikalų , ekologijos ir teritorijų planavimo komitete buvo svarstyta daugiau nei 40 kaimo bendruomenių pateiktų projektų paraiškų. Rajono taryba jau buvo priėmusi sprendimą bendruomenėms skirti 15 tūkst. eurų. Komiteto pirmininkė, socdemė Diana Kaupaitienė pradėjusi vesti posėdį pirmiausiai informavo, kad lėšų skirta yra mažiau, o bendruomenės prašo 22 tūkstančių, tad 100 procentinio projektų finansavimo – nebus.

Po skambiu kaimo plėtros projekto finansavimo pavadinimu (taip daugelis kaimo bendruomenių pavadino savo pateiktus prašymus) slypi labai žemiški ir ūkiški reikalai: nuo mokesčių už elektrą iki užuolaidų. Kaimo bendruomenių poreikiai laibai skirtingi. Vienoms trūksta lėšų elementariam išgyvenimui, kitoms reikia kelionėms, kondicionieriams, durims, spausdintuvams, malkoms ir t.t.

Vieniems davė 100 proc., kitiems – ne

Skirtingi jų poreikiai, bet dar įdomesnis komiteto narių pinigų „dalinimas“. Pagal kokius principus vienoms buvo skirtas 100 proc. finansavimas, o kitoms tik dalinis, tikrai neaišku. Pavyzdžiui, vienai iš seniausių ir aktyviausių – Betygalos kaimo bendruomenei – paprašius 500 eurų malkoms pirkti, tarybos narys valstietis Rimas Gunevičius pasiūlė skirti tik 200 eurų, teigdamas: „Tegul malkas susiveža bendruomenės nariai. Ir ateityje ieškokit jų pirkti iš bendruomenės narių“. Nors prieš tai Viduklės bendruomenei, taip pat šildymo reikmėms skyrė 1100 eurų iš prašomų 1200.

Tarybos narių vadovaujamos bendruomenės nebuvo nuskriaustos

Išklausius visą komiteto posėdį, galima teigti, kad tvarkos, ar sistemos, pavyzdžiui: savivaldybė nefinansuoja renginių, o tik padeda spręsti ūkinius reikalus – tikrai nebuvo. Vienos gavo šventinių renginių organizavimui, dovanėlių pirkimui, kitos durims pirkti, ar dalinį (!) kuro katilo finansavimą. Bendruomenių finansavimas nebuvo paremtas ir jų aktyvumu ar narių skaičiumi. Didžiulių kaimo bendruomenei skirta 500 eurų (pirmininkė tarybos narė D. Kaupaitienė), prašė 600 eurų. 100 procentinį finansavimą gavo kito tarybos nario Jonio Vazgio vadovaujama Gėluvos kaimo bendruomenė (350 eurų). Sujainių kaimo bendruomenė prašė beveik 800 eurų, tačiau ūkininko milijonieriaus, tarybos nario Alfredo Bradausko siūlymu, šiai bendruomenei skirta tik 200 eurų. Ir taip galima analizuoti kiekvieną kaimo bendruomenę, jos pateiktą prašymą ir priimtą sprendimą. Loginio paaiškinimo nebuvo, tik nurėžus finansavimą nuskambėdavo – taupom, palikus 100 procentinį – tyla. „Skyrėme tiems, kurie buvo neprašę, kurie buvo prašę, bet negavo, galbūt įvertinus jų veiklumo rezultatus. Ir tie kurie prašė kokių 150 eurų, tai nebuvo iš ko mažinti,“- į klausimą, pagal kokius kriterijus buvo skirstomos lėšos kaimo bendruomenėms atsakė, atsakė komiteto pirmininkė D. Kaupaitienė.

Ūkininkų sąjungai – 3 000 eurų

Desertui – brangiausiais finansavimą gavęs „projektas“. Lietuvos ūkininkų sąjungos Raseinių skyrius prašė ir gavo  – 3 000 eurų. Beje, prieš priimant šį klausimą iš salės tyliai išėjo tarybos narys, valstietis Rimas Gunevičius. Pasak Kaimo reikalų, ekologijos ir teritorijų planavimo komiteto pirmininkės Dianos Kaupaitienės, prieš priimant tokį sprendimą, ji kalbėjosi su ūkininkais, ir pasak jos, kelionė į užsienį rajono ūkininkams labai reikalinga: „Jiems reikia bendradarbiauti, reikia domėtis, reikia tobulėti“. Pasidomėjus, į kokią šalį planuoja vykti mūsų krašto ūkininkai, komiteto pirmininkė nežinojo, tačiau sutiko, kad skirta suma tikrai nemaža. Abu šiame komitete dirbantys ūkininkai valstietis R. Gunevičius ir konservatorius Alfredas Bardauskas į kitų bendruomenių prašymus skirti finansavimą kelionėms Lietuvoje, jį skyrė mažesnį ir pasiūlydami susirasti rėmėjų.

Visą komiteto posėdžio vaizdo įrašą galite peržiūrėti savivaldybės internetiniame puslapyje www.raseiniai.lt

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us