Raseinių naujienų portalas

Naujienos

VEKS taikymas Raseiniuose leistų džiaugtis gražesnėmis viešosiomis erdvėmis už tiek pat, ar net dar mažiau


UAB „Optimus monitus”, Lietuvoje diegianti viešųjų erdvių kokybės vertinimo sistemą (VEKS), Raseinių miesto savivaldybės prašymu atliko viešųjų erdvių priežiūros kokybės tyrimą šiame mieste. Pagrindinis tyrimo tikslas buvo nustatyti dabartinį savivaldybės prižiūrimų Raseinių miesto viešųjų erdvių (Nepriklausomybės gynėjų aikštės, Raseikos bei Maironio parko)  želdinių kokybės lygį, ko pagrindu būtų galima pradėti rengti naują VEKS standartais paremtą priežiūros metodiką.

VEKS – tai viešųjų erdvių kokybės vertinimo sistema, kuri leidžia lengviau rengti teritorijų tvarkymo paslaugų viešųjų pirkimų dokumentus, optimaliau planuoti biudžetus bei efektyviau kontroliuoti paslaugas teikiančių įmonių darbus aiškiai nustatytų vertinimo kriterijų dėka. Ši sistema aktyviai naudojama Nyderlanduose, jos pagrindi parengta ir Lietuvos rinkai adaptuota analogiška metodika.

Raseiniai turi dvi specialistes, sėkmingai išlaikiusias VEKS sertifikatus. Tai – Danutė Aniulienė iš „Raseinių komunalinių paslaugų” ir Vilma Kundrotienė iš Raseinių rajono savivaldybės administracijos.

Iki A lygio centre dar šiek tiek trūksta

Tyrimo metu išsiaiškinta, kad bendras želdinių priežiūros lygmuo Raseiniuose yra B (viso yra penki lygmenys: A+, A, B, C ir D, iš kurių geriausias A+). Gėlynai pagal pasirinktus kriterijus atitinka A lygį, tuo tarpu veja – B lygio. Svarbu paminėti, kad patikrinimo metu visai nebuvo rasta stambių šiukšlių (didesnių nei 10 cm), o smulkių šiukšlių (iki 10 cm) buvo tik keliose vietose. Tad užterštumo šiukšlėmis lygis Raseiniuose atitinka A kokybę.

Viešųjų erdvių priežiūros kokybės vertinimo tyrimas buvo atliekamas pagal selektyvų metodą. Vadovaujantis juo, žemėlapyje pažymimos nuolatinės matavimo vietos, tipiškai atspindinčios bendrą prižiūrimos teritorijos būklę. Tuomet tose vietose atliekami matavimai, kurių metu vertinami iš anksto numatyti kriterijai.

Viso patikrinimo metu, kuriame dalyvavo Raseinių miesto seniūnas Artūras Milašauskas ir dvi VEKS sertifikatus turinčios vietos specialistės, buvo atsižvelgta į 27 skirtingus viešųjų erdvių priežiūros kriterijus penkiose skirtingose miesto vietose. Iš praktikos Vakaruose žinoma, kad miesto centre pageidaujamas kokybės lygmuo – A. Raseiniuose šį lygmenį atitiko gėlynai.

Savivaldybė galėtų ir sutaupyti

„Džiaugiamės, kad Raseinių miesto savivaldybė domisi VEKS. Pažymėtina, kad tiek savivaldybė, tiek paslaugų tiekėjau turi po vieną sertifikuotą VEKS specialistę. Viešųjų erdvių kokybės vertinimo sistemos naudojamos daugelyje išsivysčiusių šalių. Sėkmingai įdiegta sistema leidžia lengviau ir efektyviau pirkti bei valdyti įvairias želdinių priežiūros paslaugas ir užtikrinti geresnę jų kokybę, kurią nusako aiškūs ir apibrėžti kriterijai”, – sakė VEKS standartus Lietuvoje diegiančios UAB „Optimus monitus” direktorė Ala Kuzmickienė.

Anot A. Kuzmickienės, VEKS metodika savivaldybėms leidžia net sutaupyti viešųjų erdvių priežiūrai naudojamas lėšas arba bent jau su egzistuojančiais biudžetais turėti daug geresnę kokybę efektyviai kontroliuojant paslaugų tiekėjus. Taip yra todėl, kad VEKS apibrėžia aiškius kokybinius kriterijus bet kokių erdvių priežiūrai, kuriuos tiekėjai privalo įgyvendinti.

Naudoja Kaunas, aktyviai domisi daugelis savivaldybių

Šiuo metu Lietuvoje VEKS aktyviai naudoja Kauno miesto savivaldybė, jaučiamas didelis susidomėjimas ir iš kitų šalies savivaldybių, tarp kurių – Vilniaus, Panevėžio, Šiaulių miestų ir kitos.

Užsakymo Nr. 19-11-25

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us