Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Raseinių rajono savivaldybė įvertinta 50 balų iš 100 galimų


Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) šią savaitę paskelbė Lietuvos savivaldybių indeksą. Lietuvos savivaldybių indeksas yra kasmetinis LLRI leidinys (pradėtas leisti 2011 m.). Jis parodo, kiek ir kaip savivaldybėse yra užtikrinama žmogaus ekonominė laisvė.

LLRI šiuo tyrimu siekia padėti savivaldybėms įsivertinti, pasimokyti iš kitų savivaldybių. Taip pat paskatinti keistis ir tobulėti – kad gyventojams, investuotojams ir savivaldybių darbuotojams jų savivaldybėje gyventi ir dirbti būtų geriau, naudingiau, paprasčiau.

Vertinamos gyventojams ir investuotojams svarbiausios sritys, kuriose sprendimus priima savivaldybės. Tarp jų – komunalinis ūkis ir transportas, švietimas, sveikata, socialinė rūpyba, mokesčiai, biudžetas, turto valdymas, administracija bei investicijos ir plėtra. Kiekvienoje iš indekso sričių yra pateikiami konkretūs pasiūlymai, kurie padėtų gerinti žmonių gyvenimą ir pritraukti investicijas.

Raseinių rajono savivaldybė užėmė 40-45 vietas mažųjų savivaldybių indekse (50 balų iš 100). Šią poziciją Raseinių rajono savivaldybė dalijasi su Jurbarko r., Varėnos r., Visagino, Lazdijų r. ir Molėtų r. savivaldybėmis. Gerai įvertinta „Švietimo“ sritis. Prasčiau nei vidutiniškai* – „Komunalinės paslaugos”, „Transportas” ir „Mokesčiai”.

Geresnį „Švietimo” srities įvertinimą savivaldybė pelnė dėl efektyviau nei vidutiniškai valdomo mokyklų tinklo. Vienam mokiniui teko 15 kv. m, kai vidutiniškai – 17,6 kv. m mokyklų patalpų ploto. Moksleivių valstybinių brandos egzaminų rezultatai siekė 48,6 balo, kai vidutiniškai tarp mažųjų savivaldybių – 45,7 balo.

„Komunalinių paslaugų” ir „Transporto” srityse prie prastesnio nei vidutinio įvertinimo prisidėjo tai, kad savivaldybei priklausančios daugiabučių administravimo, atliekų išvežimo, centralizuotos šilumos tiekimo ir keleivių vežimo įmonės dirbo nuostolingai. Jei savivaldybė pasirenka teikti šias paslaugas pati, o ne leisti jas teikti privačiam sektoriui, svarbu užtikrinti, kad ši veikla būtų ekonomiškai pagrįsta, nenuostolinga.

Geriau vertinamos savivaldybės, kurios susisiekimo paslaugas teikia bendradarbiaudamos su privačiu sektoriumi, skatindamos konkurenciją šioje srityje, nes tai užtikrina pigesnes paslaugas. Taip pat teigiamai vertinamas viešųjų pirkimų atlikimas atvirais būdais (skelbiant), vykdant kelių priežiūros funkciją.

„Mokesčių” srities įvertinimas buvo prastesnis, nes savivaldybėje verslo liudijimų kaina siekė 105 eurus, kai vidutiniškai – 96 eurus. Vidutinis žemės mokesčio tarifas siekė 1,29 proc., kai vidutiniškai tarp mažųjų savivaldybių – 0,98 proc.

Geriau vertinamos savivaldybės, nustatydamos žemus mokesčių tarifus, nes tai padeda pritraukti investicijas, skatina žmones imtis verslo.

Raseinių r. nenaudojamas nekilnojamasis turtas ir apleista žemė apmokestinti maksimaliais – 3 ir 4 proc. tarifais. Jei savivaldybė peržiūrėtų mokestinę politiką, ji galėtų paskatinti didesnį ekonominį aktyvumą. Veikiančių ūkio subjektų, verslo liudijimų ir išduotų statybos leidimų, tenkančių tūkstančiui gyventojų, rodikliai buvo mažesni nei vidutiniškai. Savivaldybėje 2018 m. grynoji migracija buvo neigiama ir siekė 1 proc. gyventojų, kai vidutinė grynoji emigracija tarp mažųjų savivaldybių siekė 0,5 proc.

Raseinių rajone, lyginant su aplinkinėmis savivaldybėmis, labiausiai sumažėjo tiesioginių užsienio investicijų, bei fiksuojama didžiausia savivaldybės skola.

Ar verta džiaugtis, kad mūsų savivaldybė mažiausiai skiria lėšų mokyklos aplinkos išlaikymui, nežinia.

Informacija parengta naudojantis LLRI medžiaga

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us