Raseinių naujienų portalas

Sveikata

Gyvsidabrio garai labai pavojingi!

Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiams gelbėtojams neretai tenka gyventojų privačiose valdose rinkti iš sudužusių termometrų išsiliejusį gyvsidabrį. Atvykę į iškvietimo vietą ugniagesiai dažniausiai randa sudužusio buitinio termometro liekanas bei šalia pabirusio gyvsidabrio. Visos pavojingos atliekos saugiai surenkamos į stiklinį indą, užpilamos vandeniu. Atliekama patalpos, kurioje išsiliejo nuodingas metalas, demerkurizacija, t. y. patalpa išplaunama muilo ir sodos tirpalu. Pastato konstrukcijos, kurių mechaniškai nuvalyti neįmanoma, išpurškiamos specialiais pavojingų medžiagų likučius neutralizuojančiais tirpalais. Daiktai, kurie gali būti prisisotinę pavojingų garų, pašalinami iš patalpų.

Labai gerai, kad įvykus tokiai nelaimei žmonės nesutrinka, neišmeta pavojingų atliekų į šiukšlių konteinerius ar kitaip nebando jais atsikratyti, o kviečiasi į pagalbą kvalifikuotus specialistus, kurie operatyviai ir kokybiškai sutvarko gyvsidabrio atliekas. Ne vietoje paliktas gyvsidabris gali stipriai pakenkti žmogaus sveikatai. Jo nuodingi garai turi savybę kauptis žmogaus organizme, jame išlieka labai ilgai ir turi neigiamą poveikį gyvybiškai svarbiems vidaus organams.

Gyvsidabris yra skystas, sunkus, nuodingas sidabro baltumo metalas. Kai aplinkos temperatūra yra 0ºC ir daugiau, metalinis gyvsidabris garuoja – virsta gyvsidabrio garais. Taigi aišku, kad kambario temperatūroje jis garuoja ypač intensyviai. Išsiliejus gyvsidabriui svarbu nesutrikti. Iš patalpos, kurioje sudužo termometras ar kitaip išsiliejo gyvsidabris, būtina nedelsiant išvesti žmones ir paskambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefono numeriu 112. Gyvsidabrio neuostyti, neliesti rankomis, nešluoti, nes jis gali pasklisti dar plačiau. Po gyvsidabrio surinkimo darbų, užbaigus demerkurizaciją, patalpas rekomenduojama vėdinti, palikti pravirus langus ir padaryti skersvėjį.

Surinktą ir sandariai bei saugiai uždarytą gyvsidabrį ugniagesiai gelbėtojai palieka valdos savininkui, kuris nedelsdamas jį privalo nuvežti į stambių gabaritų ir pavojingų atliekų priėmimo aikštelę. Kai situacija sudėtingesnė ir užterštų atliekų yra daugiau, jų transportavimu į aikštelę bei utilizavimu rūpinasi savivaldybė. Ten pat galima nuvežti atiduoti ir nesudužusius, bet jau nebenaudojamus termometrus su gyvsidabriu, kurių, nelaukiant nelaimės, reikėtų atsisakyti.

Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos informacija

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us