Raseinių naujienų portalas

Kita

Rastas dar vienas originalus 1949 metų vasario 16 dienos deklaracijos egzempliorius

Lietuvos ypatingojo archyvo darbuotojai, tvarkydami naujai gautus Lietuvos partizanų dokumentus, rado dar vieną originalų Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 metų vasario 16 dienos Deklaracijos egzempliorių.

Kaip penktadienio rytą pranešė archyvas, rastas deklaracijos egzempliorius spausdintas mašinėle per kalkę o tekstas identiškas kito Lietuvos ypatingajame archyve saugomo deklaracijos originalo tekstui – skiriasi tik išdėstymas.

„Parašai originalūs, taigi akivaizdu, kad buvo atspausdintas ir pasirašytas ne vienas egzempliorius“, – teigiama Lietuvos ypatingojo archyvo pranešime.

Vienintelis iki šiol buvęs žinomas originalus deklaracijos egzempliorius yra įtrauktas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinį registrą.    

Ginkluotam pasipriešinimui sovietinei okupacijai nuo 1949 metų vadovavusio Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Taryba 1949 metų vasario 16 dieną priėmė deklaraciją, kuri skelbė lietuvių tautos valią atkurti nepriklausomą demokratinę valstybę.

Deklaraciją pasirašė aštuoni partizanų vadai: Jonas Žemaitis-Vytautas, Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Petras Bartkus-Žadgaila, Leonardas Vilhelmas Grigonis-Užpalis, Aleksandras Grybinas-Faustas, Vytautas Gužas-Kardas, Bronius Liesis-Naktis, Juozas Šibaila-Merainis.

Įvairių Lietuvos partizanų dalinių dokumentus rado ir 2019 metų pabaigoje archyvui perdavė privatus fizinis asmuo, iš viso perduota apie 4 tūkst. dokumentų lapų.

Spėjama, kad šie dokumentai 1967–1970 metais buvo pasisavinti iš Lietuvos SSR Mokslų Akademijos Istorijos instituto archyviniams dokumentams skelbti redakcijos surinktų dokumentų kolekcijos. Lietuvos partizanų dokumentus Redakcijai perduodavo Lietuvos SSR  valstybės saugumo komitetas (KGB). Dokumentai į KGB rankas patekdavo sulaikant partizanus, jų rėmėjus ar ryšininkus arba būdavo paimami vykdytų čekistinių-karinių operacijų metu. KGB perduoti Lietuvos partizanų dokumentai buvo naudojami rengiant įvairius propagandinius leidinius, klastojančius Lietuvos Laisvės kovų istoriją.     

Ypatingasis archyvas prašo žmones, išsaugojusius partizanų dokumentų ar nuotraukų, perduoti šiuos dokumentus arba jų kopijas į Lietuvos ypatingąjį archyvą. 

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us