Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Taupiųjų lempučių poveikis sveikatai ir aplinkai

Vienoje energiją taupančioje lemputėje yra maždaug 5 mg gyvsidabrio – net 100 kartų mažiau nei įprastame gyvsidabrio termometre. Sveikatai pavojingas kiekis yra 100 mg pasklidusių gyvsidabrio garų, o grėsmę žmogaus gyvybei kelia 300 mg. Sunerimti dėl sveikatos turėtume tik tuomet, jei vienoje vietoje sudužtų 20, o dėl gyvybės – 60 lempučių. Paprastai tokių nelaimingų atsitikimų neįvyksta, o netyčia sudaužius taupiąją lemputę, nereikia panikuoti – užtenka vos 10–15 minučių gerai pravėdinti patalpas, šukes sudėti į atskirą maišelį, o dūžio vietą kruopščiai išvalyti drėgnu popieriniu rankšluosčiu.

Nerekomenduojama dūžio vietos valyti dulkių siurbiu, nes pavojingi garai gali pasklisti po namus ir patalpą išvėdinti bus sudėtingiau. Sudaužę ar kartu su buitinėmis atliekomis išmetę vieną lemputę gal ir nekeliame pavojaus nei sau, nei kitiems, tačiau jei daugiau žmonių mes lemputes į šiukšlių dėžę? Į sąvartyną patekusios jos lengvai sudūžta, o tuomet gyvsidabrio plitimo aplinkoje sustabdyti nebeįmanoma. Didelė tikimybė, kad sveikatai pavojingo gyvsidabrio pateks į gruntinius vandenis, o užterštas vanduo – į žmogaus organizmą. Gyvsidabris žmogui labai pavojingas, nes nepasišalina iš organizmo. Sudužus liuminescencinei lempai, nuodingi neorganinio gyvsidabrio garai kvėpavimo takais patenka į žmogaus organizmą. O kaupdamiesi naikina ląsteles, neigiamai veikia nervų sistemą ir sukelia smegenų sutrikimus. Sudužus liuminescencinei lempai nuodingo gyvsidabrio garų nepajaučiama, nes jie neturi nei spalvos, nei kvapo. Įkvėpus gyvsidabrio garų pajuntamas silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, pradedama vemti. Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Antraip apsinuodijimo gyvsidabriu pasekmės gali baigtis mirtimi. Kiekvienas turėtume būti sąmoningi ir naudoti nebetinkamą lemputę atiduoti perdirbėjams. Lemputes priima bet kuris jomis prekiaujantis prekybos centras.

Visos lemputės – į specialius konteinerius

Nesvarbu, kokia lemputė, į bendrą atliekų srautą ji patekti negali. Tai nurodyta ant pakuotės pavaizduotame simbolyje su kryžmai perbraukta šiukšlių dėže. Energiją taupančiose lemputėse yra gyvsidabrio, o kaitrinėse lemputėse – švino. Be to, kaitrinės lemputės pagamintos iš stiklo, kuris labai ilgai yra. Kol jis galutinai suirs, praeis nemažai laiko. Todėl dar tebenaudojantieji tokias lemputes neturėtų jų išmesti tiesiog į bendrą atliekų konteinerį. Jas, kaip ir taupiąsias ar LED lemputes, reikia nuvežti į elektros ir elektroninės įrangos surinkimo punktą arba pavojingų atliekų laikino saugojimo aikštelę. LED lemputės, palyginti su taupiosiomis, aplinkai ir žmogui kenkia mažiau, kadangi jose nėra pavojingų medžiagų. Nors net ir sudužusios jos nekelia grėsmės, tačiau jos taip pat turi būti išmetamos pagal nustatytą tvarką.

Kokios klaidos sudužus lemputei nedaryti?

Sudužus liuminescencinei lempai, jos dalelių nepatartina siurbti dulkių siurbliu. Dulkių siurblys veikdamas šyla, o šildamas gyvsidabris ima smarkiau garuoti. Teisingiausia šukes surinkti drėgnu skudurėliu. Šukes reikėtų rinkti iš kraštų, stumiant jas į centrą, o surinkus išvėdinti patalpas. Viską, kas surinkta, reikia atiduoti pavojingų atliekų tvarkytojui. Renkant šukes patartina naudoti pirštines, kad šukių nepakliūtų ant odos.

Kauno PGV informacija

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us