Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Rajono politikoje karantinui vietos nėra

Raseinių rajone karantino metu susidaro kuriozinė situacija. Nors įvedus ekstremalią padėti šalyje mes visi įpareigoti griežtai laikytis taisyklių, uždarytos mokyklos, sustabdyti smulkieji verslai, apribotas paslaugų teikimas, renginiai ir t.t. Tik rajono valdžiai šie draudimai negalioja. Jie organizuoja komiteto posėdžius, ateinančią savaitę suplanuoti net 2 tarybos posėdžiai. Tarybos posėdžius šaukia meras Andrius Bautronis. Ar nėra per drąsu, kasdien didėjant korona virusu užsikrėtusių skaičiui ir laukiant šio viruso didesnio plitimo, kviesti į posėdžių salę 25 politikus, kurie net galimybės neturi sėdėti saugiu, bent jau 1 m atstumu? Ar užtenka dangstytis tik viltimi, kad Raseinių rajone dar nėra (?!) registruotų sergančiųjų?

Pakalbinom keletą rajono politikų, kurių didžioji dauguma, situaciją komentavo gan atsargiai. Sprendimus šaukti tarybos posėdžius priima rajono meras. Tarybos nariai turi vykdyti savo pareigą.

Pranas Gedminas paklaustas ar organizuos komiteto posėdį ir dalyvaus ateinančią savaitę suplanuotuose  posėdžiuose, atsakė: „Taip. Buvo tartasi su meru, jis sakė, kad kol kas esminių pakeitimų nėra. Aš tikiuosi, kad gausiu mero išaiškinimą ir tuomet spręsim.“ Į teiginį, kad politikai rizikuoja kolegų sveikata, komiteto pirmininkas atsakė, kad rizikuojam visada, net eidami į parduotuvę, vaistinę ir gyvenimas nesustoja.

Kovo 17 dieną, Seimas skubos tvarka priėmė Vietos savivaldos įstatymo pakeitimus, pagal kuriuos dėl nepaprastosios padėties, ekstremaliosios situacijos ar karantino savivaldybės tarybos posėdžiai gali vykti nuotoliniu būdu. Tačiau pataisos taip pat reglamentuoja, kad nuotoliniu būdu vykstančiuose posėdžiuose priimami tik neatidėliotinai būtini sprendimai, susiję su nepaprastąja padėtimi, ekstremaliąja situacija ar karantinu.

Mūsų žiniomis Raseinių rajono savivaldybės administracija nėra pasirengusi organizuoti tarybos posėdžius nuotoliniu būdu. Tad nepaisant įvesto karantino yra organizuojami posėdžiai, kuriuose didžioji dalis sprendimo projektų nėra skubūs.

Jonas Vazgys informavo, kad jų komitetas neįvyks, nes du tarybos nariai yra saviizoliacijoje. Tačiau politikas į tarybos posėdžius vykti planuoja: „Būsime tik tarybos nariai ir pranešėjai“. Pasidomėjus, o kodėl atimama teisė tarybos posėdyje dalyvauti suinteresuotiems asmenims, ginant savo teises ir pasisakyti, ką numato Vietos savivaldos įstatymas, politikas atsakė – yra karantinas. Perklaustas, o kodėl rizikuoja kolegų sveikta atsakė, kad „mes patys atsakingi už savo sveikatą“. Pasidomėjus, o kurį sprendimo projektą jis įvardintų, kaip ypatingai svarbų, J. Vazgys išvardino biudžeto pakeitimo sprendimo projektą, ir mokyklų pertvarkos planą. (Žaiginio ir Ilgižių mokyklų panaikinimas)

Ne iš vieno kalbinto politiko nuskambėjo teiginys, kad rajono meras A. Bautronis posėdį planuoja uždarą (tą gali patvirtinti mūsų daryti garso įrašai), be žurnalistų ir svečių. Vietos savivaldos įstatymas aiškiai nurodo, kad „Savivaldybės tarybos posėdžiai yra atviri.“, Tarybos veiklos reglamento 31.11 p. nustato, kad „Tarybos posėdžiai yra atviri. Jeigu Tarybos posėdyje svarstomas klausimas yra susijęs su kitais posėdyje dalyvaujančiais asmenimis, jie gali užduoti klausimus pranešėjams ir kalbėti.“

Kitą savaitę yra planuojama priimti itin jautrius visuomenei sprendimus dėl uždaromų mokyklų, prijungiamų darželių ir planuojama atleisti Meno mokyklos direktorę. Redakcijos žiniomis, į posėdį norėjo atvykti suinteresuotos bendruomenės ir kiti asmenys.

Jūratė Garliauskienė svarbiu sprendimu įvardino tik vieną sprendimo projektą, tai dėl lėšų perskirstymo tarp  biudžeto eilučių. Į klausimą ar dalyvaus posėdžiuose, atsidususi politikė atsakė: „Aš žinokite svarstau. Raštu klausiau mero sekretoriato, skambinau pačiam merui, kalbėjome, kad posėdžiai galėtų būti nukelti. Tačiau kol kas jokių sprendimų nėra.“ Politikei taip pat kyla klausimas ir dėl galimo draudimo į posėdį atvykti suinteresuotiems asmenims. „Tie jautrūs sprendimai, tikrai nėra skubūs. Juos galime nukelti. Bendruomenės turi teisę išsakyti savo nuomonę.“

Romaldas Zubiela, Rimas Gunevičius, Vidmantas Karabinas dėl pateisinamų priežasčių tarybos posėdžiuose nedalyvaus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistė Lina Grinytė – Jauniškienė į klausimą ar galima rengti tarybos posėdį atsakė: „Šiuo metu Lietuvoje yra paskelbtas karantinas. Yra nustatyta, kad karantino metu visų įmonių, tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus, darbas būtų organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas (darbus) atlikti darbo vietoje. Karantino metu privaloma užtikrinti būtinųjų neatidėliotinų funkcijų (darbų) atlikimą.“

Vincas Blinstrubas ir Gitana Rašimienė pasisakė prieš planus organizuoti tarybos posėdžius. „Neigiamai vertinu tokį skubotumą,- sakė V. Blinstrubas. Nėra išaiškinimo, kaip mums elgtis tokioje situacijoje. Aš sutinku, jeigu yra labai skuboti ir svarbūs sprendimai, tada nieko nepadarysi, bet ne tokiais kiekiais, kaip dabar planuojama.“

Man atrodo, kad visi darbotvarkėje esantys klausimai gali būti atidedami, netgi dėl mokyklų tinklo ar komplektavimo. Aš kaip tarybos narė privalau dalyvauti tarybos posėdyje, jei jis paskelbtas, bet antra vertus dabar yra karantinas, tad turiu paklusti reikalavimams ir laikytis nurodytų taisyklių,“- situaciją komentavo G. Rašimienė.

Tarybos nario Alfredo Bardausko nuomone, visi sprendimo projektai yra svarbūs. „Mes kalbėjom apie galimybę dirbti nuotoliniu būdu, tačiau šiuo metu jis nėra įmanomas. Tam reikia pasirengti.“

Primename, kad asmuo, kuris nesilaiko numatytų įpareigojimų dėl šios epidemijos protrūkio, gali susilaukti administracinės atsakomybės pagal ANK 45 str.

Tam, kas pažeidė Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą, kurio pagrindu ir paskelbtas karantininis režimas bei nustatyti atitinkami ribojimai. Būtent šių ribojimų nesilaikymas ir užtraukia administracinę atsakomybę. Griežtesnė atsakomybė numatyta šio straipsnio 3 dalyje tam, kas, pažeidęs įstatymą, sukėlė pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms. Už šį administracinį nusižengimą gali būti skiriama bauda iki 560 eurų fiziniam asmeniui ir iki 3000 eurų juridinio asmens vadovui ar atsakingam asmeniui.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us