Raseinių naujienų portalas

Sveikata

Jeigu karantino sąlygos švelnės, sergančiųjų skaičius gali padvigubėti

Į iniciatyvinę kovos su koronavirusu grupę „United4Health.lt“ susibūrę Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Lietuvos energetikos instituto mokslininkai ragina karantiną švelninti atsakingai, nes kitu atveju gali gerokai išaugti sergamumas koronavirusu.

Mokslininkai teigia, kad iš visų Baltijos valstybių Lietuva geriausiai laikosi karantino taisyklių, o dabartinės sąlygos yra pakankamos, kad mažėtų gyventojų sergamumas ir liga nebeplistų.

Remdamiesi Lietuvos epidemiologiniais duomenimis, priklausomai nuo to, kaip bus užtikrintas karantino laikymasis, mokslininkai prognozuoja du tikėtinus scenarijus.

Vienas jų – pesimistinis, jeigu Velykų laikotarpiu karantino laikymasis pablogėtų, sergamumo pikas būtų pasiektas balandžio 24 dieną ir skaičiuotume 2,2–2,7 tūkst. susirgimo atvejų.

Antrasis – optimistinis – scenarijus numato, kad jeigu karantino laikymasis išliks toks pat efektyvus, tai ligos pikas irgi būtų pasiektas balandžio 24 dieną, tačiau užsikrėtusiųjų skaičius svyruotų nuo 1,1 iki 1,5 tūkstančio.

Mokslininkų teigimu, siekiant optimistinio scenarijaus, būtina ir toliau taikyti karantino apribojimus, kadangi dabartinis 53 proc. karantino efektyvumas yra pakankamas ligos plitimui sustabdyti ir sergančiųjų skaičiui sumažinti.

Be kita ko, mokslininkai apskaičiavo, kad jeigu karantino efektyvumas sumažėtų daugiau nei perpus, tai gegužės mėnesį sergančiųjų būtų 20 tūkst. ir skaičius toliau sparčiai augtų. 

Remdamiesi šiais modeliais, mokslininkai teigia darantys prielaidą, kad jeigu karantino sąlygų bus laikomasi efektyviai, dabartinė epidemijos banga nuslops iki gegužės mėnesio antros pusės.

Vis dėlto, jeigu nebūtų įgyvendintos tolesnės ligos užkardymo priemonės, rudenį tikėtina antra koronaviruso banga. Ji, mokslininkų teigimu, gali būti netgi didesnė – sergančiųjų kiekis gali siekti iki 500 tūkstančius.

Mokslininkai teigia, kad taip nutiktų dėl to, kad didžioji visuomenės dalis, tikėtina, nebūtų įgavusi imuniteto, o vakcina iki to laiko dar nebus sukurta.

Be kita ko, pabrėžiama, kad svarbu žinoti skaičių žmonių, kurie serga koronavirusu, tačiau nejaučia jokių simptomų.

Iniciatyvinę grupę „United4Health.lt“ sudaro kelios dešimtys mokslininkų.

Tarp jų – LSMU prorektorius Kęstutis Petrikonis, Visuomenės sveikatos fakulteto dekanė Ramunė Kalėdienė, profesorius Mindaugas Stankūnas.

Iniciatyvinėje grupėje taip pat yra Kauno respublikinės ligoninės direktorius medicinai Aurimas Pečkauskas, Kauno klinikinės ligoninės vadovas Albinas Naudžiūnas, Jonavos ligoninės direktoriaus pavaduotojas teisei ir kokybei Gediminas Ramanauskas.

Be kita ko, grupėje yra ir Energetikos instituto specialistų, vadovaujamų mokslininko Algio Džiugio, grupėje yra ir vaikų anesteziologas ir verslininkas Vytautas Dambrava, profesorius Tomas Jovaiša.

Iniciatyvinėje grupėje taip pat yra verslininkas Vladas Lašas, tokių įmonių kaip „Intersurgical“, „Teltonika“, „GasChema“ ir kitų bendrovių vadovaujantys asmenys.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us