Raseinių naujienų portalas

Nuomonės

Vaiko teisių specialistai per karantiną sulaukia neįprastai daug skambučių

Nuotoliniu būdu dirbantys Raseinių rajono vaiko teisių specialistai per dieną, be kita ko, atsako ir į eilę skambučių teisinio pobūdžio klausimais, paaiškina apie pažymų išdavimo tvarką per karantiną ir kt. Didžioji dalis skambinančiųjų klausia patarimo arba išsako nusiskundimus bendravimo su vaiku tvarkos nesilaikančio vieno iš tėvų adresu.  

„Nuolat pranešama, kad vienas iš tėvų neleido susitikti su vaiku pagal teismo nustatytą bendravimo tvarką, susitikimą praleido apeliuodamas į karantiną ir kt. Kiekvienas atvejis labai individualus, bet vienodai jautrus, reikalauja itin didelio dėmesio“, – tvirtina Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai Raseinių r., pabrėždami, kad dažnu atveju pokalbio metu problemą ir pavyksta išspręsti.

„Sveikintina, kai tėveliai sutelkia dėmesį į tarpusavio bendradarbiavimą ir ieško kompromisų, tuo pačiu užtikrina vaiko galimybę augti saugioje ir sveikoje aplinkoje, jaustis vienodai svarbiu abiems tėvams. Tačiau pasitaiko atvejų, kai vaikai tampa tėvų tarpusavio nesutarimų įkaitais“,kalba Kauno apskrities VTAS patarėja Raseinių rajone Valerija Jankauskienė.

Patarėja patikino, jog pokalbio metu specialistai visuomet atkreipiantys tėvų dėmesį, kad su vaiku susijusius klausimus turėtų spręsti bendru tarpusavio sutarimu ir atsižvelgdami į geriausius vaiko interesus. Tenka priminti, kad prioritetas vaiką auginančioje šeimoje vienareikšmiškai yra vaiko interesai, o karantino laikotarpis savaime nėra pagrindas apriboti teisę bendrauti ar matytis su vienu iš tėvų.

„Nepaneigiant teismo sprendimo, tėvai gali tarpusavyje susitarti dėl pasirinkto bendravimo būdo, jei to reikalauja vaiko geriausi interesai. Laikydamiesi teismo nustatytos susitikimų dažnumo ir trukmės, pavojingo viruso akivaizdoje neturime užmiršti ir saugumo. Taigi, čia neišvengiamas pačių tėvų lankstumas ir geranoriškumas“, – kalba V.Jankauskienė.

Nepavykus susitarti geranoriškai, kiekvienas iš vaiko tėvų, turi teisę kreiptis į teismą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo. Teismas šį klausimą rašytinio proceso tvarka išsprendžia nedelsdamas, bet ne vėliau kaip per tris darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos. 

Kauno apskrities VTAS psichologė Jūratė Marcinkevičienė ragina ypač jaunesnio amžiaus vaikus auginančius tėvus prie besikeičiančių aplinkybių prisitaikyti lanksčiai. Psichologė pastebi, kad priverstinės saviizoliacijos sąlygomis, kai socialiniai kontaktai apsiriboja iki minimumo, ryšys su abiem tėvais vaikui svarbus kaip niekad.

Interesantai taip pat dažnai teiraujasi dėl pažymų gavimo tvarkos per karantiną, kuomet fiziškai atvykti į įstaigą galimybės nėra. V. Jankauskienė paaiškina, kad asmuo prašymą (pasirašytą, nuskenuotą, su asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija) gali atsiųsti elektroniniu paštu arba paštu. Pažyma bus parengta per kiek įmanoma trumpiausią laiką ir adresatą pasieks tokiu būdu, kokiu pareiškėjas pageidaus: elektroniniu paštu arba paštu. Pažymą taip pat galima gauti elektroniniu paštu, o jo originalas bus išsiųstas registruota pašto siunta. Prašymą būtina pasirašyti, priešingu atveju jis nebus patenkintas. Primename, kad teritoriniai vaiko teisių apsaugos skyriai asmenų prašymu išduoda pažymas kai šeima, turinti nepilnamečių vaikų, nori parduoti ar įkeisti nekilnojamąjį turtą bankui ar kitaip suvaržyti teises į nekilnojamąjį turtą.

Į skubius pranešimus ir toliau reaguojama nedelsiant, gavus policijai į šeimą vykstama, atliekami įprasti veiksmai. Dirbama kiek kitomis sąlygomis, bet reaguojama į visus policijos pranešimus dėl fizinio smurto prieš vaiką, seksualinio smurto ir kai nei vienas iš tėvų arba vienintelis turimas iš tėvų negali užtikrinti vaikui saugumo.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us