Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Didesnės išlaidos nereiškia aukštų mokymosi rezultatų

Žurnalas „Reitingai“ jau septintą kartą pristato institucinį visų šalies gimnazijų reitingą. Šiemet reitingų sudarytojai pažvelgė ir į mokyklų kišenę – kiek lėšų tenka vieno mokinio ugdymui ir išlaikymui per metus ir kaip tai koreliuoja su mokymosi rezultatais. Daugiausia pinigų – tiek iš valstybės, tiek iš savivaldybės biudžetų – tenka mokyklos, kuri yra 314 vietoje iš 356-ių, vienam mokiniui. Tai – 6005 eurai. O pirmaujančiose šis rodiklis dažnai nesiekia ir 2000 eurų per metus.

Reitingų sudarytojai atskyrė mokyklas, kurios atsirenka mokinius ir kurios to nedaro.

Didelės išlaidos nereiškia aukštų rezultatų

Reitingų sudarytojai pasidomėjo ir finansiniais mokyklų rodikliais, tai yra, kiek lėšų skiriama vienam mokiniui konkrečioje mokykloje per metus. Kaip sako „Reitingų“ žurnalo atstovai, šis pjūvis atskleidė, kad sumos dydis nereiškia gerų ugdymo rezultatų.

Valstybinės mokyklos finansuojamos iš šalies biudžeto, vadinamojo klasės krepšelio, ir savivaldybių skiriamomis aplinkos lėšomis. Aplinkos lėšų negauna privačios mokyklos, išskyrus katalikiškąsias.

 „Paradoksas, bet mokyklose, kurios finansuojamos iš tiesų dosniai, mokinių pasiekimai būna iš tiesų žemi, o tose, kurios finansiškai yra skriaudžiamos, mokiniams dažnai suteikia išties didelę pridėtinę vertę.

Tarkime, Vilniaus rajono Valčiūnų gimnazijoje bendros išlaidos vienam mokiniui siekia net 4546 eurus per metus, bet ji jau septynerius metus sukiojasi reitingo apačioje (šiemet 342 vieta), o Vilniaus Gabijos gimnazijoje išlaidos vienam mokiniui per metus siekia tik 1632 eurus, bet ji niekada nėra iškritusi iš pirmojo geriausių gimnazijų penkioliktuko“, – pabrėžė žurnalo „Reitingai“projektų vadovė Jonė Kučinskaitė.

Lyderė pagal sumą, tenkančią vienam mokiniui, yra Panevėžio R. Sargūno gimnazija (6005 eurai, 314 vieta reitinge). 5284 eurai tenka 328 vietoje esančios Medininkų Šv. Kazimiero gimnazijos vienam mokiniui. 4546 eurai – 342 vietoje atsidūrusios Vilniaus rajono Valčiūnų gimnazijos mokiniui, 4433 eurai – 339 vietoje esančios Vilniaus rajono Bezdonių I. Slovackio gimnazijos mokiniui.

Tuo tarpu pirmose gretose atsidūrusiose mokyklose suma paprastai nesiekia 2000 eurų per metus. Tarkim, tarp gimnazijų, kuriose nesirenka mokinių, trečią vieną užimančioje Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijoje vienam mokiniui per metus skiriama 1934 eurai.

Vilniaus licėjuje, kuris yra reitingo viršuje, vienam mokiniui tenka 2125 eurai per metus. M. Biržiškos gimnazijoje, kuri pateko į pirmąjį mokinius atsirenkančių mokyklų trejetuką, – 2011 eurų. Kitose šio dešimtuko mokyklose šis rodiklis nesiekia 2000 eurų arba vos perkopia šią sumą. Tarkim, dešimtoje vietoje esančioje Vilniaus Tuskulėnų gimnazijoje suma siekia 1559 eurus.

Į viršų yrėsi miestelių mokyklos

Kaip rodo „Reitingų“ kasmet pateikiami rezultatai, nuo 2014-ųjų nuolat į viršų kyla kelios rajonų ir miestelių gimnazijos.

Tai – Kaišiadorių rajono Rumšiškių Antano Baranausko gimnazija, Naujosios Akmenės Ramučių gimnazija, Širvintų Lauryno Stuokos – Gucevičiaus gimnazija, Raseinių rajono Ariogalos gimnazija, Tauragės Žalgirių gimnazija, Molėtų gimnazija, Kauno rajono Raudondvario gimnazija, Lazdijų rajono Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazija, Panevėžio rajono Velžio gimnazija, Visagino „Atgimimo“ gimnazija, Klaipėdos „Žemynos“ gimnazija ir kt.

Parengta remiantis www.lrt.lt naujienomis

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us