Raseinių naujienų portalas

Politika

Internetinio balsavimo per šiuos rinkimus nebus

Internetinio balsavimo užsienyje per šiuos Seimo rinkimus nebus ir nereikėtų žmonėms sukelti nepagrįstų lūkesčių, sako Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Įsitikinau, kad tokio balsavimo nebus ir nereikėtų sukelti žmonėms nereikalingų lūkesčių ir nesakyti, kad tokie rinkimai turi būti“, – antradienį žurnalistams Seime sakė V. Pranckietis.

Parlamento vadovas internetinio balsavimo galimybę užsienio rinkėjams bei esantiems izoliacijoje Lietuvoje aptarė antradienį susitikęs su Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininke Laura Matjošaityte.

„Kalbėjome apie elektroninio balsavimo galimybę šiems rinkimams, aš įsitikinau, kad tokio balsavimo būti negali, nes tai būtų labai neatsakingas veiksmas ir sistema nesukurta, tam likę tik trys mėnesiai, o vien testavimui reikalingas mėnuo“, – pažymėjo parlamento vadovas.

Seimas birželio 30 dieną priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisas įteisindamas galimybę per pandemiją užsienio rinkėjams bei saviizoliacijoje Lietuvoje esantiems asmenims balsuoti internetu.

VRK pirmininkė L. Matjošaitytė teigė, kad įstatymo pataisos numato internetinio balsavimo galimybę ne visiems užsienio rinkėjams, o tik tuo atveju, jei šalyje paskelbta specialioji padėtis.

Pasak jos, kol kas atsakymas dėl galimybių balsuoti internetu per šiuos Seimo rinkimus spalį yra „daugiau „ne“ nei „taip“.

„Mes regiame planą, kaip tą įstatymo nuostatą gyvendinti, kokius turėtume priimti techninius sprendimus, ar atitinkamai turėtų būti kuriama posistemė prie dabartinės sistemos, ar turėtų būti atskira sistema, ar reikėtų skelbti atskirą viešąjį pirkimą, ar ne. Pasakyti, kad mes turėsime sukurtą kokybišką saugų kibernetinio saugumo ekspertų palaiminimo sulaukusį sprendimą nesiryžtu, nes laiko yra labai mažai“, – sakė L. Matjošaitytė.

„Balsavimas elektroniniu būdų galėtų vykti, jei būtu sukurtas saugus kibernetiniu požiūriu produktas, tik tam tikrose valstybėse, ne visame pasaulyje. Pasakyti, kad mes turėsime tą produktą, tikrai negaliu, manau, tai būtų neatsakinga, matyt, reikėtų pasakyti daugiau ne nei taip“, – pažymėjo komisijos pirmininkė.

Seimo priimtos pataisos numato, kad internetinis balsavimas užsienyje būtų leidžiamas „susiklosčius situacijai, dėl kurios balsavimas būtų negalimas toje užsienio valstybėje esančioje Lietuvos diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje ar papildomose balsavimo vietose užsienyje“.

Sprendimą dėl internetinio balsavimo rengimo užsienyje užsienio reikalų ministro teikimu priimtų Vyriausioji rinkimų komisija. 

VRK sprendimu balsavimas tokiu atveju galėtų būti organizuojamas tik paštu siunčiant rinkėjui rinkimų biuletenį arba siunčiant paštu rinkėjams elektroninio balsavimo kodą, leidžiantį balsuoti VRK svetainėje.

Pagal Seimo priimtas pataisas, internetu galėtų balsuoti ir Lietuvoje saviizoliacijoje esantys rinkėjai. Jiems galėtų būti paštu siunčiamas elektroninio balsavimo kodas, leidžiantis rinkėjui balsuoti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us