Raseinių naujienų portalas

Nuomonės

Siūlo ieškoti galimybių padėti ypatingų poreikių šeimoms su vaikais

Nusistovint sisteminiams pokyčiams vaiko teisių apsaugos srityje, vis dar iškyla sunkumų, kuomet pagalbos reikia ypatingų poreikių turinčios šeimoms. Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai kalba, kad yra šeimų, kurios myli ir labai nori auginti savo vaiką, bet dėl įvairių sveikatos sutrikimų negali apsieiti be nuolatinės pagalbos. Pabrėžtina, kad kalbama apie išskirtinai sudėtingus atvejus, kai specialistų bendradarbiavimas reikalingas visą parą.

Minimi atvejai labai skirtingi, bet rūpesčiai panašūs: kaip padėti sveikatos sutrikimų ar negalią turinčiai šeimai ir joje augančiam vaikui.

„Kaip pavyzdį galiu paminėti jauną šeimą, kurioje abu tėveliai nori vaikutį auginti, bet dėl turimos negalios be kitų pagalbos jiems sunku mažyliu tinkamai pasirūpinti. Sunkia užduotimi kartais virsta net paprasčiausi kasdieniai darbai – sauskelnių keitimas, pamaitinimas ar šiltas vaikelio pasūpavimas glėbyje. Kitoje šeimoje vaikas turi ligą, kuriai reikalingas nuolatinis tėvų budrumas, bet dėl savo apribotų sveikatos galimybių jie negali staiga įvertinti situacijos ir pilnai atliepti vaiko poreikius“, dalijasi Kauno apskrities VTAS vedėja Neringa Martišienė.

Specialistai deda visas pastangas ieškodami galinčių padėti tarp artimųjų, bet pasitaiko, kad pagalbos ranką ištiesti nėra kam arba artimieji patys neturi galimybių skirti reikiamai laiko su sunkumais susidūrusiai, vaiką auginančiai šeimai. Tuomet tenka ieškoti išeičių, kad vaiko poreikiai vis tik būtų užtikrinami. Gali būti pasiūloma vaikelį laikinai apgyvendinti ten, kur juo tuo metu geriausiai pasirūpintų kiti žmonės. Tačiau siekiama, kad tokios priemonės būtų trumpalaikės – kol tėveliams teikiama pagalba, mokymai.

N. Martišienė atkreipia dėmesį, jog mamos, tam kad pačios galėtų auginti vaikus, dažniausiai noriai priimtų pagalbą. Tačiau kol kas, jeigu nepagelbėja artimieji, ji labai ribota. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistai mato kelias galimas išeitis, kurios ženkliai padėtų fizinės ar psichinės sveikatos sutrikimų turinčioms šeimoms auginti savo vaikus. Savivaldybėse būtų galima steigti savarankiško ar grupinio gyvenimo namus arba suteikti galimybes pasinaudoti asmeninio asistento paslaugomis. Pabrėžtina, kad tokiuose namuose gyventi arba tokiomis paslaugomis naudotis nereikėtų nuolat: ypatinga pagalba svarbi pirmaisiais metais, daugiausiai pastangų ir įgūdžių reikia auginant naujagimį, kūdikį.

Kartu su kitomis ši problema išsakyta šią savaitę Prezidentūros atstovų inicijuotame susitikime su Kauno regiono vaiko teisių apsaugos specialistais Birštone. Prezidentūros atstovai akcentavo, jog bendradarbiaujant skirtingoms institucijoms, tikrai turėtų būti siekiama visokeriopa pagalba aprūpinti ypatingų poreikių turinčias ir su sunkumais susiduriančias šeimas, stiprinti jų tėvystės įgūdžius, mokyti apie šeimos ir vaiko interesų, darnaus gyvenimo užtikrinimo priemones.

Ramunė Liubinaitė

Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė

Kauno apskrityje

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us