DĖL 2020-06-18 RASEINIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS 9-OJO ŠAUKIMO TARYBOS 23-OJO POSĖDŽIO NR. T-23 SPRENDIMO ,,DĖL RASEINIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TERITORIJOS BENDROJO PLANO KEITIMO“
2020 m. birželio 18 d. Raseinių rajono savivaldybės 9 – ojo šaukimo tarybos posėdžio Nr. 23 metu, atsižvelgiant į UAB ,,Agrovera“ prašymą, buvo svarstomas klausimas ,,Dėl Raseinių rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano keitimo“, mus, jaunas Girkalnio šeimas itin suglumino. Pirmiausia dėl to, kad itin vaizdingu ir teisinės terminologijos šleifu dengtu pavadinimu bandoma eilinį kartą ,,prastumti“ Pakalniškių paukštyno projektą su p. Jagminu pašonėje. Tie, kuriuos visa širdimi palaikėme ir išrinkome į vietos valdžią atsuko mums nugaras. Iš visos širdies esame dėkingi tiems Tarybos nariams, kurie balsavo ,,už“ tik todėl, kad dabar žinosime kuo daugiau niekada nebetikėti ir nepalaikyti – lazda juk turi du galus, tiesa?
UAB „Agrovera“ bandymai statyti paukštyną tęsiasi nuo 2016 m. ir vis sulaukia gyventojų pasipriešinimo – ar Jūs to nepastebėjote, mielieji, ar apsimetate? Girkalnio gyventojai nepritarimą paukštyno, kuriame per metus būtų užauginama per milijoną broilerių, jau išreiškė 2017 m. vykusioje apklausoje, kurioje 89 proc. pasisakė prieš paukštyno statybas. Panaši tendencija atsispindėjo ir Tarybos posėdyje, kuriame ,,už“ balsavo 56 proc. visų Tarybos narių. Abejonių kelia tai, kad bandant prisidengti projektiniu vaizdiniu užkulsiuose net pasiteiravus pranešėjos lieka bandymas sunaikinti mus, Girkalniškius – ne Ariogalą, ne Šiluvą, bet Mūsų Girkalnį, kurio Bažnyčios bokštai žvelgia į tolį – puikų turistinį potencialą, kultūriniais memorialais gausų kraštovaizdį ir miestelį, į kurį, mes, jaunos šeimos, kėlėmės tikslu pabėgti nuo miesto šurmulio, kvėpuoti švariu oru apsupti pušynų, gėrėtis vaizdais į Kalnujų atodangą, auginti vaikus ir paneigti „demografinės dykros“ atsiradimo tikimybę. Ar dėl šių teiginių apie savitą Girkalnio kraštovaizdį mes klystame? Beveik visi savo prisistatymuose teigiate, jog mėgstate keliauti, tad prašome, atvykite, apsidairykite nuo potencialios būsimojo paukštyno vietos ir ranką prie širdies pridėję, žiūrėdami mums į akis pasakykite ,už“.
Pastebima, kad rajone daugėja vyresnio amžiaus žmonių, mažėja darbingo amžiaus gyventojų ir vaikų. Tai rodo, kad gyventojai senėja. Pastaraisiais metais Girkalnio gyventojų skaičius stabilizavosi ir išlieka apie 900 – jei kas ir išvyksta visam laikui iš miestelio, netrukus atsikrausto kiti, todėl miestelyje ir visoje seniūnijoje daugėja jaunų šeimų, kuriems rūpi jų ateitis ir tai, kuo jie kvėpuos. Daugiausiai jaunų šeimų ir įsikūrė būsimo paukštyno kaimynystėje, vaikus leidžia į Girkalnyje esančias ugdymo įstaigas, skatina bendruomeninį sutelktumą, kultūrą.
Mes, žmonės, ir taip esame pavargę nuo teisinės diskriminacijos ir pažadų netesėjimo. Bet vis dar bandome kreiptis į Jūsų sąžinę ir širdį, PRAŠOME atšaukti savo sprendimą ir neleisti mūsų sunaikinti. Kreipiamės į Jus vis dar tikėdamiesi, jog nubalsavote neapdairiai, neįsigilinę į situaciją.
Norime kreiptis į Kaimo reikalų, ekologijos ir teritorijų planavimo komiteto narius – Dianą Kaupaitienę, Rimą Gunevičių, Romaldą Zubielą, Gitaną Rašimienę, Alfredą Bardauską ir prašome atsakyti, kaip būsimasis paukštynas paskatintų miestelio ir aplinkinių kaimų plėtrą, jeigu mes čia gyventi nebenorėsime? Kokiu būdu galima suderinti paukštyną ir ekologiją sveikos žmonių gyvensenos kontekste? Ar, Jūsų nuomone, teritorijų perplanavimas neturėtų įtakos turistiniam potencialui ir istorinėms atminimo vietoms, memorialams? P. Alfredai ir Rimai, juk Jūs esate ūkininkai, agronomai, tad prašome, atsakyti, ar tikrai vištų mėšlas nesmirdi? Labai prašomės į Jūsų ūkius pauostyti ir įsitikinti. Beabejo mes suvokiame, kad savo kiemuose 1,5 mln. paukščių neauginate, bet negalime suprasti kuo kvepia Jūsų vištos.
Norime kreiptis ir į Ūkio ir informacinės visuomenės plėtros komiteto narius – Vidmantą Karabiną, Joną Vazgį, Ričardą Bartkų, Vincą Blinstrubą ir Vaidą Kuzmarskį bei prašome atsakyti, kokiu būdu užtikrinsite teisingos informacijos plėtrą visuomenėje būtent paukštyno statymo ir padarinių klausimais? Juk p. Vidmantai esate pramoninės – civilinės statybos specialistas, tai ar Pakalniškų paukštyno projekte numatyti mėšlo bei srutų (atleiskite už ,,Ūkio“ terminologiją) kaupimo rezervuarai, kvapų sulaikymo bei išsklaidymo sistemos, kiti sprendimai yra efektyvūs ir mums tikrai kvepės, pušyno kvapo neužgoš, o gruntiniai vandenys nebus užteršti? Ar Jūs, P. Jonai ir Ričardai, kaip vet. gydytojai, galite mus patikinti, kad vištos nedvės, o jei ir nudvės, gaišenos, sandėliojamos konteineriuose (realybę atitinkantys faktai) nesmirdės dar labiau karštą vasaros dieną? Ar nesmirdės tik Jūsų kieme? Ar auginamų broilerių mėšlas neišskirs į orą nuodingų medžiagų? Mums bandoma įrodyti, kad be reikalo kyla toks gyventojų nepasitenkinimas – šiuolaikinės technologijos esą užtikrins, kad būtų nepažeistos poveikio aplinkai, žmonių sveikatai normos, tačiau jokių šiuolaikinių technologijų nepristatyta, o ir nesame kvailiai bei suvokiame, jog probiotikai nėra šiuolaikinė technologija.
Norime kreiptis ir į Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto narius – Vytautą Bulotą, Dovilę Lukminaitę, Jūratę Garliauskienę, Darių Ulicką, Antaną Kilčauską ir prašome atsakyti, kas Jūsų nuomone lankys Girkalnyje veikiančias ugdymo įstaigas jeigu mes kartu su savo vaikais išsikelsime ieškoti geresnio gyvenimo? Kaip užtikrinsite kultūrinių subjektų apsaugą, atstumus, apsaugos zonas ir turistinį šių vietų potencialą – turistų pritraukimą, kultūrinį gyvenimą? Apie kokį jaunimą fantazuosite svarstydami tolesnį Girkalnio seniūnijos likimą? Kodėl tokioje smarvėje turėtų gyventi mūsų vaikai, tėvai ir mes patys? Gal tapsime labiau išsilavinę būsimi agronomai ar bejėgiai bedarbiai su nuvertėjusiu nekilnojamuoju turtu? P. Vytautai, kokiomis savybėmis, Jūsų nuomone, Jūsų propaguojama sveika gyvensena turėtų pasižymėti gyvenant šalia paukštyno? P. Jūrate, viešai teigiate, cituojame ,,Niekada neskirstau žmonių pagal jų socialinę padėtį. Stengiuosi būti tolerantiška ir dėmesinga, Rūpi jaunimo problemos. Esu už miesto ir kaimo aplinkos gražinimą ir stabilesnį gyvenimą“, tad ar Jums ištiesų rūpi mūsų ir mūsų miestelio problemos ir Jūs padėsite mums jį gražinti, o ne teršti?
Galiausiai, bene labiausiai, norime kreiptis į Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto narius Algirdą Gricių, Gerdą Visockienę, mylimą kraštietę (ištartume su ironija) Aldoną Oną Radčenko su Gediminu Kaziu Galubausku ir Mingaudu Tamaliūnu priešakyje ir paklausti – ar nemalonus iš paukštyno sklindantis kvapas pakenktų, būtų padaryta žala žmonių sveikatai ir aplinkai? Ar dėl didelės amoniako koncentracijos, kuri išsiskiria iš paukščių mėšlo bei pakrato, veikiant natūraliai fakultatyvinei mikroflorai, būtų dirginami drėgmės turintys žmogaus organizmo audiniai (gleivines)? Ar dėl to gali būti sukeliami kvėpavimo spazmai, dėl kurių žmogus gali uždusti? O kaip smulkiosios kietosios dalelės, kurios gali būti pernešamos giliai į plaučius, kur jos gali sukelti uždegimą ir pabloginti žmonių, sergančių širdies ar plaučių ligomis, būklę? Ar nemalonūs kvapai nekelia streso, netrigdo miego, nesukelia galvos skausmų, pykinimo? Ką jau kalbėti apie gerbūvį. Galite atsakyti ir medicininiais terminais, jei tik Jums būtų patogiau.
Labai norime paklausti p. Prano Gedmino – ką Jūs, kaip kelių inžinerijos specialistas, manote apie sunkiasvorių krovininių transporto priemonių kartu su įvairiomis priekabomis bei puspriekabėmis važinėjimą ir taip trapia pagrindinės Girkalnio miestelio gatvės danga, kuri pastaruoju metu yra tik ,,lopijama“ seniūnijos pasiteisinimais ,,nėra finansavimo“ dėl savo prastos būklės? Ar esama danga išliktų nepakitusi? Kokia metodika galite įrodyti, jog esama infrastruktūra nebus suardyta? Ar p. Kęstuti Užemeckai, kaip savo profesinės srities specialistas, galite užtikrinti, jog vaikai, einantys į mokyklą ar darželį bus saugūs, kai šalia įstaigos esanti nereguliuojama pėsčiųjų perėja taps ,,keleivinių“ iš/į paukštyną transporto priemonių esmine kliūtimi tiek žiemą, tiek vasarą – kiekvieną dieną, betkurią minutę bus apsaugoti nuo nelaimės? Ar kaip Labdaros ir paramos fondo „Švieskim vaikus“ savanoris padėsite mums ne tik knygomis, kita literatūra pasiremti ir paaiškinti vaikams, kad mūsų rajono valdžiai svarbesnis broilerių saugumas naudos pinigine išraiška rajono biudžetui kontekste? O be to, gal jau krašto istorijos ir paveldo išsaugojimas nebėra Jūsų pomėgis (?) ir šią informaciją derėtų pakoreguoti viešojoje erdvėje?
Gerbiamas Raseinių rajono Mere Andriau Bautroni, ar Jūs, kaip pedagogikos magistras, tačiau, kolkas, manome, neturintis vaikų, priešingai nei kiti Tarybos nariai, galite pagaliau mums atsakyti, kokia yra Jūsų pozicija dėl planuojamo (o gal tiksliau – betkokia kaina siekiamo) statyti Pakalniškų paukštyno mūsų ir mūsų vaikų, rajono ateities, panosėje? Ką Jūs manote apie galimas potencialiai atsiradusio paukštyno pasekmes mūsų bendruomeniškumui, vaikų švietimui, saugumui, sveikatai, kelių infrastuktūrai, geriamojo vandens bei vandens telkinių kokybei, kraštovaizdžiui, istorinėms vietoms, galiausiai socialinei – kultūrinei aplinkai? Jūsų šypsenos ir lakoniškų atsakymų per pristatymą mums nepakako, atleiskite.
Gerbiamieji, ar tikrai Jūs tokie abejingi vietos bendruomenės poreikiams, gyvenimo kokybei, vaikų saugumui? Nejaugi už pinigus galima aukoti visos nemažos bendruomenės interesus ir gyvenimo kokybę? Ar Jums nusispjaut į gyventojų valią, į konstitucinę teisę gyventi švarioje aplinkoje? Keistai ir nelogiškai skamba svarstymai, o galiausiai priimti sprendimai, neatsižvelgiant į gyventojus. Nereikėtų pamiršti, kad savivaldybių tarybų nariai visų pirma turi ginti viešąjį interesą, tai yra gyventojų teisę gyventi švarioje aplinkoje. Manome, jog privalome atlikti pareigą ir Jums priminti ko Jūs ten susirenkate: Remiantis Raseinių rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentu, Taryboje sprendžiamos gyventojams iškylančios problemos, atsižvelgiant vietos savivaldą grindžiančiais esminiais principais – atsakingumo savivaldybės bendruomenei, bendruomenės ir atskirų savivaldybės gyventojų interesų derinimo, savivaldybės gyventojų dalyvavimo tvarkant viešuosius savivaldybės reikalus, veiklos skaidrumo, reagavimo į savivaldybės gyventojų nuomonę, žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo ir gerbimo ir t.t. Mielieji, ar esate tai skaitę? Ar nors vienas minimas punktas, Jūsų nuomone, įgyvendintas priimant sprendimą, kuriuo ketinate mus sunaikinti? Kodėl nebuvo organizuota nauja apklausa, jei nebenorite remtis senaja?
Dar kartą PRAŠOME Jūsų susimąstyti. PRAŠOME išgirsti mus. Ar verta pasmerkti gražiai besitvarkantį miestelį su po visą pasaulį žinoma mokykla, išugdžiusia gausų būrį profesorių, nauja bažnyčia, besikuriančiomis jaunomis šeimomis, gražia gamta, istorinėmis atminties vietomis, piliakalniu, dėl kelių naujų darbo vietų sukūrimo? Apmaudu vien tai, jog miestelio seniūnė yra abejinga gyventojų problemoms, tad tenka suremti pečius ir tikėtis teisybės. Mieli Tarybos nariai, mes mylime savo kraštą, todėl neleisime jo sunaikinti.
Gerbiami Tarybos nariai socialdemokratai, juk Jūs teigiate „<…dirbame dėl kiekvieno iš Jūsų…>“. Gerbiamieji Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ir visuomeninio rinkimų komiteto „Už Rasus“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, visuomeninio rinkimų komiteto „Pilietiškas pasirinkimas“, Darbo partijos, Tvarkos ir teisingumo partijų atstovai, būsimi seimo nariai, savo buvusių ir būsimų agitacijų metu dalinatės įvairiais pažadais, tad įrodykite tai realiu darbu, inicijuokite 2020 m. birželio 18 d. tarybos posėdyje priimto sprendimo Nr. TS-213 atšaukimą.
Viliamės sulaukti atsakymų kartu su Jūsų argumentuota nuomone dar šiemet. Esant reikalui ar pageidavimui, galite atsakyti vienasmeniškai ar atvykus pas mus, į Mūsų Girkalnį,
Su visa pagarba,
Girkalnio Jaunimas