2020 m. rugsėjo 7–15 d. Šiluvoje vyksta didieji Švč. Mergelės Marijos Gimimo (Šilinių) atlaidai. Kasmet piligrimus pasitinka įspūdingai floristų išpuoštos sakralios erdvės – Švč. M. Marijos Gimimo bazilika, Apsireiškimo koplyčia ir lauko altorius. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro floristikos mokytojos Evelina Grėbliauskė, Kristina Baronienė su gausiu būriu esamų ir buvusių mokinių dirbo 5 dienas, po 16 valandų, kad suspėtų įgyvendinti savo kūrybinę puošybos koncepciją.
Dominuoja ryškios spalvos ir gėlių įvairovė
„Šiemet Šiluvos sakralios erdvės pražydo ypač ryškiai. Dominuoja mėlynos ir violetinės spalvos hortenzijos. Spalvos pasirinktos neatsitiktinai. Mėlyna – tai ne tik Švč. Mergelės Marijos spalva, bet kartu simbolizuojataiką, dvasingumą, ramybę, platumas bei tolius. Lauko altoriaus dekorui panaudotos net 66 šiaudų ryšuliai, kuriuos atvežė ir padėjo sumontuoti vietinis ūkininkas. Tarp jų dėjome gubojas, atkeliavusias iš Pervalkos kopų. Šiaudas – tai nenutrūkstamos gyvybės simbolis, o jų gausa tarsi aliuzija į nuveiktus darbus ir gausų derlių“, – pasakoja puošimo koncepcijos autorė Evelina Grėbliauskė.
Spalvų žaismui išgauti sunaudota daugiau nei tūkstantis įvairiaspalvių gėlių – leukadendronų, lelijų, gvazdikų, delfiniumų, gerberų, pūkenių, pampų, jurginų, lemūrų, hortenzijų ir kt. Anot floristės, daugelis žmonių netgi klausia, ar šios gėlės dirbtinės. Daugelis pripratę, jog ryškios spalvos dažnai būna nenatūralios. Evelina pasakoja, jog kasmet dirbama tik su gyvomis ir netgi nedažytomis gėlėmis, nes siekiama atskleisti tikrą ir gyvą gamtos grožį. „Tikime, jog ryškios spalvos džiugins žmonių akis ir širdis iš tolo, suteiks optimizmo, privers nusišypsoti. Iš gėlių gausos kiekvienas atras sau mielą žiedą“, – viliasi floristė.
Iššūkiai ir techniniai sprendimai
Anot E. Grėbliauskės, puošiant sakralias erdves, reikalingos specifinės žinios, kurias privalo įgyti būsimas floristas. Augalai turi išlikti dekoratyvūs visų atlaidų metu, tad juos komponuojant ieškoma įvairių techninių sprendimų.
„Šiemet didžiausias iššūkis buvo sukomponuoti gėlių vainiką Apsireiškimo koplyčiojepo Švč. Mergelės Marijos kojomis. Reikėjo lipti labai aukštai, nusikelti sunkias angelų konstrukcijas tam, kad pavyktų įgyvendinti savo sumanymą. Taigi floristo darbas nėra tik labai malonus ir lengvas. Mes mokomės ir betoną maišyti, dirbame su metalu, gipsu ir kitomis įvairiomis medžiagomis“, – pasakoja Evelina ir priduria, jog į floristiką žvelgiama kaip į meną, ieškoma naujų formų, kompozicijų, žengiama koja kojon su naujausiomis tendencijomis.
Praktika ir dvasinė palaima
Floristė Evelina džiaugiasi, jog kasmet mokiniai ir netgi absolventai noriai įsijungia į Šiluvos puošimo darbus. Intensyviai dirbdami jie ne tik tobulina praktinius gebėjimus, bet ir susipažįsta su autentiškomis vietomis, išgyvena ypatingus jausmus.
„Tai visiškai unikali patirtis. Dirbdamos iki išnaktų tokioje ypatingoje vietoje jaučiamės pakylėtos, tarsi viena šeima. Tokia patirtis ne tik tobulina profesinį meistriškumą, bet ir turtina dvasiškai. Kasmet tradiciškai Šiluva savaitei mums tampa tarsi antraisiais namais, kur jaučiamos savos ir reikalingos,“ – džiaugiasi floristė Evelina.
Karaliaus Mindaugo PMC floristų puošybos koncepcija buvo pristatyta rugsėjo 6 d. Šiluvos Apsireiškimo koplyčioje. Dalyvavo – Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas, Karaliaus Mindaugo PMC bendruomenė ir miestelio svečiai. Didieji Švč. Mergelės Marijos gimimo (Šilinių) atlaidai kvies tikinčiuosius iki rugsėjo 15 d.
Informaciją perengė:
Raimonda Jonuškienė
Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centras
E. p. raimonda.jonuskiene@kaupa.lt
Tel. +370 65209718