Raseinių naujienų portalas

Sveikata

Tinkamo organų donoro Lietuvoje laukia 402 žmonės

Prasidėjus rudeniui 402 žmonės iš juos prižiūrinčio gydytojo laukė ypatingo skambučio su žinia, kad jiems atsirado tinkamas organų donoras. Tai žmonės, kuriems kiti gydymo būdai nebetinka ir vienintelis būdas pasveikti ar gyventi kokybiškesnį gyvenimą – reikiamo organo (audinio) transplantacija.

Ypatingas skambutis šiems žmonėms reiškia naują gyvenimo puslapį, o sulaukti skambučio įmanoma tik atsiradus tinkamam organų donorui. Vienas organų donoras gali išgelbėti net 7 pacientus.

Šiemet Lietuvoje registruoti jau 28 efektyvūs donorai, o jų dovanoti organai gyvybę išgelbėjo ar gyvenimo kokybę pagerino beveik 80-čiai recipientų.

Daugiau kaip 33 tūkst. gyventojų Lietuvoje yra pasirašę sutikimą, kad jų organai (audiniai) po jų mirties būtų panaudoti transplantacijai, tačiau šis jautrus klausimas visada aptariamas ir su mirusiojo artimaisiais. Artimųjų žodis yra esminis – tik gavus jų sutikimą, mirusiojo organai eksplantuojami ir atiduodami transplantacijai.

LSMU Kauno klinikose vienas organų donoras jau registruotas ir šį rudenį (rugsėjo 2-ąją). Mirusiojo artimųjų sutikimo dėka jo organai ir audiniai paimti ir atiduoti transplantuoti. Vieno donoro du inkstai ir ragenos bei kraujagyslinis audinys suteikė viltį pasveikti net keliems žmonėms. Skubios transplantacijos atliktos tose pačiose LSMU Kauno klinikose.

Galėjusios būti transplantuotos kepenys šį kartą netiko kepenų laukiantiems Lietuvos recipientams, jos pasiūlytos Europos organų mainų organizacijai, tačiau dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos užsienio chirurgai nesuspėjo atvykti numatytu eksplantacijos laiku.

Siekiant efektyviai panaudoti tinkamus donoro organus, bet neradus derančio recipiento Lietuvoje, organai siūlomi Europos šalims. 2020 metais į Lietuvą atgabenti ir sėkmingai transplantuoti du organai iš Latvijos: širdis ir kepenys. Į užsienio šalis šiais metais išgabenti 7 organai: keturios kepenys į Šveicariją, širdis ir dveji plaučiai į Vokietiją.

Atkreiptinas dėmesys, kad donoro organai užsienio šalims siūlomi tik tuo atveju, kai mūsų šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių parametrų jie yra netinkami.

Kiekvienas Lietuvos pilietis gali išreikšti savo valią ir pasirašyti sutikimą po mirties savo organus dovanoti jų laukiantiems recipientams. Tai galima padaryti ir internetu: https://ntb.lt .

Apie savo priimtą sprendimą Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM ragina pasikalbėti su artimaisiais, nes būtent jie taria lemiamą žodį mirties atveju. Žinant artimojo valią ir teigiamą požiūrį į organų donorystę, jiems sprendimą priimti yra daug lengviau.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us