Raseinių naujienų portalas

Naujienos

STT: Skiepijimas nuo COVID-19 nepakankamai kontroliuojamas

Antikorupcinį skiepijimo nuo COVID-19 vertinimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) penktadienį pranešė, kad vakcinavimas yra nepakankamai kontroliuojamas.

„Daugelis asmens sveikatos priežiūros įstaigų, kurios dalyvauja vakcinacijos procese, nėra atskaitingos Sveikatos apsaugos ministerijai, kas, STT vertinimu, apsunkina šio proceso efektyvų ir sklandų organizavimą“, – pranešime teigė STT direktoriaus pavaduotoja Rūta Kaziliūnaitė.

„Toks valstybinės reikšmės klausimas turėtų būti maksimaliai centralizuotas, paliekant kuo mažiau galimybių interpretacijoms. Tikintis didesnio visuomenės pasitikėjimo pandemijos metu, reikėtų mažinti prielaidas korupcijos rizikoms atsirasti, o STT bendradarbiaus, siekiant tai padaryti“, – teigė ji.

STT teigimu, skiepijimo procesas nėra pakankamai kontroliuojamas.

„Nors savivaldybių administracijų direktoriai buvo įpareigoti paskirti COVID-19 vakcinacijos savivaldybės koordinatorių ir savivaldybių teritorijoje vakcinaciją organizuojančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, tačiau jokiuose dokumentuose nėra detalizuotos tų koordinatorių funkcijos, atsakomybė už jų vykdymą, kontrolės mechanizmas“, – teigiama pranešime.

Anot tarnybos, sveikatos priežiūros įstaigos nėra įpareigotos vakcinos poreikio paraiškų derinti nei su savivaldybės vakcinavimo koordinatoriumi, nei su Ekstremalių sveikatai situacijų centru (ESSC), nei su kitais už ekstremalios situacijos valdymą ar sklandų vakcinacijos organizavimą atsakingais subjektais.

Pasak STT, taip pat nėra pagrindžiamas vakcinos poreikis.

Skiepijimą organizuojančios gydymo įstaigos ESSC teikia paraiškas dėl COVID-19 vakcinos, kuriose nurodytas paskiepyti numatytų asmenų skaičius, tačiau įstaigos nėra įpareigotos pateikti nei numatomų skiepyti pacientų sąrašų, nei jų priskyrimą prioritetinei grupei pagrindžiančių duomenų, nei kitos informacijos, leisiančios įsitikinti prašomo vakcinos kiekio ir poreikio pagrįstumu bei teisėtumu.

Taip pat nėra užtikrintas vakcinos panaudojimo atsekamumas.

„Nėra reglamentuota, kokia tvarka ir prieš kiek laiko į prioritetinius sąrašus įtraukti asmenys informuojami apie galimybę pasiskiepyti, kaip keičiami sąrašai jiems nepageidaujant ar negalint skiepytis tam tikru laiku ir kam būtų skiriamos jau užsakytos vakcinos tokiais atvejais“, – teigia STT.

„Taip pat pažymėtina, kad nėra užtikrintas pakankamas vakcinos panaudojimo atsekamumas ir nevykdoma jos panaudojimo kontrolė“, – rašoma pranešime.

Jame taip pat teigiama, kad dabartinė tvarka leidžia „plačiai“ spręsti dėl skiepijamų asmenų.

Anot STT, dabartinė tvarka numato, kad jeigu nėra galimybių likusiomis praskiestomis vakcinos dozėmis per nurodytą laiką paskiepyti rezerviniame sąraše esančių asmenų, gydymo įstaigos privalo vadovautis racionalumo kriterijumi ir suvartoti visas dozes per nurodytą laiką, paskiepijant žemiau esančios prioritetinės grupės asmenis, jau esančius skiepijimo vietoje arba galinčius skubiai į ją atvykti.

Tarnybos vertinimu, tokiu būdu gydymo įstaigų sudaromos galimybės paskiepyti bet kurį asmenį, motyvuojant, kad nėra galimybės paskiepyti sudarytuose sąrašuose esančių asmenų.

Be to, nenumatoma, kaip turi būti įforminami atvejai, kai „nėra galimybių“ paskiepyti, ir kaip būtų informuojami apie galimybę pasiskiepyti „jau esantys skiepijimo vietoje arba galintys skubiai atvykti“ asmenys.

STT teigimu, taip pat neužtikrinama ir piktnaudžiavimo prevencija.

Skiepijimas gali būti atliekamas ir kitose vietose, jeigu tai suderinta su procesą organizuojančia gydymo įstaiga.

„Nėra aišku, kaip užtikrinama piktnaudžiavimo prevencija, kad, pavyzdžiui, asmens namuose ar darbovietėje, nebūtų paskiepyti ne prioritetinei grupei priskiriami asmenys, tarkime, jiems atsisakius, o kiti to pageidaujantys asmenys, kuriems skiepas nepriklauso prioriteto tvarka“, – rašoma pranešime.

STT siūlo ministerijai detalizuoti pasirengimo vakcinacijai tvarką bei skiepytinų asmenų prioritetinių sąrašų sudarymo procedūras.

Taip pat rekomenduojama parengti rekomendacijas savivaldybių administracijoms, išsamiai detalizuoti atsakomybės už įpareigojimų nevykdymą ar netinkamą atlikimą aspektus, pašalinant antikorupciniu požiūriu rizikingus aspektus ir teisinius neaiškumus.

Be kita ko, STT siūlo viešinti išsamius duomenis apie savivaldybėse paskirtus atsakingus subjektus, jų funkcijas, vakcinavimo organizavimą ir jo rezultatus.

„STT korupcijos prevencijos specialistų nuomone, centralizuota vakcinavimo kontrolės sistema, vieninga informacinė sistema, į kurią būtų suvedama visa su vakcinavimu susijusi informacija, aiškiai nustatytos atsakomybės, padėtų sumažinti korupcijos pasireiškimo rizikas“, – teigiama pranešime.

Ministerija per du mėnesius nuo antikorupcinio vertinimo išvados gavimo dienos turėtų informuoti STT, kaip atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į antikorupcinio vertinimo išvadoje pateiktas pastabas ir pasiūlymus.

Tęsiant COVID-19 vakcinacijos proceso vertinimą, STT korupcijos prevencijos specialistai taip pat peržiūrės ir vietos savivaldos lygmens teisės aktus, susijusius su šia sritimi.

 Antikorupcinis skiepijimo proceso vertinimas atliktas po to, kai paaiškėjo, kad kai kuriose gydymo įstaigose asmenys galėjo būti paskiepyti nuo COVID-19 pažeidžiant nustatytą tvarką.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us