Raseinių naujienų portalas

Nuomonės

Atvykus iš užsienio reikės izoliuotis, išimtis – Graikijai, Suomijai, daliai Norvegijos

Nuo pirmadienio į Lietuvą atvykus praktiškai iš visų užsienio valstybių privalu turėti neigiamą COVID-19 testą ir izoliuotis. 

Pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) žemėlapį, to nereikės tik atvykusiesiems iš Graikijos, Suomijos ir dalies Norvegijos. Jeigu asmuo atkeliaus iš Oslo, Vikeno ar Rugalando testas ir izoliacija  – privalomi.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) penktadienį smarkiai papildė koronaviruso paveiktų šalių sąrašą. Tai padaryta atsižvelgiant į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) skelbiamą naujausią rizikos vertinimą.

ECDC teigimu, šiuo metu pasaulyje stebimos kelios koronaviruso, sukeliančio COVID-19 ligą, mutacijos, jos kelia grėsmę dėl didesnio plitimo greičio ir dėl to prastėjančios epidemiologinės situacijos. Pirminiais duomenimis, tokių mutacijų įvežimo ir išplitimo ES tikimybė vertinama kaip didelė arba labai didelė.

Iš viso paveiktų šalių sąraše yra apie 200 valstybių. Į jį pateko praktiškai visos Europos valstybės, tarp jų ir kaimyninės Latvija, Lenkija, Baltarusija, Rusija.

Airija, Danija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Brazilija, Izraelis ir Pietų Afrikos Respublika išskirtos kaip šalys, kur nustatytas naujų SARS-CoV-2 viruso mutacijų plitimas. 

Nuo pirmadienio, anot SAM, visiems keliautojams, atvykusiems iš šių valstybių, reikės turėti neigiamą COVID-19 testo rezultatą, atliktą 48 val. iki atvykimo, arba atlikti tyrimą atvykus į Lietuvą bei izoliuotis 14 dienų su galimybe susitrumpinti izoliaciją, savo lėšomis dešimtą dieną atlikus tyrimą. 

„Atvykusiems iš mutacijų paveiktų šalių taikomos griežtesnės izoliavimo sąlygos: negalima pasivaikščioti, o palikti izoliacijos vietą galima, kai žmogui reikalinga skubi medicinos pagalba ir dėl to vykstama į gydymo įstaigą, taip pat vykstant į mobilų punktą“, – teigiama SAM pranešime.

Gavus Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) leidimą, izoliacijoje esantys asmenys galės vykti į laidotuves, pakeisti izoliavimo vietą ar nuvykti į sveikatos priežiūros įstaigą kitoms sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.

Pagal penktadienį pasirašytą sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio sprendimą, iš šalių, kuriose nustatytas viruso mutacijų plitimas, atvykę asmenys gali izoliuotis atskirame bute ar name, gerai izoliuotame kitame individualaus buto ar namo aukšte arba atskirame izoliuotame kambaryje su atskiru sanitariniu mazgu.

Izoliuotis galima tik su kartu keliavusiais asmenimis, išskyrus nepilnamečius, kurie gali gyventi su nekeliavusiais šeimos nariais, kuriems tenka izoliuotis tam pačiam laikui. 

Atvykusiems iš kitų paveiktų šalių galima pasivaikščioti 1 km atstumu, palikti izoliacijos vietą be NVSC informavimo ar leidimo pagal nustatytą priežasčių sąrašą.

Be to, jie gali izoliuotis tame pačiame bute su nekeliavusiais šeimos nariais, tik kitame kambaryje, apribojant judėjimą namuose ir sumažinant dalijimąsi bendra erdve. 

Ministerija pažymi, kad tam tikrais atvejais izoliacija gali būti netaikoma. Išimtinėms profesijų grupėms ir atvykstantiems dėl svarbių medicininių priežasčių ar svarbiais šeimos reikalais (į laidotuves ar terminalinės būklės pacientų lankymui) privalomas tik testas dėl koronaviruso.

Visiems tranzitu per Lietuvą vykstantiems asmenims nei izoliuotis, nei atlikti tyrimo nereikia. 

Reikalavimas dėl testo ir izoliacijos negalioja ir koronavirusu persirgusiems ar vakcinuotiems pagal pilną vakcinacijos schemą asmenims, jeigu yra gydymo įstaigos pažyma ar skiepijimų sertifikatas (su vertimu į lietuvių, anglų ar rusų kalbas) apie persirgimą 90 dienų laikotarpiu iki atvykimo arba atliktą vakcinaciją.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us