Raseinių naujienų portalas

Nuomonės

Mokyklų vadovai: vakcinuotis nuo COVID-19 atsisako pavieniai pedagogai

Įsibėgėjus pedagogų skiepijimui, BNS trečiadienį kalbinti mokyklų vadovai sako, kad vakcinuotis nuo COVID-19 atsisako pavieniai mokytojai, o reakcijos į skiepą yra įvairios – nuo skausmo dūrio vietoje iki stipraus karščiavimo.

Vilniaus Žemynos progimnazijos direktorė Eugenija Surmilavičienė teigė, kad nuo koronaviruso praėjusią savaitę pasiskiepijo apie 40 mokyklos darbuotojų – absoliuti dauguma pradinių klasių ir visos dienos grupės pedagogų, padėjėjai, psichologai, taip pat įstaigoje dirbanti mokyklos administracija, įskaitant direktorę, valytojos.

Pasak E. Surmilavičienės, apie 10 planuotų vakcinuoti darbuotojų nebuvo paskiepyta dėl to, jog jie arba buvo neseniai persirgę COVID-19, arba sirgo tuo metu.

„Atsisakė tik tie, kurie arba persirgę ir turi antikūnų, arba sergantys. Mokytojai tikrai niekas neatsisakė, kad bijo ar kaip nors kitaip išgyvena dėl skiepų. Turėjome tris mokytojus, kurie buvo persirgę, taip pat turėjome sloguojančių, prastos savijautos, nors jiems nediagnozuotas koronavirusas“, – BNS kalbėjo mokyklos vadovė.

Anot jos, pedagogai domėjosi tik dėl pačios vakcinos, viešojoje erdvėje diskutuojant dėl „AstraZeneca“ skiepų efektyvumo vyresniems žmonėms, bet sužinoję, jog bus skiepijami „Pfizer“ vakcina, skiepijosi visi galintys.

Klaipėdos Simono Dacho progimnazijos vadovė Daiva Marozienė taip pat tvirtino, jog paskiepyta apie 40 pedagogų, administracijos ir kitų darbuotojų, atsisakiusiųjų dalis, anot jos, siekia apie 7 procentus, didžioji dalis yra persirgę ir turi antikūnų. Mokykloje vyresni nei 55-erių skiepyti „Pfizer“, likusieji – „AstraZeneca“ vakcina.

„Turime ir tokių, kurie yra skeptikai ir dėl testavimo, ir dėl vakcinavimo, bet tokių – labai mažai, gal vienas procentas. Aš, kaip vadovė, bandysiu tartis. Bet kadangi ministerijos pozicija pasikeitė per naktį, buvo sakoma, kad mokytojas turėtų prisiimti atsakomybę ir gali būti nušalintas nuo darbo dėl užkrečiamų ligų, kitą dieną ta pozicija buvo paneigta. Aukščiau už ministeriją nebūsime, bet gaila, kad nėra apsisprendimo“, – BNS sakė D. Marozienė.

Kauno Šilo pradinėje mokykloje, anot direktorės Rūtos Gaidienės, taip pat paskiepyta absoliuti dauguma iš 37 darbuotojų, išskyrus jau persirgusius, turinčiuosius antikūnų.

„Tad tie 70 proc. žmonių bus paskiepyti tikrai. Kitą savaitę turėtumėme pasiskiepyti antrąja doze. Taip, bus tik keli atsisakę, nes žmonės nori skiepytis, supranta, kad tai yra saugumas ir vaikų, ir visų darbuotojų. Yra atsisakančių dėl sveikatos, dėl tam tikrų problemų“, – sakė ji.

Tuo tarpu Anykščių Antano Baranausko pagrindinės mokyklos direktorė Dalia Kugienė BNS sakė, kad ugdymo įstaigoje į skiepijimo sąrašus kol kas įtraukta 40 darbuotojų. Iš viso mokykloje dirba apie 100 žmonių.

„Į sąrašą įtraukti ne tik pedagogai, bet visi darbuotojai, kurie turi tiesioginį kontaktą su ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo moksleiviais. (…) Tai žmonės, kurie turėjo teisę gauti skiepą, tačiau norinčiųjų buvo daugiau“, – sakė ji.

Direktorės teigimu, dauguma galėjusių pasiskiepyti tą jau padarė, o atsisakiusiųjų – nebuvo.

Reakcijos į skiepą – įvairios

D. Kugienė teigė, kad pati vakcinos negavo, nes pamokų neveda, o tik mokyklos administracijos darbuotojams skiepas nepriklauso.

„Neturėjau teisės, labai gaila, bet administracija nepakliuvo į tą prioritetų sąrašą“, – kalbėjo ji.

Pasak direktorės, nė vienam mokytojui po skiepo medikų pagalbos neprireikė, tačiau ji teigė girdėjusi, kad kai kuriems iš vakcinuotų pedagogų pasireiškė stipresnės šalutinės reakcijos.

„Kalbų lygmenyje turiu tos informacijos, bet nežinau, kiek ji yra tiksli. Kaip fakto to negalėčiau pateikti. (…) Labai sunku vertinti – vienas, kuris jautresnis, jautriau reaguoja į tai, kas kitam atrodo visiškai normali būsena“, – komentavo D. Kugienė.

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė BNS sakė, kad nuo COVID-19 paskiepyti 33 darbuotojai.

„Prieš skiepą nerimo nebuvo, tačiau po skiepo reakcijų įvairių buvo“, – sakė mokyklos vadovė.

Pasak jos, vienai mokytojai reikėjo ir greitosios medicinos pagalbos, nes ji stipriai sukarščiavo.

„Temperatūra buvo 40 ir į priekį bandė kilti. Buvo ir kitų su didele temperatūra, taip pat tokių, kuriems labai galvą skaudėjo, pasireiškė šaltkrėtis, ne tik paskaudėjimas dūrio vietoje. Šiandien paskambinau vienam, kitam, tai jau sako, kad viskas gerai“, – kalbėjo J. Lazdauskienė.

Anot direktorės, visi darbuotojai, kuriems pasireiškė stipresnės nepageidaujamos reakcijos, buvo skiepyti „AstraZeneca“ vakcina.

„Tačiau buvo ir tokių, kurie išvis nieko nejautė po skiepo šita vakcina“, – teigė ji.

Kaip BNS informavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM), nuo COVID-19 pirmąja doze paskiepyta 19 tūkst. mokyklų ir darželių darbuotojų – apie du trečdaliai visų paskiepyti planuojamų asmenų.

Vasario 17-osios duomenimis, apie 800 darbuotojų jau gavo ir antrąją vakcinos dozę. Tai asmenys, kurie gali dirbti ir kitose veiklose, todėl buvo skiepijami anksčiau.

Pagal ministerijos pateiktus duomenis, vien vasario 9-17 dienomis pasiskiepijo apie 15,5 tūkst. darbuotojų.

Pagal Vyriausybės patvirtintą planą, pirmąja doze pedagogus numatyta paskiepyti per vasarį, antrąja – kovo pradžioje, dalį – dar ir gegužės pradžioje. 

Duomenų, kiek pedagogų yra atsisakę skiepytis, ministerija neturi.

Vyriausybė yra numačiusi, jog Lietuvoje pasiekus 150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites ir 4–10 proc. teigiamų testų rodiklį į mokyklas galėtų grįžti pradinukai, pasiekus 100-150 atvejų ir ne daugiau nei 4 proc. rodiklį, į klases būtų grąžinti ir abiturientai. Likę moksleiviai grįžtu sergamumui sumažėjus iki 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Pabrėžiama, kad šie ir kiti atlaisvinimai būtų vykdomi tik užtikrinus šioje veikloje dalyvaujančių asmenų testavimą, kitus operacijų vadovo reikalavimus dėl saugumo. Mokytojų skiepijimas taip pat susijęs su siekiu grįžti prie įprastinio ugdymo.

Pastarųjų 14 dienų sergamumas koronavirusine infekcija 100 tūkst. gyventojų siekia 251,3 atvejo.

Lietuvoje pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze iš viso paskiepytas 102 tūkst. 691 žmogus, abiem dozėmis – 55 tūkst. 212 žmonių.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us