Raseinių naujienų portalas

NuomonėsVerslas

Verslas remia valdžios siekį leisti vaikus auginantiems tėvams kartu ir dirbti

Vyriausybė dar šiais metais žada leisti tėvams, esantiems vaiko priežiūros atostogose, jų metu dirbti ir gauti vaiko priežiūros išmoką, jeigu jos ir darbo užmokesčio suma neviršytų anksčiau buvusio darbo užmokesčio, rodo Vyriausybės programos įgyvendinimo planas.   

Skirtingų politinių partijų, verslo atstovai palankiai vertina tokį valdančiųjų siekį. Politikai tikisi, kad darbdaviai nepiktnaudžiaus, o pastarųjų atstovai sako, kad nors ir dalinai  grįžtantis į darbą žmogus darbdaviui labiau apsimoka nei vietoje jo priimti kitą darbuotoją.      

Be kita ko, verslas ir profesinės sąjungos sutinka, kad ateityje, jeigu tėvai norės dirbti, nei vaiko priežiūros išmokos, nei atlyginimo mažinti jiems nereikėtų.  

Politikai: tėvai gali dirbti, bet ir vaikui turi skirti laiko  

Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko konservatoriaus Mindaugo Lingės teigimu, šiuo klausimu bus svarbus Trišalės tarybos verdiktas.  Pasak jo, galimybė turėti pasirinkimą yra labai svarbi tiems tėvams, kurie norėtų „derinti ir buvimą su vaiku, ir grįžimą į darbą“. 

„Kalbame apie darbą ne visomis jėgomis, ne pilnu etatu, bet kad žmonės neprarastų darbinių įgūdžių, galima etatus paskaldyti“, – kalbėjo M. Lingė. 

To paties komiteto narys „valstietis“ Tomas Tomilinas taip pat sako, kad siūlymas yra svarstytinas, tačiau konstruojant naują reguliavimą reikia išsigryninti visus šalutinius reiškinius.

„Dabar, antrais vaikų auginimo metais, kai dirbti yra leidžiama, vaikų auginimo išmoka dažnai naudojasi tėčiai, kurie paprastai turi didesnius atlyginimus. Šeimai finansiškai tai naudinga, tačiau žiūrint į praktinę pusę, kai mamos realiai lieka namuose su vaikais ir praranda ne tik darbo įgūdžius, bet ir socialines garantijas, jų ilgalaikiam socialiniam saugumui iškyla didelės grėsmės. Tad lyčių lygybės, didesnės moterų apsaugos aspektai čia taip pat labai svarbūs. Ar suplanuoti saugikliai padės to išvengti?“ – svarstė T. Tomilinas. 

Pasak jo, svarbu rasti politinį sutarimą dėl minimalaus laiko, bent kelių mėnesių, kiek tėvai turėtų neiti į darbą, o laiką praleistų su vaiku.

Biudžeto ir finansų komiteto narys „darbietis“ Vytautas Gapšys  sako, kad leidus tėvams auginti vaikus ir tuo pačiu metu dirbti, apsimokėtų ir valstybei, nes į biudžetą gautų papildomai pajamų, ir tėvams, kurie turėtų daugiau lėšų išlaidoms bei neiškristų iš darbo rinkos. 

„Ypač šiuo metu nuotoliniu būdu dirbantys tėvai gali suderinti priežiūrą ir darbą“, – BNS teigė jis.  

V. Gapšio įsitikinimu, siūlymo minusas yra tas, kad tėvams išeinant į darbus, jie mažiau dėmesio skirs vaikui, nukentės jų tarpusavio socialinis ryšys.  

Verslas ir profsąjungos – prieš vaiko priežiūros išmokos ir atlyginimo dydžių ribojimą

Lietuvos darbdavių konfederacijos (LDK) prezidentas Danukas Arlauskas sako, kad nereikia riboti vaiko priežiūros išmokos ir atlyginimo dydžių.

„Būtų gerai, kad darbuotojas greičiau sugrįžtų į darbo rinką, nes viskas labai greitai keičiasi, porą metų nebuvau darbe ir žiūrėk, ar jau nereikia iš naujo kelti kvalifikaciją. Koronaviruso pandemija tai geriausiai iliustruoja“, – kalbėjo jis. 

D. Arlauskas be kita ko įsivaizduoja, kad augindami vaikus, tėvai galėtų dirbti net ne savo nuolatinėse darbovietėse.  

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkės Ingos Ruginienės teigimu, reikia ieškoti galimybių leisti tėvams kartu auginant vaikus ir dirbti, nes Lietuvoje nėra infrastruktūros prižiūrėti vaiką iki dviejų metų: auklės brangios, senelių nėra arba jie negali padėti, lopšeliai-darželiai neveikia, tėčiai su vaiku nenori pasilikti. 

„Būtų pati geriausia priemonė, jeigu liktų ir vaiko priežiūros išmoka, ir visas uždarbis. Tada ir auklę galima pasisamdyti ir į privatų darželį vaiką leisti“, – kalbėjo ji. 

Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis sako, kad dabar nustatytas ribojimas tuo pačiu metu gauti vaiko priežiūros išmoką ir atlyginimą, yra diskriminacinis.  

Jis apgailestauja, kad pagal siūlomą naują tvarką vienerius metus gauti vaiko auginimo išmoką nusprendusiems tėvams neapsimokės dirbti: „Lankstumas labai gerai, siūlymas geras, bet konservatyvus“.  

A. Romanovskis įsitikinęs, kad darbdaviui apsimokės tokiems tėvams leisti dirbti trumpiau: „Kad ir dalinai žmogus gali grįžti į darbą, darbdaviui jau yra vertė ir apsimoka“.    

Ministerija: 50 proc. tėvų gaus vaiko priežiūros išmoką antraisiais metais ir dirbs ne visą darbo dieną

Socialinių reikalų ir darbo ministerija, paprašyta pakomentuoti planuojamą galimybę leisti tėvams ir dirbti, ir gauti vaiko priežiūros išmoką, BNS nurodė, kad šiuo metu taikoma tvarka lemia, kad antraisiais metais vaiko priežiūros išmoka dažnai skiriama tėčiui, kurio darbo užmokestis didesnis, tačiau dažniausiai jis neprižiūri vaiko, nes lieka dirbti, o mažyliu toliau rūpinasi vaiko priežiūros išmokos nebegaunanti mama.

„Tokia situacija neskatina moterų grįžti į darbo rinką, o vyrų labiau įsitraukti į šeiminį gyvenimą. Pirmaisiais vaiko priežiūros išmokos gavimo metais išmokos mažinimas visa apimtimi neskatina moterų užsiimti darbine veikla. Todėl planuojama nustatyti, kad mėnesiais, kurie skiriami mamai ir tėčiui ir kurių negalima niekam perleisti, egzistuotų galimybė dirbti, tačiau papildomai gaunamos pajamos sumažintų vaiko priežiūros išmoką“, – nurodoma ministerijos atsakyme BNS. 

Ministerija prognozuoja, kad didžioji dalis tėvų dirbs antraisiais metais, kai vaikas ūgtelėjęs ir lengviau yra derinti darbą ir šeiminius įsipareigojimus.

„Prognozuojama, kad iki 50 proc. išmokos gavėjų antraisiais metais dirbs ne visą darbo dieną ir gaus darbo užmokestį bei vaiko priežiūros išmoką“, – sako ministerija.

Seimas panašų klausimą svarstė 2019 metų spalį, bet nepritarė – tada konservatoriai siūlė motinystės išmoką mokėti nepriklausomai nuo vaiko priežiūros atostogų metu gaunamų pajamų, tik siūlyta nustatyti, kad tos pajamos turėtų būti gaunamos už darbą, kurio laiko režimas neviršija pusės darbo laiko normos, tai yra 20 valandų per savaitę, arba už individualią veiklą.

Dabar įstatyme numatyta, kad jei motinystės atostogų išėjusi motina turi kokių nors pajamų ir jeigu jų dydis viršija motinystės išmoką arba jai lygus, ši išmoka nemokama. Darbo pajamų galima turėti tik antraisiais vaiko priežiūros metais.

Šiuo metu iki dvejų metų vaiko priežiūros išmoka siekia 100 proc. atlyginimo, jei atostogos trunka vienerius metus, o jei dvejus – pirmaisiais metais ji siekia 70 proc., antraisiais – 40 proc. atlyginimo.  

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us