Raseinių naujienų portalas

KitaVerslas

Šiemet darbdavius už prastovose esančius darbuotojus jau pasiekė beveik 100 mln. eurų parama

2021-01-25

Sausio – vasario mėnesiais darbdaviai už beveik 120 tūkst. prastovose esančių darbuotojų gavo valstybės subsidijas. Per pirmuosius 2 mėnesius net trečdalį subsidijų gavo tie darbuotojai, kurie dirba mažmenine ir didmenine prekyba užsiimančiose įmonėse – parama pasiekė apie 40 tūkst. žmonių.

Valstybės paramos taip pat sulaukė 23 tūkst. žmonių, dirbančių apgyvendinimo ar maitinimo paslaugų srityje, bei virš 13 tūkst. dirbančiųjų apdirbamosios gamybos srityje. Subsidijos per prastovas pasiekė ir beveik 14 tūkst. darbuotojų, kurie dirba statybų ar transporto srityje.

„Nuo šių metų pradžios veikia naujas subsidijų už prastovose esančius darbuotojus mokėjimo modelis. Kompensuojame 100 proc. atlyginimo, siekiančio 963 eurus „ant popieriaus“. Tai darbdaviams padeda išsaugoti darbuotojus, o jiems – darbo vietas“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot ministrės M. Navickienės, didžiausios valstybės pagalbos sulaukė tos įmonės, kurių veikla karantino metu yra apribota ir patiria finansinių sunkumų. Paramą už darbuotojus per prastovas gali gauti ir  kitos įmonės, kurios nuo pandemijos nukentėjo netiesiogiai, tačiau taip pat darbuotojams negali suteikti darbo, pavyzdžiui, gamybos srityje veikiančios įmonės, kurios susiduria su sunkumais realizuoti savo pagamintą produkciją.

„Pirmą kartą nuo pirmojo karantino paskelbimo pradžios registruotas nedarbas pradėjo mažėti. 2021 m. kovo 1 d. registruotas nedarbo lygis siekė 16,1 proc. ir buvo 0,3 proc. punkto mažesnis nei prieš mėnesį“, –   teigia Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.

Nuo sausio mėnesio šalyje darbuotojų priimama daugiau nei atleidžiama. „Sodros“ duomenimis, tiek sausio, tiek vasario mėnesiais darbuotojų buvo priimta 4000 daugiau nei atleista.

Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, pernai kovą prastovas buvo paskelbę per 20 tūkst. įmonių – tai didžiausias skaičius visos pandemijos metu. Šiuo metu prastovas paskelbusių įmonių skaičius siekia 10 tūkst. Prastovose darbuotojai vidutiniškai praleidžia 26 d. Nuo  2021 m. sausio 1 d. prastovų subsidijos išmokėtos daugiau nei 20 tūkst. darbdavių, tam skirta beveik 100 mln. eurų. Nuo Vyriausybės darbo pradžios valstybės paramos sulaukė 160 tūkst. darbuotojų.

Tęsiantis karantinui, darbdaviai darbuotojams gali skelbti prastovas, jeigu negali suteikti darbo. Prastovos metu iš darbuotojų negali būti reikalaujama atlikti darbo funkcijų ir jiems mokamas ne mažesnis nei minimalus darbo užmokestis, tačiau tik tuo atveju, jei darbo sutartimi sulygta visa darbo laiko norma. Tai reiškia, kad prastovose esantis darbuotojas „į rankas“ turi gauti ne mažiau kaip 467 eurus.

Subsidijos, skirtos darbdaviams kompensuoti darbo užmokestį prastovose esantiems darbuotojams, bus mokamos visą karantino laikotarpį ir dar vieną mėnesį po to, kai baigsis karantinas.

Kol tęsiasi karantinas, įmonės, kurių veikla Vyriausybės sprendimu apribota, taip pat gali atidėti įmokas „Sodrai“ be palūkanų ir delspinigių. COVID-19 poveikį patyręs verslas įmokų gali nemokėti už karantino laikotarpį, o padengti susidariusią skolą be palūkanų bus galima per ne ilgesnį nei 5 metų laikotarpį.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us