Raseinių naujienų portalas

KitaNuomonės

Prekybos žmonėmis mastai nemažėja

Prekyba žmonėmis pagal savo pelningumą yra antras pasaulyje nusikaltimas po prekybos narkotikais. Europos Sąjungos duomenimis – prekybos žmonėmis mastai nuolat auga – tai vadinamoji modernioji vergovė.

Jau keli metai Lietuvoje vyrauja tendencija, kai mažėja pradėtų ir vykdomų ikiteisminių tyrimų (IT) dėl vidaus ir tarptautinės prekybos žmonėmis (PŽ) skaičius (kasmet pradėtų IT skaičius: 2017 m. – 35, 2018 – 14, 2019 – 16, 2020 – 11; kasmet vykdytų IT skaičius: 2017 – 61, 2018 – 54, 2019 – 46, 2020 – 27). Vis dėlto mažėjanti tendencija kelią nerimą, nes Europos Sąjungos duomenimis prekybos žmonėmis mastai auga. Lietuvoje priešingai nei daugumoje ES šalių, daugelis ikiteisminių tyrimų pradėta dėl prekybos žmonėmis neseksualiniam išnaudojimui. Taip pat 2020 m. – didžioji daugumą išnaudotų asmenų – moterys, tai sutampa su Europos Sąjungos tendencijomis. Ankstesniais metais (2016–2019 m.) dažniau prekybos žmonėmis aukomis tapdavo vyrai.

Lietuvos vietovės, kuriose buvo verbuojami nukentėję asmenys: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Panevėžys, Mažeikiai, Zarasai ir Šalčininkai. Šalys, kuriose išnaudojami Lietuvos piliečiai: Lietuva (75 proc. nukentėjusiųjų), pavieniai atvejai – Jungtinė Karalystė ir Švedija. Atkreiptinas dėmesys, kad vis labiau žmonių išnaudojimas plinta šalies viduje, o daugiausia išnaudojami jauni ir darbingo amžiaus asmenys 21–30 metų amžiaus grupės. Priežastys, dėl ko nukentėję asmenys priėmė prekeivių žmonėmis pasiūlymus – jų pažeidžiamumas ir panaudota apgaulė jų atžvilgiu. „Prekyba žmonėmis – tai šiuolaikinė vergovė į kurią patenka pažeidžiamiausi asmenys, kurie apgaule yra įtraukiami į pinkles. Būtina stiprinti prevencines priemones ir tarpinstitucinį bendradarbiavimą, kad prekybos žmonėmis aukoms būtų suteikta pagalba“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

            2020 m. iš valstybės biudžeto skirta 240 100 tūkst. eurų kompleksinei pagalbai nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis ir pagalba suteikta 208 nukentėjusiems asmenims.

Siekiant užtikrinti efektyvią kovą su prekyba žmonėmis, 2020 m. buvo tobulinama specialistų kvalifikacija, vykdytos prevencinės priemonės, vykdytas tarpinstitucinis bendradarbiavimas.

Prognozuojama, dėl COVID-19 įtakos, pvz., bedarbystės, prekybos žmonėmis mastai augs: daugės asmenų verbavimo nusikalstamoms veikoms daryti atvejų, trečiųjų šalių piliečiai bus išnaudojami priverstiniam darbui ir seksualiniam išnaudojimui Lietuvoje, augs priverstinių santuokų skaičius.

Prekybos žmonėmis ataskaitą rasite čia

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us