Raseinių naujienų portalas

Kita

Vyriausybė sutarė: nuo pirmadienio – tik medicininės kaukės, laukia kiti griežtinimai

Vyriausybė trečiadienio sutarė leisti nuo pirmadienio dėvėti tik medicinines veido kaukes ar respiratorius ten, kur jos privalomos, kaukių nuo gruodžio reikės ir pradinukams mokyklose.

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad dalį planuojamų sugriežtinimų Vyriausybė turėtų priimti pirmadienį, o operacijų vadovo kompetencijos sprendimai paliekami sveikatos apsaugos ministrui.

Tarp planuojamų sugriežtinimų – galimybių paso reikalavimas jau iš 12-mečių, izoliacija po kontakto su sergančiaisiais COVID-19 net ir kai kuriems skiepytiems asmenims. Planuojama, jog galimybių pasui nuo gruodžio nebebus priimami greitieji antigeno testai, o pats dokumentas galiotų ne ilgiau nei septynis mėnesius. 

Kartu numatoma leisti skiepytis sustiprinančiąja COVID–19 doze anksčiau – praėjus keturiems mėnesiams nuo pilnos vakcinacijos, o ne pusmečiui, kaip dabar. 

Lems reanimacijos rodikliai

Ministrų kabinetas aptarė ir tolesnių griežtinimų planą, jei prastės koronavirusu sergantiems pacientams skirtų reanimacijos lovų rodikliai.

Dalį tai patvirtinančių sprendimų Vyriausybė dar priims pirmadienį, tuo metu kai kurie trečiadienį aptarti siūlymai, t.y. medicininės kaukės, kaukės pradinukams, prievolė izoliuotis skiepytiems, sustiprinančios dozės ankstinimas įsigalios juos patvirtinus ekstremalios situacijos operacijų vadovui, sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui.

Sprendimus pristačiusi sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė pabrėžė, jog prognozuojama, kad per artimiausias dvi savaites tiek Lietuvoje, tiek Europoje augs sergamumo, mirtingumo rodikliai, taip pat ir hospitalizuojamų asmenų, įskaitant ir užimtų reanimacijos lovų skaičius.

„Epidemiologinė situaciją Lietuvoje išlieka nepalanki, siekiant užtikrinti sveikatos paslaugas visiems gyventojams, įskaitant ir planines, siūlomos priemonės, kurios galėtų sulėtinti viruso plitimą visuomenėje“, – sakė ji.

Galimybių pasas – dvylikamečiams

Dvylikamečiams galimybių pasas SAM siūlymu būtų įvestas nuo gruodžio 28-osios – pasak viceministrės, laiko paliekama, kad gyventojai, galintys vakcinuotis, spėtų tai padaryti.

„Turime galimybę vakcinuotis, ir turime šiandien ugdymo įstaigose nemažą skaičių susirgusių vaikų. Nors vaikai serga ir lengvai, tačiau turime sergančių ir tėvų. Tai turi galimybę turėti galimybių pasą“, – kalbėjo ji.

Siūloma, jog nuo gruodžio 1-osios norint gauti galimybių pasą nebegaliotų greitieji antigeno testai, o tik PGR testai. Taip pat nuo gruodžio galimybių pasas galiotų ne ilgiau nei septynis mėnesius.

Tuo metu sveikatos apsaugos ministro operacijų vadovo sprendimais numatoma įvesti prievolę izoliuotis po kontakto su sergančiuoju ir seniau nei prieš keturis mėnesius vakcinuotiems asmenims, negavusiems sustiprinančios dozės, kol šie gaus neigiamą testo rezultatą.

„Bendrai populiacijai, visiems gyventojams – praėjus keturiems mėnesiams nuo paskutinės dozės ir neturint trečiosios sustiprinančiosios, yra trijų dienų izoliacija. Atliekamas tyrimas: jeigu tyrimas neigiamas – eina į darbą. Jei atsisakoma atlikti tyrimus, tokių turime, tokiu atveju galiioja dešimties dienų izoliacijos tvarka“, – sakė ji.

Kaukės pradinukams, izoliuotis moksleiviams nereikės

Viceministrės teigimu, izoliacija po didelės rizikos kontakto nebūtina bus ugdymo įstaigose, mokytojams ir moksleiviams, jei atliekamas testas po kontakto, po dviejų parų, ir trečiąjį kartą – vėl po dviejų parų. Taip tikimasi nesutrikdyti ugdymo proceso. Izoliuotis taip pat nereikėtų ir medikams, jie taip pat būtų keliskart testuojami po kontakto.

Pasak viceministrės, jau nuo kitos savaitės numatoma įvesti prievolę dėvėti medicinines kaukes ir respiratorius, kur tai yra būtina.

„Įpareigojimas operacijų vadovo dėvėti tik medicinines kaukes ar respiratorius – tik nuo pirmadienio“, – informavo viceministrė.

Nuo gruodžio numatyta ir prievolė dėvėti kaukes klasėse pradinukams – šiuo metu tai turi daryti tik vyresniųjų klasių moksleiviai.

„Privalomas kaukių dėvėjimas visiems mokiniams ir darbuotojams – nuo gruodžio 1-osios dienos“, – sakė ji.

Taip pat planuojama atsisakyti antikūnų tyrimų kaip galimybių pasą atitinkančio dokumento – būtų priimamas tik Europinis sertifikatas.  

Ribojimai – pasiekus 215 lovų rodiklį

A. Bilotienė Motiejūnienė pristatė ir scenarijus, kokie ribojimai būtų taikomi pasiekus atitinkamai 215 ir 240 COVID-19 reanimacijos lovų rodiklį.

Esant 215 lovų rodikliui, siūloma riboti renginius, nustatant maksimalų žiūrovų skaičių arba renginio erdvės užpildymo procentą, riboti prekybos plotą aptarnaujant lankytojus su ir be galimybių paso atitinkamai iki 20 ir iki 30 kv. metrų, taip pat būtų atsisakoma furšetų viešojo maitinimo įstaigose, įpareigojama laikytis vietų tarp stalų, ribojamos pačios sėdimos vietos.

Būtų svarstoma įvesti nuotolinį darbą, viešajame transporte leisti tik sėdimas vietas, riboti neformalų švietimą.

Pasiekus 240 lovų rodiklį, būtų taikomi iš esmės karantino suvaržymai.

„Ribojimai, kuomet pasiekiame visiškai tą raudonąją liniją, kai stabdomos planinės paslaugos – renginių draudimas, ploto ribojimas, naktinių klubų, viešojo maitinimo įstaigų, nebūtinųjų prekių parduotuvių uždarymas, ribojimas, nuotolinis darbas, nuotolinis ugdymas, neformalaus ugdymo, susibūrimų ribojimas – kaip ir karantino režimas“, – teigė A. Bilotienė Motiejūnienė.

„Dėl kitų tokių situacijos blogėjimo scenarijų, manau, kad labai svarbu, kad tai būtų vieša, pristatyta, kad būtų aišku, kas yra tos kritinės ribos (…), tada mūsų pasirinkimai bus labai maži. Bet jei tinkamai suveiks reikalavimų laikymasis, prevencija, kontrolė, (…), galime turėti optimistiškesnį lūkestį dėl ateities“, – sakė ji.

Ligoninėse šiuo metu gydomi 1843 COVID-19 sergantys žmonės, 144 iš jų – reanimacijoje. 

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us