(BNS). Žmonėms, dirbusiems Lietuvoje ir užsienyje, „Sodra“ rekomenduoja savo pensija pradėti rūpintis kuo anksčiau – pateikti darbo stažą įrodančius bei kitus būtinus dokumentus.

Pasak „Sodros“ Pensinių išmokų skyriaus patarėjos Laimos Fergelienės, pateikus prašymą „Sodra“ pensijos išmoką turi paskirti per 30 dienų, tačiau kitų šalių atsakymai dėl žmogaus darbo stažo toje šalyje trunka nuo dviejų mėnesių – pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje – iki 20 mėnesių – Norvegijoje.
„(Šalys – BNS) turi vidinį terminą, bet vėlgi, byla bylai nelygi, atvejis atvejui nelygūs. Šitas ilgas labai terminas dažniausiai būna, kai yra neįgalumo negalios pensijos skyrimas“, – žurnalistams šią savaitę teigė L. Fergelienė.
„Su Norvegija – jeigu mes nusiunčiam priminimą, jie terminą skaičiuoja iš naujo. Tai mes stengiamės irgi tą žinodami nepiktnaudžiauti siuntimais, geriau bendrauti telefonu“, – pridūrė „Sodros“ direktoriaus pavaduotojas Evaldas Mikutis.
„Sodra“ pabrėžia, kad žmonės, kurie dirbo iki 1994 metų, turėtų patys pateikti institucijai dokumentus, įrodančius jų stažą. Tai padaryti jie gali bet kuriuo metu, nelaukdami senatvės pensijos amžiaus.
Dėl pensijos skyrimo galima kreiptis likus 3 mėnesiams iki pensijos amžiaus dienos, tuo metu kitų šalių terminams žmogus jokios įtakos neturi – kad ir pateiktų prašymą iš anksto, viso proceso tai nepaspartins, sako „Sodros“ atstovai.
Kad išmoka būtų teisinga, „Sodrai“ būtini duomenys apie darbo laiką ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse – tik susumavus bendrą stažą galima nustatyti, ar žmogus apskritai turi teisę į pensiją ir kokio dydžio ji turėtų būti.
Pensijų išmokų skyrimo laiką gali pailginti ir netvarkingi, neišversti ar ne visi pateikti dokumentai.
Žmonėms, turintiems stažo Europos valstybėse, pensijos skiriamos pagal Lietuvos įstatymus ir Europos Sąjungos reglamentus, o su trečiosiomis šalimis, pavyzdžiui, Baltarusija, Ukraina, Moldova, Kanada, Rusija, Lietuva turi dvišales sutartis.
Pasak L. Fergelienės, kai kuriose šalyse leidžiama išsigryninti sumokėtas socialinio draudimo įmokas, tuomet žmogus netenka ten turėto darbo stažo.
„Kartais pasitaiko, kad žmogus sako, aš dirbau 15 metų, bet jis, pavyzdžiui, atsiėmė visas įmokas, nes kai kuriose valstybėse galima susigrąžinti įmokas ir tada tiesiog visai stažo nebelieka“, – aiškino L. Fergelienė.
Anot jos, svarbu ir tai, kiek toje šalyje sumokėta mokesčių – jei dirbta nelegaliai, darbo stažas, o kartu ir pensijos išmoka bus mažesnė.
Žmogui Lietuvoje išdirbus bent 15 metų, pradžioje, kol bus sutvarkyti visi formalumai užsienyje, jam gali būti skirta laikina išmoka. Tačiau nesant minimalaus stažo ji nebus skirta, o susumavus Lietuvoje ir kitur turimą stažą, pavyzdžiui, po 10 metų Lietuvoje ir Anglijoje, laikoma, kad žmogus turi teisę į pensiją. Tuomet kiekviena valstybė apskaičiuoja ir moka pensiją atskirai – už laikotarpį, kai žmogus ten dirbo ir mokėjo įmokas.
„Sodra“ teigia, jog siekdama pagreitinti procesą padidino darbuotojų skaičių bei skaitmenizavo procesus.
L. Fergelienė priminė, jog gyvenantieji užsienyje ir jau gaunantieji lietuvišką pensiją kasmet privalo susisiekti su „Sodra“.
.