Raseinių naujienų portalas

MaistasVerslas

Šiemet laukiama rekordinio medaus derliaus

 

Medunešis šiemet dėl karščių baigėsi dviem savaitėmis anksčiau nei paprastai, tačiau bitininkai medaus prikopinėjo pakankamai ir žada, kad jo nepritruks net iki kitos vasaros.

Medaus supirkėjai irgi pritaria – laukiama rekordinio derliaus. 

Bitininkai: medaus trūkumo iki kitos vasaros nebus

„Gamta šiemet už dvejus metus atseikėjo medaus. Šalyje medaus trūkumo iki kitos vasaros tikrai nebus, kas buvo jaučiama šiemet“, – BNS sakė Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas, įmonės „Bičių austėja“ direktorius Sigitas Uselis. 

Pasak jo, medaus gausą lėmė tai, kad žiemą buvo daug sniego: „Ta drėgmė liko dirvožemyje bent jau iki liepos 10-12 dienos ir to pakako, kad medžiai ir krūmai turėtų energijos ir išskirtų nektarą. Vėliau sausra paveikė ir medunešį. Paprastai jis baigiasi per Onines, o šiemet dėl karščių dviem savaitėmis anksčiau“.  

Eksportui medus, anot bitininko, birželį buvo graibstomas tiesiai iš avilių, nes jo trūko po praėjusių metų, kurie buvo sunkūs ir Lietuvos, ir Europos bitininkams.  

Bitininkas Algirdas Amšiejus sako, kad pernai buvo daug grikių medaus, o šiemet jo gali iš viso nebūti.  

„Augalai išdžiūvo, o kad duotų nektaro, jiems reikia drėgmės. Grikių pavasarį nebuvo galima laiku pasėti, gegužę buvo priliję ir nebuvo galima į laukus įvažiuoti. Pernai tokiu metu grikiuose rodė po 4 kg pliusą, o šiemet jau dvi savaitės grikiuose minusas“, – BNS tvirtino Lietuvos bitininkų sąjungos viceprezidentas. 

Pasak jo, šiemet daug lipčiaus medaus: „Amarai labai gerai dauginosi, nes labai šilta ir miškuose buvo daug lipčiaus. Miško avietės, liepos kartu su lipčiumi davė gerą produkciją“.    

Statistikos departamento duomenimis, pernai dideliuose ir mažesniuose bičių ūkiuose prisukta 6 tūkst. tonų medaus, 2019 metais – 5,3 tūkst., o 2018 metais – 4,2 tūkst. tonų. 

Bitininkystės ūkiai plečiasi, eksportas auga  

Kai kurie medaus supirkėjai sako, kad Lietuvoje bitės jo suneša kur kas daugiau. Pavyzdžiui, Švenčionių rajono Adutiškio miestelyje esančios mažosios bendrijos „Lithuanian bee“
direktorius Aleksandras Pupkevičiaus skaičiavimais, Lietuvoje pagaminama 6-8 tūkst. tonų medaus.  

S. Uselis aiškina, kad per pastaruosius kelerius metus dvigubai padaugėjo ir bičių šeimų, ir jas prižiūrinčių bitininkų. A. Pupkevičius pastebi, kad sektorius plečiasi ir modernizuojasi.

„Bitininkai labai suprofesionalėjo, labai gerus rodiklius rodo. Lietuva dar pakils pasaulinėje rinkoje kaip medaus gamintoja“, – prognozuoja jis. 

A. Amšiejus skaičiuoja, kad Lietuvoje dabar yra apie 220 tūkst. bičių šeimų, 12 tūkst. registruotų bitininkų

S. Uselio teigimu, pastaruosius kelerius metus medaus eksportas yra stabilus, išvežama maždaug pusė lietuviško medaus. 

„Eksportas bitininkams yra išsigelbėjimas, bet jis priklauso nuo medaus rinkos situacijos Europoje, Argentinoje, Ukrainoje. Pavyzdžiui, pernai nuo Sibiro iki Portugalijos buvo prastas derlius, bet mes esame maži, jokios įtakos neturime nei medaus kainoms, nei kiekiams, niekaip rinkos paveikti negalime“, – pasakojo S. Uselis. 

Rapsų medus, anot jo, paklausesnis eksportui negu liepų, aviečių ar pievų augalų. 

„Lithuanian bee“ direktorius  A. Pupkevičius sako, kad eksportas į Europą šiemet bus didelis. Jis iš  bitininkų ketina eksportui įsigyti apie 3 tūkst. tonų – tiek, kiek ir pernai. Be to, medaus įmonė pirks iš Latvijos, Danijos, Ukrainos, Moldovos bitininkų. Šis medus vėliau patenka į Kanadą, JAE, kitas šalis.  

Statistikos departamento duomenimis, lietuviško medaus sausį-gegužę iš Lietuvos eksportuota 354 tonos, kartu su įsivežtu iš kitų šalių – 1249 tonos. 

Pernai medus keliavo į Airiją (28 tonos), JAV (26), Portugaliją (50), Estiją (95), Latviją (108), Lenkiją (1345), Vokietiją (388). 

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us