Raseinių naujienų portalas

Verslas

Streikuoja automobilio elektronika – kaltas generatorius ar akumuliatorius?

Naujojo nežymeto policijos automobilio BMW 530D xDrive pristatymas. Vilnius, 2022-02-24. (Paulius Peleckis/BNS).

Šiuolaikiniuose automobiliuose elektronikos gedimai yra kaip niekada dažni. Kartais problema slypi sugedusiuose davikliuose, pažeistuose laiduose, bet niekada nereikėtų pro pirštus žiūrėti ir į akumuliatorių bei generatorių.

Daugelį elektros gedimų šalinimo darbų reikia pradėti nuo kompiuterinės diagnostikos. Tačiau, tiek akumuliatorius, tiek generatorius siunčia tam tikrus gedimų įspėjimus, kuriuos galima pastebėti ir be jokios papildomos įrangos.

Ką bendro turi generatorius ir akumuliatorius?

Automobiliuose įprastai yra sumontuota 12 voltų elektros sistema. Ją energija aprūpina akumuliatorius, o tinkamą akumuliatoriaus įkrovą palaiko generatorius. Be generatoriaus akumuliatorius pajėgus tiekti elektros energiją tik laikinai. Tuo tarpu, be akumuliatoriaus generatorius energiją tiekia tik kol automobilis yra užvestas.

Priešingai nei generatorių, akumuliatorių reikia atitinkamai prižiūrėti – retkarčiais įkrauti, nuvalyti jungtis, tikrinti elektrolitų lygį.

Dažniausiai pasitaikančios problemos ir jų reikšmės

Akumuliatorius ir generatorius yra elektros energijos šaltiniai. Jie gali sugesti dėl vibracijų, korozijos, žemos temperatūros ir kitų veiksnių. Jeigu įtariate, kad su šia problema susidūrėte ir jūs, kviečiame peržvelgti šiuos simptomus ir jų reikšmes.

Prietaisų skydelyje šviečia akumuliatoriaus lemputė

Visuose automobiliuose tarp įspėjamųjų ženklų prietaisų skydelyje yra ir raudona akumuliatoriaus lemputė. Kaip ir visos kitos įspėjamosios lemputės, ji trumpai pasirodo įjungus degimą, tačiau užvedus variklį išsijungia. 

Jeigu jūsų automobilyje ji šviečia ir užvedus variklį, tai reiškia, kad sistema fiksuoja nepakankamą generatoriaus krovimą. Daugeliu atvejų kaltas yra būtent generatorius.

Netinkamai veikia arba neveikia elektros sistemos

Moderniuose automobiliuose naudojamos labai preciziškos elektros sistemos. Siekiant apsaugoti mikroschemas ir jautrius sensorius, gamintojas yra nustatęs įtampos bei srovės limitus, todėl esant netinkamai įtampai kai kurios sistemos dalys atjungiamos. Taigi, sugedus generatoriui arba akumuliatoriui, dažnai neveikia multimedija, tam tikri jungtukai, striginėja garso sistema ir t.t.

Blankus apšvietimas

Užveskite automobilį ir įjunkite salono apšvietimą, priekinius žibintus. Viskas turėtų šviesti ryškiai, kad ir kiek elektros prietaisų įjungtumėte vienu metu. Jeigu akumuliatorius yra silpnas, tai apšvietimas gali būti blankus, o vienu metu įjungiant dar daugiau prietaisų jis dar susilpnėja. Laikas įsigyti naują akumuliatorių!

Pašaliniai garsai arba neįprasti kvapai

Priešingai nei akumuliatorius, generatorius nuolat sukasi. Jis verčia mechaninę energiją į elektros energiją. Ilgainiui susidėvi statorius, apvijos, generatorius gali perkaisti – tuomet dažniausiai pradeda streikuoti elektros sistemos bei jaučiamas svilėsių kvapas. Taip pat pasitaiko atvejų, kai susidėvi generatorių sukantis diržas – jis prasisuka, pradeda cypti.

Susidėvėjusio diržo atveju pakanka jį tiesiog pakeisti, tačiau perdegimo atveju būtinas generatorių remontas

Automobilis neužsiveda

Kokia yra pirmoji jūsų mintis, kai atsisėdę už automobilio vairo negalite užvesti variklio? Nors problemų būna įvairių, diagnozę pradėti reikėtų nuo paprastų ir dažnų variantų – generatorius arba akumuliatorius. Štai keletas scenarijų su galimomis problemomis:

  • Po nakties stovėjimo. Jeigu automobilį sunku užvesti ryte, tai gali būti kaltas akumuliatorius arba netvarkinga automobilio elektronika.
  • Iškart po užgesinimo. Užgesinote variklį, bet po to užvesti jo jau nebepavyksta? Greičiausiai generatorius nekrauna akumuliatoriaus.
  • Užsiveda, bet sunkiai. Lėtai vedimo metu besisukantis variklis reiškia, kad starteriui tiekiama nepakankama srovė arba pats starteris yra susidėvėjęs.

Reguliariai kraukite akumuliatorių ir automobilyje visada vežkitės užvedimo laidus. Taip galite išvengti situacijų, kai automobilio neužvedate pačiais netinkamiausiais momentais.

Diagnozavimą reikėtų patikėti specialistams

Variklio ir elektros sistemos problemos gali kilti dėl įvairiausių priežasčių, todėl nedarykite skubotų išvadų. Prieš atlikdami bet kokius remonto darbus ar pirkdami naujas detales, būtinai pasitarkite su specialistais, kurie padės tiksliai nustatyti automobilio gedimą. Tada žinosite, koks auto remontas yra reikalingas ir kiek visa tai kainuos.

Užsk.: 2022/04/27

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us