Raseinių naujienų portalas

NaujienosPolitikaVerslas

Dėl Rusijos programišių kibernetinės atakos stringa Lietuvos institucijų, verslo veikla

Dėl su Rusija siejamos programišių grupuotės tebesitęsiančios kibernetinės atakos pirmadienį strigo dalies valstybės institucijų ir įmonių veikla, institucijos perspėja, kad tai gali užsitęsti.

Atsakomybę už išpuolį prisiima grupuotė „Killnet“, savo socialinio tinklo „Telegram“ kanale vis skelbianti informaciją apie planuojamas ir įvykdytas vadinamąsias paskirstytas paslaugos trikdymo (DDoS) atakas.

Anot Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC), intensyvi ataka vyksta prieš Saugųjį valstybinį duomenų perdavimo tinklą, kitas Lietuvos valdžios institucijas bei privačias įmones.

„Daliai Saugiojo tinklo naudotojų sutriko paslaugų teikimas, vyksta atstatomieji darbai“, – teigiama Krašto apsaugos ministerijos išplatintame pranešime.

Jame rašoma, kad šiuo metu Kertinis valstybės telekomunikacijų centras (KVTC) identifikuoja labiausiai atakuojamas svetaines, joms taiko papildomas apsaugos priemones, bendradarbiauja su turimais tarptautinio interneto paslaugų teikėjais ieškodami sprendimų situacijai suvaldyti. 

 „Labai tikėtina, kad artimiausiomis dienomis ir toliau bus vykdomos panašaus ar didesnio intensyvumo atakos, ypač susisiekimo, energetikos ir finansų sektoriuje“, – pranešime sakė laikinasis NKSC vadovas Jonas Skardinskas.

Specialistai taip pat perspėja, kad artimiausiomis dienomis padaugės destruktyvių, duomenų šifravimo atakų, lieka nemaža tikimybė, kad bus naudojamos ir interneto svetainių turinio pakeitimo atakos.  

Paslaugų trikdžiai

Išplatintame vaizdo įraše „Killnet“ atstovas nurodė, kad atakomis keršijama už prieš pusantros savaitės įvestus Kaliningrado tranzito ribojimus kai kurioms prekėms.

Įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą ir nurodė tai padariusi remiantis Europos Komisijos išaiškinimu.

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) pirmadienį dėl saugumo sustabdė savo informacinių sistemų veikimą.

VMI pranešė tai padariusi „užfiksavus neįprastai didelį prisijungimų srautą“.

„Atkreipiame dėmesį, jog VMI klientų duomenys yra saugūs. Šiuo metu išjungta VMI internetinė svetainė, Mano VMI sistema bei nėra galimybės gauti paslaugų telefonu“, – pranešė inspekcija.

Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė patvirtino, kad dėl sutrikdytos informacinių sistemų veiklos Lietuvoje stringa pasų išdavimas.

„Stringa informacijos patalpinimas, atnaujinimas mūsų interneto svetainėje, bet blogiausia, kad šiuo metu trikdžių patiria vidinės sistemos, pavyzdžiui, pasų išdavimo sistema“, – sakė E. Gudzinskaitė.

„Gali susidaryti eilutės ir gali būti, kad dalies klientų aptarnauti laiku nepavyks“, – pridūrė ji.

Pasak Migracijos departamento vadovės, su panašiomis problemomis specialistai susiduria užsieniečiams išduodami leidimus gyventi Lietuvoje.

„Esame atakuojami“

Valstybės valdomų Lietuvos oro uostų atstovas spaudai Tadas Vasiliauskas BNS patvirtino, jog įmonės interneto svetainės patyrė tam tikrų trukdžių.

„Tam tikrų trukdžių turime, bet viskas veikia, mūsų sistemos veikia“, – sakė jis.

T. Vasiliauskas nurodė, kad su veiklos trikdžiais įmonė susiduria nuo praėjusios savaitės pradžios.

Verslo valdymo sistemos „BSS“ diegimo ir aptarnavimo paslaugas teikiančios įmonės interneto puslapis neveikia pastarąsias kelias valandas.

„Žinome iš viešosios erdvės, kad yra rizika, ir esame atakuojami. Užpultas mūsų internetinis puslapis, kur skelbiama informacija“, – sakė įmonės „BSS IT“ vadovas Nerijus Jankauskas.

Pasak jo, panašu, jog svetainė neveikia dėl DDoS atakos.

„Killnet“ savo „Telegram“ paskyroje nurodė dokumentų valdymo sistemų paslaugas teikiančių įmonių puslapius savo taikiniais.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras dar praėjusią savaitę pranešė apie išaugusį DDoS atakų skaičių.

Pasak premjerės Ingridos Šimonytės, tokios atakos kartojasi nuo Rusijos invazijos Ukrainoje pradžios vasarį.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us