Raseinių naujienų portalas

KitaLaisvalaikis

Prasidėjo akcija „Lašiša 2022“: aplinkosaugininkų dėmesys lašišoms ir šlakiams

Aktyvusis akcijos „Lašiša 2022“ laikotarpis prasideda ketvirtadienį, rugsėjo 1-ąją, ir tęsiasi iki lapkričio 20 d. Šia akcija Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai siekia užtikrinti lašišų ir šlakių apsaugą jų migracijos ir neršto vietose.

„Kiekvienais metais turime unikalią galimybę pasigrožėti Lietuvos upėse šokinėjančiomis itin vertingomis žuvimis – lašišomis ir šlakiais. Tačiau ne visada susimąstome, kad šių žuvų ištekliai riboti, todėl itin svarbu juos apsaugoti prieš nerštą ir neršto laikotarpiu bei laikytis galiojančių draudimų“, – sako Veiklos organizavimo skyriaus vedėja Mantė Ramanauskienė.

Pasak aplinkosaugininkės, kiekvienos lašišos ar šlakio patelės žūtis migracijos ar neršto metu gali stipriai sumažinti šių žuvų populiaciją. Be to, migruojančios lašišos ir šlakiai susiduria su daug kliūčių, pvz., užtvankomis, hidroelektrinėmis. O ypač didelę žalą padaro kabliaujantys ar tinklais žuvis gaudantys brakonieriai.

„Nustatyti brakonieriavimo atvejai tik parodo, kad migracijos ir neršto laikotarpiu šioms žuvims būtina ypatinga apsauga. Primename, kad žala už neteisėtai pagautą lašišą ar šlakį nemenka – 970 eurų, be to, gręsia ir baudos“, – pažymi M. Ramanauskienė.

Nors akcija startavo liepos mėnesį, aplinkosaugininkams pradėjus vykdyti verslinės žvejybos kontrolę, nuo rugsėjo 1 d. reidai vyks ir visoje Lietuvoje. Per akciją ypatingas dėmesys bus skiriamas Baltijos jūros priekrantei, Kuršių marioms, Nemuno deltos regionui, Šventosios (pajūrio), Nemuno, Minijos, Jūros, Dubysos, Neries, Šventosios, Žeimenos, Siesarties, Vilnelės, Vokės upėms ir jų intakams. Taip pat bus tikrinami privažiavimai ir keliai prie šių vandens telkinių.

Nurodytose vietose bus organizuojami reidai, tęsiama reguliari verslinės žvejybos kontrolė ir tikrinami žvejai mėgėjai. Pareigūnai stabdys ir tikrins, ypač tamsiu paros metu, asmenų, įtariamų žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimais, transporto priemones.

Prireikus aplinkosaugininkai pagal kompetenciją keisis informacija apie nustatytus pažeidimus, rengs bendrus reidus ir kitais būdais bendradarbiaus su policijos bei Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais. Bus pasitelkiama ir neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių pagalba, taip pat bus keičiamasi svarbia informacija bendradarbiaujant su nevyriausybinėmis organizacijomis.

„Per akciją pareigūnams rūpi ne tik išaiškinti pažeidėjus. Labai svarbi ir nusižengimų prevencija – laiku užkirsti kelią neteisėtam lašišų ir šlakių išteklių naudojimui. Taigi visuomenei bus reguliariai pranešama apie žvejybos reikalavimus, akcijos rezultatus, taip pat bus teikiama aplinkosauginė informacija vietiniams gyventojams ir per reidus tikrinamiems asmenims. Išsaugoti aplinką gali tik sąmoninga visuomenė, todėl mes vertiname visų pagalbą:  kuo daugiau neabejingų žmonių bus prie upių, tuo mažiau bus pažeidimų“, – teigia M. Ramanauskienė.

Tam, kad lašišos ir šlakiai lengviau migruotų ir žuvys saugiai pasiektų nerštavietes, kai kuriose užtvankose, elektrinėse įrengti žuvitakiai – žuvų pralaidos. Aplinkosaugininkai, savo ruožtu, tikrins, kad lašišinėse upėse įrengti žuvitakiai tinkamai funkcionuotų.

Aplinkosaugininkė primena, kad pernai per šią akciją buvo surengta 316  reidų ir patikrinta 1929 žvejų mėgėjų. Akcijos laikotarpiu nustatyti 135 mėgėjų žvejybos taisyklių pažeidimai (88 iš jų šiurkštūs), 6 verslinės žvejybos ir 41 kito pobūdžio pažeidimas. Taip pat pareigūnai paėmė 182 įrankius: 69 mėgėjų žvejybos, 107 ne mėgėjų žvejybos ir 6 kitus įrankius.

Departamento pareigūnai vertina augančią visuomenės pagalbą ir ragina apie žvejybos pažeidimus pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us