Raseinių naujienų portalas

KitaNaujienosSveikata

A. Bautronio argumentas: „Mane patikino Inga iš Sveikatos ministerijos“ neįtikino, kad Raseinių ligoninės laukia šviesi ateitis

Į klausimą ar jau nėra per vėlu gelbėti Raseinių ligoninės ateities – atsakymo vis dar nėra, nebent remsimės eiliniu mūsų rajono mero Andriaus Bautronio pažadu, kuris šį kartą nuskambėjo dar linksmiau: „Inga iš Sveikatos ministerijos patikino…“.

Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetas – pastaruoju metu vienas iš veikliausių tarybos komitetų. Ir jau antrą kartą jis sušaukiamas spręsti Raseinių ligoninės problemų. Nors meras visiems rajono gyventojams aktualių klausimų iškėlimą vis bando atremti frazėmis „politikavimas“, „artėjantys rinkimai“, tačiau lietuviai puikiai žino, rinkimai ateina ir praeina, o gyventi, gydytis ir valgyti reikia ir norisi prie visų valdžių.

Problema pirma: ligoninės maistas

Kaip paaiškėjo Sveikatos komiteto posėdžio metu, maitinimas rajono gydymo įstaigoje koks buvo, toks liko. Nors pirmą kartą apie neskanų, neestetišką maistą komitete kalbėta dar rugsėjo mėnesį. Raseinių ligoninės administracija buvo įpareigota atlikti apklausą apie maisto kokybę ir estetiką.  „Neatitikčių žurnale, kurį turėjo pildyti visi skyriai, jokių pastebėjimų nėra,“- teigė įstaigos vadovas Vidmantas Merkliopas. Pagal ligoninės pateiktus duomenis, apklausoje dalyvavo 75 pacientai. 42 procentai pacientų maistą vertina „gerai“, 27 – „patenkinamai“, labai gerai įvertino – 10 procentų, „labai blogai“- taip pat apie 10 procentų.

„Domėjausi ligoninių maitinimo kokybe, labai sveikinu jurbarkiškius, kurie įkūrė savo valgyklą. Grįžtant prie mūsų rajono, mane džiugintų, jeigu jūsų anketavimas buvo teisingas,“- kalbėjo komiteto pirmininkė Aldona Ona Radčenko.

„Faktas, kad apie 50 proc. maisto yra išmetama. Kaip jūs, kaip ligoninės vadovai vertinate šį faktą? Ligoninė sumoka ir už išmestą maistą,“- klausė tarybos narys Algirdas Gricius. Tiek ligoninės vadovas V. Merkliopas, tiek posėdyje dalyvavusi jo pavaduotoja Odeta Borkertienė bandė įrodyti, kad situacija nėra tokia bloga. „Kai ligoninė pati gamino maistą, jo irgi buvo išmetama kibirais,“- tarsi tvirtas argumentas, kad pacientai patys nežino ko nori, turėjo nuskambėti direktoriaus V. Merkliopo motyvas. Tačiau toks išsireiškimas tik sukėlę politiko pasipiktinimą. „Direktoriau, čia tikrai ne pasiteisinimas, vadinasi tai yra įsisenėjusios bėdos ir reikia priimti sprendimus, kad to nebūtų“- piktinosi A. Gricius.

Anonimiškai vykdytos pacientų apklausos anketos-ne politikų akims. Kodėl?

Tarybos narys Mingaudas Tamoliūnas tęsdamas temą apie pacientų „anketavimą“ nusistebėjo, kodėl apklausos išvados nepateiktos komiteto nariams. „Tai įstaigos vidaus dokumentai, mes negalime jų viešinti,“- tokia buvo pirminė Raseinių ligoninės direktoriaus pavaduotojos O. Borkertienės reakcija, tad patikslinus, kad prašoma tik išvada, buvo pažadėta ją pateikti. O jeigu koks politikas norėtų pamatyti ir anonimiškai užpildytas pacientų formas? Susidarė įspūdis, kad tikrai tokios galimybės neturėtų. Ko bijoma? Anketa, kaip minėjo ligoninės vadovybė, buvo vykdoma anonimiškai. Tad į klausimą, ar ji buvo vykdoma sąžiningai tikrai liks neatsakyta.

Problemą mato tik keli politikai? O ligoninės pacientai ne pavalgyti paguldyti

„Teko gulėti ne vienoje ligoninėje, ir reikia pripažinti, kad Raseinių ligoninėje maitinimas tikrai ne koks. Jūs man atsakykite, ar ligoninės vadovybė gali įtakoti meniu ir maisto kokybę?“- konstatuodamas faktą, pasidomėjo tarybos narys Gediminas Kazys Galubauskas.

Raseinių ligoninės vadovai teigia, kad buvo susitikę su maitinimo paslaugą teikiančios įmonės UAB „Sotega“ vadovybe ir išdėstė esamas problemas. Pagal ligoninės pavaduotojos atsakymą, kažko išsireikalauti visgi įmanoma ir yra gautas pažadas, kad situacija turėtų keistis. „Liepti, įsakyti negalim, bet bendrauti ir siekti to geresnio maitinimo – stengiamės,“ – sakė O. Borkertienė.

„Tačiau yra variantas nutraukti konkursą ir skelbti naują,“- pastebėjo G.K. Galubauskas. „Tai galime, bet norime priminti, kad jie vieninteliai dalyvavo konkurse,“ – argumentavo direktoriaus pavaduotoja.

Užburtas ratas?

Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Aldona Ona Račenko, ne vieną kartą kalbėdama Raseinių ligoninės tema, tarsi tarp eilučių vis užsimena, kad tai, ką kalba ligoninės vadovybė yra visiškai priešinga, nei ji girdi iš ligoninės personalo. Medikų bendruomenė savo nuomonės viešai nereiškia. Kodėl?  Todėl, kad antro tokio darbdavio, kaip ligoninė, Raseiniuose tiesiog nėra. Medikai nėra vadybininkai, ar pardavėjai, darbo pasiūla, deja, yra tokia kokia yra – tik čia, arba aplinkiniuose rajonuose.

Ar spręsis problema dėl maitinimo Raseinių ligoninėje? Labai abejotina. Maitinimo sutartis su itin blogais atsiliepimais pagarsėjusia UAB „Sotega“ pasirašyta dviem metams. Kad ligoninės administracija entuziazmu netrykšta norėdama spręsti šią problemą- faktas. „Na, žinokit susidaro toks įspūdis, kad jūs „dangstote“ šią įmonę,“- posėdžio metu nuskambėjo komiteto pirmininkės A.O. Račenko frazė.

Sveiktos ir socialinių reikalų komitetas šiuo klausimu priėmė sprendimą kreiptis į Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybą. Tačiau tai tikrai situacijos nepakeis. Yra kiti keliai. Didinti maitinimui skirtą finansavimą, nutraukti sutartį ir ieškoti kitų maitinimą teikiančių įmonių. Tik norint tai daryti, reikia pradėti daryti. Bet ar reikia?

Tad ar reikia? Problema antra, ir deja esminė, ar liks ligoninė Raseiniuose?

Kad Raseinių ligoninės ateitis išaiškės tik 2025 metais, tikriausiai žino kiekvienas skaitantis raseiniškis.

„Mane patikino Inga iš Sveikatos ministerijos, kad gavus visus pasiūlymus projekto priedui, bus atsižvelgta ir šiuo metu rengiamas naujas įsakymo projekto priedas, kurį pasirašys ministras ir bus išviešintas. Tačiau aiškiai įvardino, kad dėl intensyvios terapijos visi procesiniai veiksmai bus sprendžiami 2025 metais,“- lėtai rinkdamas žodžius Raseinių ligoninės ateitį „piešė“ rajono meras Andrius Bautronis.

Tai, kad po 2025 m. situacija gali radikaliai keistis, žino jau didžioji dalis raseiniškių. Tačiau ką ir kaip reikia daryti iki 2025 m.? Pasak rajono mero, ligoninės vadovo, aiškių gairių kiek, kaip ir ką turi daryti regioninės ligoninės, kad išliktų tokios kokios dabar – dar nėra.

Tai nėra tiesa. Jau yra gairės, kokios turės būti reanimacijos palatos po poros metų, medikų bendruomenėje yra kalbama ir apie skaičius, kiek turės būti atlikta operacijų, kad regioninėse ligoninėse išliktų reanimacijos. Kaimyninės ligoninės jau žino, kad reikės dializės aparatų, kad reikės didinti operacijų skaičių, teikiamų paslaugų skaičių. Bet tokia informacija matyt iki Raseinių ligoninės vadovų, rajono mero, matyt, neatkeliauja. Arba atkeliauja, tik ją patogiau neviešinti?

Dvi valandos tuščio politikavimo

Tad jei naiviai buvo tikimasi, kad rajono meras A. Bautronis pakviestas į komiteto posėdį pristatyti ligoninės ateities pasakys, kad reikia tiek ir tiek investuoti, reikia tą ir tą nupirkti, sutvarkyti, paruošti ir taip toliau, tenka nusivilti. „Inga iš Sveikatos ministerijos patikino…“ – matyt ši frazė turėjo turėti didžiausią svorį. Tik, kad tai Ingai iš ministerijos tikrai galvos neskauda dėl Raseinių ligoninės – faktas.

O komiteto posėdžio pabaigoje nuskambėjo geriausi argumentai, kad dvi valandos, kurios buvo skirtos Raseinių ligoninės problemos spęsti, praleistos tuščiai, buvo tokie – ligoninės įvaizdį gadina žiniasklaida, viešindama nesamas problemas.

Peršasi mintis, kad situaciją gali pakeisti tik artėjantys rinkimai ir pasikeitusi valdžia. Kuri turės noro ir entuziazmo išlaikyti gyvybiškai svarbią kaimiškam rajonui Raseinių ligoninę.

Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto vaizdo įrašas (nuo 1:10:00 min. kalbama apie ligonines perspektyvas)

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us