Raseinių naujienų portalas

Kita

Vaikai dalį imigrantų paskatina grįžti į Lietuvą

Dalis užsienyje gyvenančių Lietuvių susilaukę vaikų linksta grįžti į Lietuvą, sako Vilniaus universiteto (VU) docentė Irma Budginaitė-Mačkinė, atsižvelgdama į 2021 metų gyventojų ir būstų surašymo rezultatus.

Duomenys rodo, kad užsienyje gimę ir į Lietuvą grįžę 0–9 metų vaikai sudarė 5,3 procento nuo visų šios amžiaus grupės gyventojų Lietuvoje. Tuo metu vyresnėse, iki 50 metų grupėse, užsienyje gimusiųjų dalis siekia tik nuo maždaug 1 proc. iki 3,4 procento.

Kaip BNS nurodė I. Budginaitė-Mačkinė, jauniausių gyventojų grupės dalies augimas gali būti tiesiogiai siejamas su grįžtamosios migracijos tendencijomis.

„Iš ankstesnių sociologinių tyrimų žinome, kad susilaukus vaikų arba prieš jiems pradedant mokymąsi formalaus ugdymo sistemoje dalis užsienyje gyvenančių priima sprendimą grįžti į Lietuvą. Tiek dėl Lietuvoje likusių artimųjų ir galimai didesnio pagalbos tinklo, tiek dėl noro, kad vaikas augtų lietuviškoje aplinkoje ilguoju laikotarpiu“, – tendenciją aiškino mokslininkė. 

„Jeigu grįžtamosios migracijos tendencijos išliks panašios, tai ir ateityje užsienyje gimusių dalis šioje amžiaus grupėje turėtų likti pastebima“, – prognozavo ji.

Remiantis surašymo duomenimis, beveik visi Lietuvos nuolatiniai gyventojai, gimę Airijoje, Jungtinėje Karalystėje (JK) ir Norvegijoje, buvo asmenys iki 19 metų.

Surašymo rezultatų apžvalgoje taip pat nurodoma, kad palyginti didelė dalis Lietuvos gyventojų, gyvenusių užsienyje vienus metus ar ilgiau, į Lietuvą grįžo 2015-2019 metais (14,4 procento). 

I. Budginaitė-Mačkinė sako, kad šios tendencijos gali būti siejamos su ir su Jungtinės Karalystės pasitraukimu iš Europos Sąjungos.

„Viena vertus, pasikeitimai Jungtinėje Karalystėje po „Brexit“ galėjo paskatinti dalį ten gyvenusių grįžti į Lietuvą. Remiantis ir kasmet pateikiamais statistikos departamento duomenimis, grįžtančių iš JK skaičius šiuo laikotarpiu išliko didesnis nei iš kitų šalių“, – pabrėžė mokslininkė.

„Kita vertus, iš ankstesnių grįžtamosios migracijos tyrimų žinome, kad dalis gyvenusių užsienyje išvyksta pakartotinai. Tad dalis, palyginus dar neseniai grįžusių, gali pasirinkti vėl išvykti į užsienį“, – pažymėjo sociologė.

Remiantis duomenimis, beveik kas trečias užsienyje bent metus gyvenęs ir į Lietuvą persikėlęs asmuo į šalį grįžo iki Nepriklausomybės atkūrimo.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us