Raseinių naujienų portalas

NaujienosPolitika

Seimo pirmininkė sako nematanti prasmės parlamentiniam tyrimui dėl K. Bartoševičiaus

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako nematanti prasmės parlamentiniame formate aiškintis, ar mandato netikėtai atsisakiusiam Kristijonui Bartoševičiui galėjo būti nutekinta informacija apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo.

Parlamento vadovė pažymi, jog nuasmenintą informaciją apie vykdomą tyrimą ji sužinojo penktadienį susitikusi su generaline prokurore Nida Grunskiene, bet apie jį niekam nesakiusi, o K. Bartoševičiaus pavardę šio tyrimo kontekste išgirdusi tik pirmadienį, kai pranešimą spaudai apie tai jau buvo išplatinusi prokuratūra.

„Aš viešai esu pasakiusi, generalinė prokurorė irgi yra pasakiusi viešai, kad ta informacija, kuria ji su manimi pasidalino penktadienį, ji buvo nuasmeninta, man nebuvo pasakytas nei Seimo nario vardas, nei pavardė, nei partija, kuriai priklauso“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Sako turėjusi nuasmenintą informaciją

Klausiama, ar informacija apie vykdomą tyrimą negalėjo būti nutekinta, ir tuomet komandiruotėje Čilėje buvęs K. Bartoševičius elektroniniu būdu pateikė prašymą nutraukti jo kaip Seimo nario įgaliojimus, Seimo pirmininkė teigė, kad šis klausimas turi būti adresuojamas ne jai.

 „Aš manau, kad šitas klausimas tikrai turėtų būti adresuojamas ne man, nes aš turėjau nuasmenintą informaciją“, – teigė parlamento vadovė.

Ji taip pat sakė esanti pasirengusi tai pakartoti, jei šios situacijos aplinkybes imtųsi aiškintis parlamentarai, bet abejojo, ar galėtų pridurti ką nors naujo prie to, ką jau yra pasakiusi viešai.

„Nėra ką lėpti ir aš tikrai tikrai, jei toks būtų (tyrimas) Seime, atsakysiu į visus kolegoms kylančius klausimus, bet vargu, ar galiu pasakyti daugiau, nei esu pasakiusi. Tyrimas, jei ir bus, nematau didelės jo naudos, jei jis bus – pakartosiu, ką esu sakiusi“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Komentuodama opozicijos svarstomą iniciatyvą dėl K. Bartoševičiaus šaukti neeilinę sesiją, Seimo pirmininkė teigė, kad tokia yra Seimo narių teisė.

„Tai yra Seimo narų teisė, šaukti neeilinę sesiją, jei bus surinktas trečdalis Seimo narių parašų, bus pateikta darbotvarkė, valdyba susirinks ir sušauks sesiją“, – pažymėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Paprašyta plačiau papasakoti apie aplinkybes, kuriomis sužinojo apie ikiteisminį tyrimą dėl galimo prievartavimo, V. Čmilytė-Nielsen teigė pirmoje dienos pusėje penktadienį susitikusi su generaline prokurore, o vėliau tą dieną jokių neįprastų darbinių susitikimų neturėjusi. 

„Šia informacija gauta nuasmeninta aš su niekuo nesidalinau. (…) Aš sužinojau (K. Bartoševičiaus pavardę), kada generalinė prokurorė atsiuntė antrąjį raštą, jau su pavarde, berods, pora minučių iki to išėjo pranešimas spaudai, kuris viešai įvardijo Seimo narį“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.

Opozicija svarsto šaukti neeilinę sesiją

Seimo opozicinės frakcijos svarsto galimybę šaukti neeilinę sesiją aiškintis, ar buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui nebuvo nutekinta informacija apie jo atžvilgiu atliekamą ikiteisminį tyrimą dėl prievartavimo. 

„Opozicinių frakcijų atstovai, reaguodami į vakar pareikštus labai sunkius įtarimus K. Bartoševičiui ir besiklostančią sudėtingą situaciją Seime, aptarė, kad būtų prasminga artimiausiu metu sutarti dėl neeilinės sesijos sušaukimo, kurioje galėtų būti svarstomi klausimai dėl galimai iš anksto perduotos informacijos apie planuojamus pareikšti įtarimus“, – ketvirtadienį po opozicinių frakcijų seniūnų nuotolinio pasitarimo BNS sakė Lukas Savickas.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos seniūnas L. Savickas teigė, jog į klausimus, ar informacija apie planuojamus įtarimus nebuvo nutekinta mandato netikėtai atsisakiusiam K. Bartoševičiui, galėtų atsakyti generalinė prokurorė N. Grunskienė ir Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.

Sprendimą, ar inicijuoti neeilinę sesiją, opozicijos atstovai planuoja priimti penktadienį. Tam reikia surinkti ne mažiau kaip 47 Seimo narių parašus.

Opoziciniai socialdemokratai ketvirtadienį paskelbė pasigendantys valdančiųjų konservatorių iniciatyvos ištirti, ar buvo nutekinta informacija buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui, įtariamam sunkiais nusikaltimais, ir šiam klausimui aiškintis siūloma šaukti neeilinę sesiją.

„Neatrodo, kad valdantieji konservatoriai ką nors darytų siekdami atsikratyti įtarimų, jog kažkuris iš jų įspėjo K. Bartoševičių apie tai, kas jam gresia, tam, kad būtų išvengta viešumo arba kad reputacinė žala konservatoriams būtų mažesnė. K. Bartoševičius staiga atsisakė Seimo nario mandato. Kas jį įspėjo, jei įspėjo, ir ko siekta taip elgiantis? Akivaizdu, kad valdantieji konservatoriai nesuinteresuoti tai išsiaiškinti“, – sako socialdemokratų seniūnė Orinta Leiputė.

Socialdemokratai pranešė siūlantys Seimo posėdyje išklausyti valdančiųjų poziciją, svarstyti vaiko teisių apsaugos klausimus.

Buvusiam parlamentarui – įtarimai prievartavimu

Generalinė prokuratūra prieš savaitę pranešė, jog generalinė prokurorė N. Grunskienė kreipėsi į Seimo pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen, kad būtina spręsti leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti Seimo nario K. Bartoševičiaus teises klausimą.

Prokuratūros pranešimas paskelbtas porą valandų po to, kai K. Bartoševičius patvirtino atsisakantis Seimo nario mandato, bet šį žingsnį aiškino asmeninėmis priežastimis.

Prokuratūra trečiadienį paskelbė apklaususi K. Bartoševičių ir pareiškusi jam įtarimus dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo prieš keturis asmenis, kurie, kaip įtariama, įvykdyti jam esant Seimo nariu.

Prokuratūra nekomentuoja, kokios pozicijos įtariamasis laikėsi per apklausą. Anksčiau K. Bartoševičius yra paneigęs jam mestus įtarimus, o po pareikštų įtarimų BNS telefonu su juo susisiekti nepavyksta.

Seimo opozicijai svarstant, jog informacija apie atliekamą ikiteisminį tyrimą galėjo nutekėti ir būti perduota K. Bartoševičiui, generalinė prokurorė teigė negalinti „nei paneigti, nei patvirtinti“.

„Jūs aplinkybes žinote, o išvadas norėčiau, kad pasidarytumėte patys“, – trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje sakė N. Grunskienė.

K. Bartoševičiaus pareiškimą dėl Seimo nario mandato atsisakymo Vyriausioji rinkimų komisija gavo elektroniniu paštu sausio 20 dieną, apie 20 valandą, jam būnant komandiruotėje. Praėjusį antradienį jo mandatas panaikintas.

Politikas žurnalistams tvirtino, kad tai apgalvotas, ne staiga gimęs, o pribrendęs apsisprendimas. Jis tvirtino palikti Seimą nutaręs dėl asmeninių priežasčių, tai yra sveikatos būklės.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us