Vasara – šeimininkų ir jų augintinių pramogų metas. Maudynės, žaidimai smėlyje ir kitos linksmybės – neatsiejami nuo šiltojo sezono, tačiau verta prisiminti, jog gamtoje laukia ne tik smagus poilsis, bet ir tam tikros grėsmės.
Kaip teigia KIKA komunikacijos projektų vadovė Karolina Tuminauskaitė, maudynės karštą dieną – puikus būdas atsigaivinti, tačiau vietą, į kurią vyksite, rinktis reikia atsakingai, o grįžus namo būtina tinkamai pasirūpinti augintinio higiena. Ji pataria, kaip tai padaryti, ir į ką šeimininkai turėtų ypatingai atkreipti dėmesį.
Karščio grėsmė ir sprendimai
„Jei vykstate pasilepinti saulės spinduliais, nepamirškite nuo jų apsisaugoti patys bei apsaugoti augintinį. Šunys ir katės taip pat gali perkaisti, gauti šilumos smūgį, todėl esant galimybei, rinkitės poilsį pavėsyje ar turėkite skėtį šiam sukurti. Apsisaugoti nuo kaitros taip pat gali padėti kepurėlės, o atsivėsinti – specialiai tam skirti vėsinantys kilimėliai, vėsinančios liemenės, rankšluosčiai“, – teigia K. Tuminauskaitė. Pastaruosius sudrėkinus reikia dėti gyvūnui ant nugaros, galvos, kaktos – jie maloniai vėsina, o prireikus gali padėti sausinti kailį ir sugerti drėgmę, jei gyvūnas sušlampa. Liemenė palaiko optimalią kūno temperatūrą, taip padėdama lengviau iškęsti kaitrą.
Ekspertė primena, jog nuo karščio svarbu apsaugoti ir pėdutes – įkaitęs smėlis gali jas pažeisti, todėl rekomenduojama naudoti apsauginį pėdučių balzamą: „Kaip žmogui skauda eiti per įkaitusį smėlį, taip pat ir gyvūnui, tad pėdutes reikia kaip įmanoma labiau apsaugoti, o vėliau ir drėkinti.“
Taip pat ji siūlo pasirūpinti ir vandenyje plūduriuojančiais žaislais: „Taip ir gyvūnas atsivėsins, ir laikas drauge bus žymiai smagesnis.“
Vandens telkiniai
„Iš anksto būtinai pasidomėkite, ar vandens telkinys, prie kurio vykstate, apskritai yra tinkamas maudytis. Jei įsitikinote, jog vanduo jame švarus, net ir tokiu atveju neleiskite augintiniui jo gerti. Ypač keturkojams pavojingas „žydintis“ vanduo, tačiau daug bakterijų yra ir kitur, todėl su savimi visuomet turėkite gertuvę, pripildytą gėlo vandens“, – pabrėžia ekspertė ir priduria, jog patogu rinktis tokią, kuri turi ne tik dubenėlio formos dalį, iš kurios augintinis gali patogiai lakti, bet ir užrakto sistemą, leidžiančią vandens likutį supilti atgal.
Nors daug apie tai negirdime, tačiau tokių atvejų, kuomet gyvūnai susižaloja dėl žmonių neatsakingai paliktų daiktų, pasitaiko gana dažnai. Anot K. Tuminauskaitės, siekiant išvengti nemalonių netikėtumų poilsiaujant, patartina atvykus į vietą būtinai apžiūrėti paplūdimį, pakrantę ar tiesiog poilsiavietę – neatsakingi vasarotojai dažnai palieka stiklo šukių, jų pasitaikyti gali ir vandenyje. Ji atkreipia dėmesį, jog tiek jūs, tiek augintiniai gali susižaloti, todėl poilsiaujant taip pat reikia išlikti budriems.
Įsivertinkite poilsio vietą
Ekspertė atkreipia dėmesį, jog pravartu įvertinti ir tai, ar būsite žolingoje vietovėje, ar smėlingoje: pievose nerimsta erkės, todėl jei žinote, kad poilsiausite ant žolės, ypatingai svarbu pasirūpinti tiek savo, tiek ir augintinio apsauga nuo jų.
Dar vienas svarbus momentas, anot K. Tuminauskaitės, apie kurį mažai kas pagalvoja, – smėlėtas paplūdimys ir ten tykantys pavojai augintiniui. „Jei poilsis numatomas paplūdimyje, pravartu su savimi turėti augintiniams skirto šarminio vandens ir vatos padelių, nes smėliui patekus į augintinio akis, jas gali perštėti, skaudėti. Tokiu atveju, šarminis vanduo padės išvalyti nešvarumus ir išvengti uždegiminių reakcijų“, – pataria ekpertė.
Šarminis vanduo, anot KIKA atstovės, gali puikiai pasitarnauti ir po augintinio maudynių vandens telkiniuose.
„Šarminiu vandeniu patartina išvalyti augintinio akis, ausis, o likusį kūną ir kailį išmaudyti naudojant trijų žingsnių sistemą: pirmu žingsniu giliai išvalome kailį ir odą, antru įvedame funkciją, trečiu – užrakiname prisotintą plauką. Maudynės namuose po pasiplaukiojimo vandens telkiniuose gali padėti apsisaugoti nuo vandeniu plintančių ligų. Populiariausių vandeniu plintančių augintinių ligų sąraše – leptospirozė bei giardiazė, tačiau keturkojai taip pat gali apsinuodyti melsvadumbliais, gauti odos infekciją ar užsikrėsti parazitais“, – perspėja K. Tuminauskaitė.
Jei pastebėjote neįprastą gyvūno elgesį, tokius simptomus kaip viduriavimas, vėmimas, koordinacijos praradimas, jei augintinis pasidarė vangus, ekspertė ragina nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, nes laiku nesuteikta pagalba gali baigtis rimtais sveikatos sutrikimais.
Karštis kenkia kailio išvaizdai
K. Tuminauskaitė atkreipia dėmesį, jog vasarą padaugėja šeimininkų, norinčių drastiškai patrumpinti augintinių kailį, – neva taip apsaugos juos nuo karščio, tačiau to daryti, anot jos, nereikėtų.
„Tiesa, jog veikiamas saulės kaitros, nešvaraus vandens, prakaito keturkojo plaukas silpnėja ir lūžinėja, tačiau jį reikia atstatyti, o ne pašalinti“, – tvirtina ekspertė ir primena, jog pasirūpinti sveiku ir žvilgančiu augintinio kailiu padės tinkama kasdienė priežiūra.
„Bent kartą per mėnesį atveskite augintinį į kirpyklą ne tik maudyti, bet ir apkirpti – tai padės ir apsisaugoti nuo karščio. Kas vieną ar dvi savaites patys keturkojį išmaudykite namuose, tačiau būtinai naudokite natūralią, gyvūnams skirtą kosmetiką, kurioje nebūtų SLS, parabenų, silikono ar mineralinių aliejų. Naudodami šarminį vandenį, kruopščiai išvalykite augintinio akis, ausis“, – pakartoja K. Tuminauskaitė.
Teisingas augintinio maudymas
Ji priduria, jog vasarą augintinio maudymas gali virsti puikia pramoga: „Kai šilta, keturkojį galite maudyti kieme – nebūtina to daryti vonioje, o tokios maudynės tiek augintiniui, tiek šeimininkui gali atnešti daug džiaugsmo.“
Anot K. Tuminauskaitės, teisingas augintinio maudymas susideda iš trijų etapų: pirmuoju naudojamas giliai valantis šampūnas, šalinantis nešvarumus, riebalus; antruoju etapu naudojamas funkcinis šampūnas, pavyzdžiui, drėkinantis, maitinantis ar papildytas keratinu; trečiame etape naudojamas kondicionierius, kuris užfiksuoja rezultatą ir padeda išlaikyti kailio drėgmę.
„Vasaros metu antrame ir trečiame žingsnyje rekomenduojama papildomai naudoti ir eliksyrus – natūralius eterinių aliejų kompleksus, papildytus vitaminais ir aminorūgštimis. Jie gali intensyviai drėkinti, maitinti, atstatyti pažeistą ir žvilgesį praradusį kailį, skatinti jo augimą ar net padėti išvengti pleiskanų formavimosi, o šiltuoju metų laiku – tai itin reikalinga“, – pastebi KIKA atstovė.
Jos teigimu, gražiam augintinio kailiukui itin svarbu ne vien išoriniai veiksniai: „Augintinio sveikatos formulę sudaro 20 proc. kasdienė priežiūra ir 80 proc. subalansuota mityba, todėl atsakingai reikia rinktis ne tik kosmetikos priemones, bet ir pašarą, pasirūpinti, jog keturkojis kartu su maistu gautų visas reikalingas medžiagas, vitaminus bei mineralus.“
K. Tuminauskaitė apibendrina, jog gamtoje esančios grėsmės neturėtų stabdyti šeimininkų leistis į vasaros nuotykius: „Jei tinkamai joms pasiruošite, galite drąsiai poilsiauti su savo keturkoju šeimos nariu ir kartu džiaugtis saule, maudynėmis bei laiku drauge. Su meile rūpindamiesi augintinio sveikata, jo saugumu, dar ilgus metus turėsite ištikimą ir laimingą bičiulį.“