Raseinių naujienų portalas

KultūraNuomonės

XXI a. bibliotekininkas, atėjęs į darbą, turi pasikurti pečių

Nelabai paneigsi fakto, kad esame antraščių skaitytojai. Jeigu jau ji labai intriguojanti ir šokiruojanti, dar yra tikimybė, kad straipsnis bus bent jau pradėtas skaityti. Tačiau dar yra tų, kurie ieško informacijos, ją skaito, netgi nueina į biblioteką. Bet tokių vis mažiau ir mažiau.

Pakalbėkime apie bibliotekas. Be politikavimo. Atsakykite patys sau, kada paskutinį kartą jūs buvote miesto, kaimelio bibliotekoje? O jūsų draugai? Jūsų kaimynai? Kokie 70 proc. (čia optimistinis spėjimas) raseiniškių ir rajono gyventojų mėgsta knygas ir lanko bibliotekas.

Praėjusią savaitę kilo didžiulis „skandalas“ (kaip visuomet Facebook socialiniame tinkle), kuomet grupė tarybos narių (konservatorių) pasivadinusių „Mes7“ paskelbė įrašą: „Raseiniuose siekiama uždaryti 8 bibliotekos filialus. Ar pritariate?“ Pirmiausia keistas klausimas, su galimai aiškiu tikslu (pa)kiršinti kraštiečius internautus, antra – stebina faktas, kokios politinės partijos nariai jį kelia

Kuris doras lietuvis, žinantis savo šalies istoriją, knygnešystę, tremtis ir taip branginamą laisvą žodį, pasakytų viešai aš „UŽ“? Nei vienas. Faktas. Tik kyla toks logiškas klausimas, kodėl konservatorių tarybos nariai, praėjusią kadenciją buvę valdančiojoje daugumoje, tokių viešų diskusijų nekėlė dėl mokyklų, dėl medicinos punktų panaikinimo?

Andrius Bautronis, buvęs rajono meras, puikiai žinojo, kad dėl šių bibliotekos filialų uždarymo anksčiau ar vėliau priimti sprendimą teks. Minimi 8 filialai jau seniai, pabrėšime seniai, „kabo ant plauko“. Tik darome prielaidą, kad buvo bijoma imtis sprendimų, nes 2023 m. – rinkiminiai metai.

„Nuėjusios“ kadencijos politikai savo darbo pradžioje sparčiai diegė optimizavimo programas daugelyje sričių, ją gyrė ir mums aiškino, kad gyventojų skaičius mažėja, reikia taupyti. Dabar tapę opozicijos nariais persigalvojo? Ar Raseinių rajone gyventojų sparčiai padaugėjo? Atsakymą žinote patys.

Nieko nėra skaudžiau, kaip suvokti, kad kaimai nyksta. Prie to nykimo, beje, prisidėjo ir tie patys grupės „Mes7“ konservatoriai. Ne be jų pagalbos paleista ši uždarymo vajaus sniego gniūžtė. Kas pagrindiniai bibliotekų lankytojai? Mokiniai. Uždarius mokyklą, ženkliai sumažėja bibliotekos lankytojų skaičius. Kas paleido sniego gniūžtę?

Apie 80 tūkstančių eurų. Tiek būtų sutaupyta

Suma nei didelė, nei maža. Tačiau pakalbėkime apie ką kitą. Apie tai, kokios būklės tos uždaromos bibliotekos. Ar jūs, turėdamas aukštąjį išsilavinimą, norėtumėte dirbti įstaigoje kurioje nėra tualeto? Ar jūs norėtumėte atvykęs į darbą pirmiausiai eiti „pakurti“ pečiaus, kad rankos nesušaltų, atsikasti sniegą ir t.t. Ar jūs bent žinote, kad keliose iš tų uždaromų bibliotekos filialų nėra užtikrintos normalios sanitarinės sąlygos darbuotojams?

Mieli politikai, gal jūs išvažiuokite iš savo komforto zonos ir pažiūrėkite, kaip tie bibliotekininkai gyvena?

Skaičių kalba ne visiems suprantama  

Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos vadovė Daina Sutkevičienė politikams yra pateikus rimtą ir labai suprantamą analizę. Ją tik reikia visiems, 25 mūsų rinktiems tarybos nariams, perskaityti. Būtų gerai net du kartus.

Skaičius – pats iškalbingiausias argumentas. Pavyzdžiui: bibliotekos filialas Verėduvoje turi vos 102 skaitytojus (miestelyje gyvena virš 700 gyventojų). Per metus bibliotekos durys atidaromos 801 kartą. Vienas skaitytojas, rajono biudžetui, kainuoja daugiau nei 100 eurų. Toliau. Brangiausi – Berteškių kaimo skaitytojai, vienas šio filialo lankytojas savivaldybės biudžetui kainuoja beveik 200 eurų. Biblioteka turi viso labai 28 abonentus.

Labai suprantamas politikų, komentarus rašančių teiginys, kad biblioteka – kultūros židinys, jas panaikinus kaimas išmirs iš jo bus viskas atimta. Bet atsakykite, kiek iš jūsų einate pasišildyti prie to židinio? Imate knygas, skaitote laikraščius, lankote bibliotekininkų organizuojamus renginius? Sąžiningai, kiek?

Kaip ir minėjome, sniego gniūžtė jau ridenasi. Mokyklų uždarymas jau atsiliepia ir kitoms įstaigoms. Kas dėl to kaltas? Galima kaltinti ką tik nori. Bet nuo to bibliotekų filialuose lankytojų skaičius nepadidės, kaip ir nepagerės bibliotekininkų darbo sąlygos.

Alternatyva

Alternatyva tikrai yra. Nustoti politikuoti ir imtis veiksmų. Dabartinė valdančioji dauguma, gali pabijoti prisiimti atsakomybę. Nes buvęs meras, grupės konservatorių „Mes7“ lyderis Andrius Bautronis po socialiniame tinkle FB iškelto klausimo apie bibliotekų filialų likimą, galimai užsiima psichologiniu šantažu, jis rašė: „Per pirmąsias valstiečių darbo valandas buvo priimtas tarybos sprendimas, kad steigti 4 mero patarėjų etatus…plius dar kelios papildomos pareigybės.. Labai geras D.Š. pastebėjimas dėl išaugusių poreikių. Manau, kad valdžios etatams trūksta lėšų, todėl nusitaikyta į bibliotekas…“ (A. Bautronio citata)

Išprusę skaitytojai supranta, kad opozicijoje esančio politiko darbas – kritikuoti, tačiau yra ir ribos. Buvusiam merui reiktų priminti jo šimtatūkstantines investicijas į savų darbų viešinimą. Už tokias sumas būtų buvę galima nupirkti ne vieną šimtą knygų ir įrengti normalius tualetus kaimo bibliotekose.

Užsiminėme apie alternatyvą. Šiandien tarybos nariai gauna darbo užmokestį už tarnystę mums, mylimiems, gerbiamiems rinkėjams. Vienas tarybos narys per mėnesį gauna vidutiniškai 700 eurų darbo užmokestį. Paskaičiuokime: politikų 25, per mėnesį jie mums kainuoja apie 18 000 eurų. Per metus mūsų brangiems tarybos nariams bus išmokėta daugiau nei 200 000 eurų.

Štai ir sprendimo būdas. Raseinių rajono savivaldybės 25 tarybos nariai atsisako savo darbo užmokesčio ir  prašom. Ne tik tie, planuojami uždaryti filialai, suklestėtų. Bibliotekos kaimuose, žiūrėk, iš tiesų taptų tikrais kultūros židiniais: šilti, šviesūs, jaukūs. Ir kaip ironiškai beskambėtų XXI amžiuje, su tualetais. Ir kokia garbė būtų kiekvienam tarybos nariui. Kandidatuojant sekančiuose rinkimuose jau tikrai drąsiai būtų galima teigti: „Dirbau ir dirbsiu rajono žmonių labui“.

P.S. Kaip manote, mieli skaitytojai, ar kils tokia inciatyva su skambiu pavadinimu: „Aš noriu, kad kaimuose liktų bibliotekos, todėl atsisakau savo, kaip tarybos nario, atlygio ir jį skiriu Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos filialams kaimuose.“

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us