Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Šalies vadovai sveikina su Konstitucijos diena

Prezidentas Gitanas Nausėda ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen trečiadienį sveikina gyventojus su Konstitucijos diena, šalies vadovas inicijavo pagrindinio šalies įstatymo išleidimą lengvai suprantama kalba ir vertimą į gestų kalbą.

„Spalio 25-oji žymi tvirtą mūsų Tautos apsisprendimą žengti laisvės, demokratijos ir teisinės valstybės keliu. Remdamiesi Konstitucija siekiame užtikrinti pamatinių žmogaus teisių ir laisvių apsaugą. Konstitucijoje ieškome įkvėpimo, kurdami prielaidas šalies pažangai, klestėjimui ir kiekvieno asmens gerovei“, – sako šalies vadovas.

Išleista lengvai suprantama kalba

Kaip pranešė Prezidentūra, siekdamas visuomenėje mažinti informacijos prieinamumo kliūtis tiems žmonėms, kurie turi lengviau suprantamesnio teksto poreikį, Prezidentas inicijavo Lietuvos Konstitucijos pritaikymą lengvai suprantama kalba. Taip pat šalies vadovo iniciatyva pagrindinis šalies įstatymas išverstas į lietuvių gestų kalbą.

„Svarbiausio Lietuvos įstatymo pritaikymas lengvai suprantama kalba ir jos vertimas į lietuvių gestų kalbą – tai dar vienas žingsnis teisingesnės Lietuvos link. Informacijos prieinamumas yra viena iš kertinių žmogaus savarankiškumo ir įsitraukimo į visuomenės gyvenimą sąlygų, todėl turime užtikrinti, kad reikalinga informacija kiekvieną šalies pilietį pasiektų jam suprantamu ir prieinamu būdu“, – pabrėžia G. Nausėda.

Kaip pažymi Prezidentūra, lengvai suprantama kalba (angl. easy-to-read) – Europoje plačiai paplitęs metodas, kuriuo, vadovaujantis rekomendacijomis, suprantamai pateikiama informacija skaitymo, suvokimo problemų, intelekto negalią turintiems asmenims.

Universalus lengvai suprantamos kalbos teksto išdėstymas, iliustracijos ir teksto stilius ypač palengvina informacijos prieinamumą, taip pat tinka žmonėms, sergantiems demencija, sveikstantiems po galvos traumų, negimtakalbiams atvykėliams, kurie dar tik mokosi lietuvių kalbos.

Pasak specialistų, Lietuvoje lengvai suprantama kalba reikalinga 15 proc. šalies gyventojų, tai yra apie 420 tūkstančių asmenų.

Seimo pirmininkė ragina nepamiršti teisių ir pareigų

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen trečiadienį sveikindama žmones su Konstitucijos diena ragina nepamiršti piliečių teisių ir pareigų.

„Konstitucija mums svarbi kaip pagrindinis mūsų šalies teisės aktas, kuris palaiko demokratiją, saugo žmogaus teises ir laisves, nustato valstybės valdymo, stabilumo ir saugumo principus, taip pat valdžios ir piliečių santykius“, – Seimo pirmininkės biuro paskelbtame sveikinime sako V. Čmilytė-Nielsen.

Ji pažymi, kad pagrindinis valstybės dokumentas kilo iš tautos politinės valios, kurią Lietuvos žmonės išreiškė 1992 metų referendume, ir linki visiems vienybės siekiant klestinčios Lietuvos

„Ši diena primena garbingą mūsų tautos istoriją ir kartu ragina nepamiršti piliečių teisių ir pareigų“, – sako parlamento pirmininkė.

Konstitucijos diena minima spalio 25-ąją, kai 1992 metais Lietuvos piliečiai referendume priėmė dabartinę šalies Konstituciją. Ta proga šalyje kasmet rengiamas Konstitucijos egzaminas.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us