Taip galima pavadinti žmones, tamsiais rudens vakarais į kelią išvažiuojančius dviračiais, kurių nei priekyje, nei gale nedega žibintai, o jų vairuotojai nevilki ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais. Toks riedantis tamsoje šešėlis vairuotojams yra neįžiūrimas arba pamatomas prieš pat automobilio kapotą. O jei tas šešėlis dar ir neblaivus, tai iki nelaimės – tik vienas nekoordinuotas judesėlis ar po dviračio ratais pasitaikęs grumstas, nusviedžiantis jį po automobilio ratais.
Lapkričio 6-ąją po 17 val. nelaimė buvo užregistruota Raseinių r., Virgainių k. Po automobilio VOLVO ratais žuvo 70-metis dviratininkas, kuris kelių sankirtoje staiga pasuko į kairę, norėdamas kirsti autostradą. Vyras buvo be šviesą atspindinčios liemenės. Būtent jos atspindžiai tamsoje galėjo priversti vairuotoją pasitraukti atokiau nuo dviratininko ir, tikėtina, išvengti incidento kelyje.
Pastaruoju metu policijos pareigūnai girtus dviratininkus nuo važiuojamosios dalies renka tarsi nuo medžių nukritusius lapus. Tik jie būna nukritę nuo dviračių ir tapę kliūtimi važiuojančioms transporto priemonėms. Laimei, jei gavę pranešimą apie tokią nesaugią situaciją, pareigūnai suspėja atvykti ir iš eismo eliminuoti nebesugebančius atsistoti ir su dviračiais nuo važiuojamosios dalies pasitraukti dviratininkus. Vienus tenka parvežti namo, jei jie dar sugeba su pareigūnais komunikuoti ir gyvena netoliese, kitus priglaudžia policijos laikinojo sulaikymo patalpos, treti perduodami medikų globai, nes griūdami patyrė sunkias traumas.
Štai 52 metų Joniškio rajono, Šlapakių kaimo, gyventojui, lapkričio 20-sios naktį girtam važiavusiam savo kaime namo ir nesuvaldžiusiam dviračio, medikai konstatavo šonkaulių lūžius ir galvos žaizdas. Koks buvo jo girtumas, galima tik spėti, faktas tas, kad ryte, kai kreipėsi į medikus, jam dar buvo konstatuotas 0,89 prom. girtumas. Greitosios medicinos pagalbos prireikė dar vienam joniškiečiui, neblaiviam užsilipusiam ant dviračio. Spalio 26-osios vidurdienį 54 metų vyras į ligoninę buvo atvežtas iš Lieporų kaimo. 2,08 prom. girtumą pasiekęs nukentėjusysis, griūdamas nuo dviračio, susilaužė nosį.
55 metų šiaulietis ligoninėje atsidūrė spalio 29-osios vakare dėl traumuotos galvos. Vyras susižalojo, net nevažiuodamas, o tik stumdamas dviratį. 2,29 prom. jo organizme aptikto alkoholio atėmė iš šiauliečio koordinaciją ir jis tėškėsi ant važiuojamosios dalies.
Dviratę transporto priemonę vairavę neblaivūs vyrai nukentėjo ne tik susižalodami, jų dar laukia ir finansinė našta. Pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą, kai girtumas yra ne mažesnis negu 0,41 promilės, bet ne didesnis negu 1,5 promilės, dviratininkui skiriama bauda nuo aštuoniasdešimt iki vieno šimto penkiasdešimt eurų. Jei girtumas – per 1,51 promilės ar žmogus yra apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių bei kitų psichiką veikiančių medžiagų, ar vengia pasitikrinti dėl neblaivumo, numatoma bauda nuo vieno šimto penkiasdešimt iki dviejų šimtų eurų.
Per pastarąjį mėnesį (nuo spalio vidurio iki lapkričio vidurio) Šiaulių apskrityje baudos už dviračio vairavimą buvo paskirtos net 55 neblaiviems dviratininkams. Daugiausia neblaivių dviratininkų buvo sulaikyta Šiaulių mieste ir rajone – 17, Joniškio rajone – 16, Pakruojo rajone – 12. Raseinių (6) ir Radviliškio(4) rajonuose tokių pavojingų eismo dalyvių nustatyta mažiau.
Baudų tikslas – vienintelis: padėti susivokti, kad neblaivaus žmogaus kelionė dviračiu tolygi savižudybei. Kaip ir važiavimas keliu tamsiuoju paros metu arba, esant blogam matomumui, be dviračio žibintų ir be ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais.
Šiaulių apskr. VPK atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė