Raseinių naujienų portalas

KitaKultūra

Raseinių varlynė virtusi mažąja Italija

Arnas Zmitra

Šiltą 2023 metų rugsėjo rytą ėjau Ateities gatve iš Šaltinio progimnazijos. Nors buvo tik 9 valanda, netoli Magdės šulinio išgirdau per visą gatvę sklendžiančius dviejų italų, Roberto ir Tommaso balsus. Čia jie gėrė kavą ir kalbėjosi kaip tikri italai – garsiai ir išraiškingai (nežinantiems priminsiu – 2023 m. prie Ateities ir Šaltinio gatvių sankryžos Roberto su žmona Živile atidarė savo piceriją). Akimirkai pasijutau lyg Italijoje. Be abejo, žavesio šiai vietai suteikia ir Venecijos vaizdas ant Roberto ir Živilės malkinės.

Roberto ir Tommaso pašnekesiai. Živilės Gečaitės-Bianco nuotr.

Terminu Mažoji Italija dažniausiai vadinami gyvenamieji rajonai ar mažesnės teritorijos urbanizuotose vietose, kuriose įsikuria ir gyvena italai. Turbūt žinomiausią mažąją Italiją pasaulyje išvystume Niujorke (JAV). Nors mačiau ir girdėjau tik 2 italus geriančius kavą Raseinių mieste ties varlynės riba, tačiau šią vietą šiandien drįstu vadinti mažąja Italija. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose jau nieko nestebina užsieniečiai, kuriantys verslus, tačiau Raseiniuose tai – naujiena ir kiek neįprasta kasdieniame rajono centro gyvenime.

Perskaičius straipsnio pavadinimą ne vienam galėjo kilti klausimas – kur Raseiniuose varlynė ir kur mažoji Italija? Atsakymas gana sudėtingas, nes varlynės pavadinimas ir tiksli jos lokacija iš raseiniškių atminties jau beveik išnykę arba egzistuoja tik vyresniųjų atmintyje, o mažosios Italijos pavadinimas (sugalvotas straipsnio autoriaus) dar neįsitvirtinęs, bet, tikiu, turi potencialo įsitvirtinti.

Raseinių 1944 m. rugpjūčio 17 d. aerofotonuotraukos fragmentas. Rodykle pažymėtas Magdės šulinys, žemiau nuo Magdės šulinio – varlynės teritorija.

Varlynė – buvusi didelė pelkėta Raseinių miesto dalis, kurios šiandien reikėtų ieškoti tarp Šaltinio, Prūdo, Sodų ir Ateities gatvių, pridedant beveik visą dabartinę Raseinių Šaltinio progimnazijos teritoriją. Šiuo metu didžioji buvusios varlynės dalis žinoma Rasupio parko vardu. Čia ankščiau atvirai tekėjo Rasupis, buvo susiformavusi savita „prūdelių“ sistema, telkšojo pelkės. Vyresni miesto gyventojai pasakoja, kad pro Magdės šulinį, link varlynės tekėjo nedidelis upeliukas, kurį kai kurie vadindavo „Magdės“ upeliu. Sunku atrasti ir nustatyti visus varlynės šaltinius bei upelius, nes visa teritorija kardinaliai pasikeitė po Ateities gatvės nutiesimo, bet vieną buvusių upelių fotoaparatu užfiksavo raseiniškis Pranas Lazdauskas. Gal skaitantys šį straipsnį vyresnieji prisimins, kaip vadino nuotraukoje matomą griovį?

Magdės šulinio prieigos. Tiksli data nežinoma. P. Lazdausko nuotr.

 XX a. 9 deš. tiesiant Ateities gatvę buvo vykdoma melioracija, varlynė nusausinta, jos vietoje buvo gana nemažas durpių sluoksnis, kuris nukastas ir išvežtas. Tiesa, vis dar galima pastebėti, jog pavasarį Rasupio parke gana dažnai formuojasi balos, ne vienoje vietoje galime aptikti durpių sluoksnį. Puikus įrodymas, kad Rasupio parko teritorija anksčiau buvo varlyne, 2023 m. atidarytas „Skate“ parkas – jam įrengti reikėjo skirti papildomų lėšų dėl statybų metu aptikto storo durpių sluoksnio, kurį reikėjo pašalinti.

 Dabar Ateities ir Šaltinio gatvių sankryžoje rastume bene du žymiausius Raseinių lankytinus objektus: Magdės šulinį ir Roberto ir Živilės įkurtą piceriją „Picasa“. Žvelgiant iš istorinės perspektyvos, ši sankryža, suformuota XX a. 9 deš., bene įdomiausia Raseinių mieste – žymi ribą kur baigdavosi „civilizuotas“ Raseinių miestas ir prasidėdavo varlynė. Straipsnio pavadinimas galbūt ir kiek klaidinantis, nes įvardinta mažoji Italija neapima visos buvusios varlynės teritorijos, tačiau Roberto ir Tommaso itališki balsai, sklandantys po visą buvusią varlynę, leidžia teigti, jog Raseinių varlynė virto mažąja Italija.


 

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us