Raseinių naujienų portalas

Naujienos

45 tūkst. gyventojų dar turi savaitę laiko deklaruoti pajamas už parduotą turtą

Pernai 39 tūkst. nekilnojamąjį turtą pardavusių gyventojų deklaravo 26 mln. eurų mokėtino GPM, o 89 tūkst. pardavusių transporto priemones – 10 mln. eurų į valstybės biudžetą mokėtino GPM.

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad 45 tūkst. gyventojų, praėjusiais metais pardavę nekilnojamąjį turtą (toliau – NT) ar transporto priemonę, dar turi savaitę laiko deklaruoti šias pajamas ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį (toliau – GPM). Iki šiandien šią pareigą atliko 70 tūkst. gyventojų, kurie deklaravo 11 mln. eurų mokėtino GPM už NT pardavimą ir 8 mln. eurų mokėtino GPM už transporto priemonės pardavimą.

 „GPM yra apmokestinamas tik gyventojo gautas pelnas pardavus turtą brangiau nei jį įsigijo ir neišlaikė nuosavybėje nustatyto laikotarpio: NT – 10 metų, transporto priemonės – 3 metus. 15 proc. arba 20 proc.[1] GPM tarifas yra taikomas sumai, kuri lygi iš pardavimo kainos atėmus turto įsigijimo kainą ir privalomus mokėjimus[2]“, – teigia VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, atkreipdama dėmesį, jog, jei gyventojas įsigijo būstą su daline apdaila, o pardavė pilnai įrengtą, tokiu atveju iš pardavimo kainos gali būti atimama apdailos darbams faktiškai patirtų ir dokumentais pagrįstų išlaidų suma.

VMI atstovė taip pat pažymi, kad nevisais atvejais parduodant nekilnojamąjį turtą, kurio gyventojas nuosavybėje neišlaikė 10 metų, yra apmokestinamos gyventojo gautos pajamos: „Jeigu gyventojas parduoda būstą, kuriame pastaruosius 2 metus iki pardavimo buvo deklaravęs savo gyvenamąją vietą arba parduotame būste deklaruota gyvenamoji vieta iki pardavimo buvo trumpiau nei 2 metai, tačiau gautos būsto pardavimo pajamos per vienerius metus nuo pardavimo buvo panaudotos kito gyvenamojo būsto įsigijimui, kuriame gyventojas deklaruoja gyvenamąją vietą, tai tokiu atveju GPM už būsto pardavimo pajamas mokėti nereikia“.
Atkreipiame dėmesį, kad gyventojams susidūrusiems su finansiniais sunkumais ir negalintiems iki gegužės 3 d. sumokėti mokesčių, iki rugpjūčio 31 d. ir dar du mėnesius po nėra skaičiuojami delspinigiai ar pradedami išieškojimo veiksmai. 

Visą aktualią informaciją apie gyventojų pajamų už parduotą turtą deklaravimą rasite www.vmi.lt > Gavau turto pardavimo / nuomos pajamų. Į aktualiausius klausimus šia tema taip pat atsakome VMI „Spotify“ tinklalaidėje Kad turto nuoma ir pardavimas būtų paprasta. Primename, jog konsultacijos teikiamos nuotoliniu būdu paskambinus bendruoju informacijos numeriu 1882, o visos nuotolinės paslaugos – 8 5 2191 777.


[1] Jei apmokestinamosios pajamos kartu su kitomis, gautomis nei iš darbo santykių, pajamomis viršija 120 vidutinių darbo užmokesčių. Į bendrą kitų pajamų sumą taip pat neįskaitomos pajamos iš paskirstytojo pelno, tantjemos ar atlygis už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, mokamas vietoj tantjemų arba kartu su tantjemomis, pajamos pagal autorines sutartis, kai jos gaunamos iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, ir mažųjų bendrijų vadovų, kurie pagal Lietuvos Respublikos mažųjų bendrijų įstatymą nėra tų mažųjų bendrijų nariai, pagal civilinę (paslaugų) sutartį už vadovavimo veiklą gautos pajamos.

[2] Išlaidas, kurios privalomai patiriamos parduodant turtą (pvz., atlygis notarams, mokestis už VĮ Registrų centro atliekamus registravimo veiksmus ir pan.)

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us