Raseinių naujienų portalas

MaistasVerslas

Nemažėjant pažeidimų turgavietėse, kontrolė bus dar labiau stiprinama

Per birželio mėnesį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atliko patikrinimus daugiau kaip 120 prekybos vietų, kuriose prekiaujama žuvimi ar jos produktais. Patikrų metu turgavietėse daugiausia vyravo prekyba šaldytais, atšildytais (atitirpintais), rūkytais, sūdytais, taip pat vytintais žuvininkystės produktais, gyva žuvimi prekiauta rečiau. Patikrinimų metu buvo kreipiamas dėmesys į tai, kaip prekiaujantys turgavietėse laikosi maisto saugos, higienos reikalavimų, ar užtikrina produktų atsekamumą, tinkamą ženklinimą.

VMVT inspektorių tikrintose prekybos vietose ir turgavietėse, kuriose prekiaujama gyva žuvimi ir įvairiais žuvies produktais, pažeidimų nustatyta daugiau kaip puse atvejų (55,37 proc.).

„VMVT vasaros pradžioje sustiprino greitai gendančio maisto – žuvies, mėsos, pieno produktų kontrolę. Prekeivių žuvimi patikros turgavietėse parodė, kad intensyvėjant prekybai žuvimi, daugėja ir nustatomų pažeidimų. Situacija nepriimtina, todėl prekiautojus raginame kuo greičiau susitvarkyti savo prekybos vietas ir laikytis reikalavimų. Norime, kad vartotojai įsigytų tik kokybiškus ir saugius žuvies produktus, todėl dar didesnį dėmesį skirsime prekybos vietų turgavietėse kontrolei. O pirkėjus raginame būti reiklius ir nepirkti ypač greitai gendančių produktų, matant akivaizdžius laikymo sąlygų, higienos pažeidimus – apie tai pranešti VMVT. Taip pat patariame visada prašyti čekio, kuris leis nustatyti pardavėją ir prekybos vietą“, – pabrėžia VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Tarp dažniausių patikrų metu nustatytų pažeidimų – netinkamas šaldytos žuvies laikymas. Fiksuota, kad gana dažnai šaldyta žuvis buvo laikoma ne supakuota gamintojo pakuotėse, kaip numato Lietuvos higienos normos, bet parduodama išpakuota ir pardavimui laikoma ne gamintojo nurodytomis sąlygomis.

Pasak maisto saugos specialistų, dalis produktų buvo laikomi aukštesnėje temperatūroje, nei reikalaujama. Šaldytos žuvys turi būti laikomos –18 °C temperatūroje, tačiau tikrinimų metu buvo nustatyta ir tokių atvejų, kai šie produktai laikyti šaldytuvo vitrinoje esant +6 °C temperatūrai, tam tikrais atvejais atšildyta, rūkyta ir šviežia žuvis buvo sudėta tiesiog ant prekystalių ir laikoma aplinkos temperatūroje. Tokiomis sąlygomis laikomi žuvies produktai greitai ima gesti ir tampa netinkami vartoti.

Specialistai taip pat nustatė ir žuvies produktų ženklinimo bei atsekamumo pažeidimų. Ne visiems produktams prekiautojai turėjo įsigijimo dokumentus, vartotojams nenurodė privalomos ženklinimo informacijos – žuvies rūšies ir produkto pavadinimo, gamybos metodo, vietos, kurioje produktas buvo pagautas ar išaugintas, žvejybai naudoto įrankio ir kt.

Turgavietėse rasta pasibaigusio tinkamumo vartoti žuvies produktų, kas tiesiogiai veikia tiek produkto saugą, tiek jo kokybę. Nustatyta ir higienos pažeidimų, o kai kurie šaldymo įrenginiai buvo prišalę, įranga nusidėvėjusi. Ne visi prekiautojai kontrolę atliekantiems inspektoriams pateikė sveikatos patikros ir higienos įgūdžių kursų dokumentus, termometro metrologinės patikros sertifikatą.

Prekybininkams neužtikrinus atsekamumo ir neįrodžius parduodamų žuvies produktų kilmės, buvo uždrausta tiekti rinkai beveik 725 kg nesaugių žuvies produktų. Už nustatytus pažeidimus jiems bus taikoma ir administracinė atsakomybė.

Žuvies produktai yra vieni greičiausiai gendančių produktų, kurie laikomi netinkamomis sąlygomis gali sukelti sveikatos negalavimų, todėl labai svarbu, kad prekiaujant šiais produktais būtų griežtai laikomasi visų reikalavimų, primena veterinarijos inspektoriai.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us