Raseinių naujienų portalas

NuomonėsSveikata

Draudimas prekiauti alkoholiu sekmadieniais kirstų provincijos parduotuvėms

Seime pasirodžius penkių konservatorių ir dviejų socialdemokratų iniciatyvai neleisti sekmadieniais alkoholiu prekiauti visose parduotuvėse, nepriklausomai nuo jų dydžio, prekybininkai įspėja, kad draudimas skaudžiai smogtų nedidelėms ir ypač provincijos parduotuvėms.  

Spėjama, kad be pajamų iš prekybos alkoholiu, kurios siekia iki 30 proc. dienos apyvartos, bus arba trumpinamas parduotuvių darbo laikas, arba jos iš viso bus uždarytos sekmadieniais, dėl to mažės ir pardavėjų algos.

Taip pat prognozuojama, kad tiekėjai į nedideles ir sekmadieniais kelias valandas dirbsiančias parduotuves pristatys mažiau prekių, todėl gyventojai apsipirkti vyks į didesnes parduotuves – po tokio pirkėjų srautų persiskirstymo, smuks apyvartos ir kitomis savaitės dienomis, nes žmonės daugiau prekių įsigis didesnėse parduotuvėse.     

Vienas didžiausių šalyje mažmeninės prekybos tinklų „Norfa“ irgi pripažįsta, kad sekmadieniais darbo valandas trumpintų ir kai kurios šio tinklo parduotuvės.

Draudimo iniciatoriai nori ir mažinti prieinamumą, ir daryti išimtis 

Prekybos alkoholiu uždraudimo sekmadieniais siekia konservatoriai Linas Slušnys, Jurgita Sejonienė, Andrius Kupčinskas, Irena Haase ir Audrius Petrošius bei socialdemokratai Algirdas Sysas ir Dovilė Šakalienė.  A. Sysas BNS pabrėžė, kad mažinti alkoholio prieinamumą savaitgaliais būtina siekiant, kad pirmadieniais kuo mažiau žmonių į darbą ateitų dar „su kvapeliu“.   

„Mokslininkai padarė tyrimus, kurie parodė, kad nustojus alkoholį pardavinėti sekmadieniais po 15 val., vis tiek daugiausia girtų žmonių į darbą ateina pirmadienį. Reikia mažinti prieinamumą“, – BNS tvirtino A. Sysas.  

Tuo tarpu savo parašu pataisas parėmęs Seimo Ekonomikos komiteto narys A. Kupčinskas įsitikinęs, kad sekmadieniais alkoholiu turėtų būti draudžiama prekiauti ne visose, o tik didelėse, virš 1 tūkst. kvadratinių metrų parduotuvėse.  

„Kad sekmadieniai gryno oro galėtų įkvėpti smulkusis verslas, mažieji prekybininkai. (…) Kaimo parduotuvėlėms išimčių reikėtų“, – BNS teigė A. Kupčinskas.  

Parlamentarų Seime registruotos pataisos jokių išimčių nenumato, bet, pasak A. Kupčinsko, dėl jų būtų tariamasi per svarstymus. Tačiau kol kas pataisoms Seimas dar turi pritarti po pateikimo, kuris įvyks ne anksčiau, kaip rudenį.     

„Maxima“: įtakos alkoholio pardavimams nebus

„Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė įsitikinusi, kad draudimas sekmadienį prekiauti alkoholiu įtakos jo pardavimams nepadarys. 

„Draudimas sekmadienį prekiauti alkoholiniais gėrimais didelės įtakos jų pardavimams neturės, nes ir dabar dėl trumpesnio alkoholio pardavimo laiko sekmadieniais jų daug nėra parduodama“,  – BNS nurodė ji. 

Be kita ko, E. Dapkienė mano, kad tai neturėtų reikšmingai paveikti ir pirkėjų srautų sekmadieniais, nes šią dieną žmonės yra įpratę atlikti savaitinius apsipirkimus. 

Tuo metu „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis BNS pabrėžė ketinimus drausti prekybą alkoholiu sekmadieniais prekybos tinklas vertina „neutraliai“. Bet jis pripažįsta, kad alkoholio pardavimai „šiek tiek sumažėtų“.

„Jeigu žmonės alkoholinių gėrimų nenusipirks sekmadieniais, gali būti, pirkimai persikeltų į kitas dienas – persiskirstytų ir tas alkoholis būtų vis tiek nupirktas, nors gal pardavimai šiek tiek ir sumažėtų“, – teigė „Norfos“ atstovas. 

D. Ryliškis taip pat pripažino, kad draudimas gali priversti kai kuriose nedidelėse parduotuvėse, ypač provincijoje sutrumpinti jų darbo laiką.  

„Gali taip būti, kad padarytų tokią įtaką tai, kad nebus galima prekiauti alkoholiu. (…) Kai kuriose, keliuose taškuose alkoholio pardavimai sekmadieniais yra reikšmingi, sudaro ženklią apyvartą“, – sakė D. Ryliškis. 

Jis be kita ko pripažino, kad trumpinti kai kurių parduotuvių darbo laiką buvo nutarta ir įvedus apribojimą sekmadieniais alkoholiu prekiauti po 15 valandos. 

„Koops“: mažės parduotuvių pajamos bei pardavėjų uždarbis  

„Koops mažmenos“, vienijančios dažniausiai periferijoje veikiančias 254 parduotuves, vadovas Simas Bendorius sako, kad draudimas sekmadieniais prekiauti alkoholiu turės įtakos ir parduotuvių pajamoms, ir jų darbo laikui bei pardavėjų uždarbiams.

„Kadangi alkoholis yra viena iš tokių stipresnių kategorijų „Koops“ tinkle, nemažai jo parduodame. Alkoholio draudimas iš principo labai kirstų ir per pajamas, ir per darbo laiką. Todėl turėsime svarstyti apie tai, kad sekmadieniais trumpint darbo laiką arba kai kurios parduotuvės nebedirbs, nes tiesiog neapsimokės“, – teigė „Koops mažmenos“ direktorius.

Jo teigimu, draudimas sekmadienį alkoholiu prekiauti po 15 valandos ypatingos naudos nedavė – žmonės alkoholio įsigyja iš anksto.

„Tik kai kurias parduotuves paveikė, bet bendroje viso tinklo sumoje, matau, kad nepaveikė. Jokios įtakos vartojimui nepadarė. Jeigu žiūrėti pardavimus per mėnesį, kuriame yra keturi sekmadieniai, draudimas įtakos vartojimui nepadarė“, – teigė S. Bendorius.

Jis taip pat pabrėžė, kad „kuo toliau tuo daugiau“ “Koops“ parduotuvės parduoda maisto, todėl alkoholio ir tabako dalis mažėja. 

„Apyvartos didėja ne alkoholio, o maisto prekių sąskaita, nes nuo 2018 metų keitėme prekių tiekimo mechanizmą, kainodarą“, – pabrėžė “Koops“ parduotuvių tinklą administruojančios įmonės direktorius.

Pasak S. Bendoriaus, uždraudus alkoholiu prekiauti sekmadienį, kai kurioms parduotuvėms „geriausiu atveju“ reikėti dirbti tik rytais, kad žmonės galėtų įsigyti maisto. Anot jo, sutrumpintas parduotuvių darbo laikas atsilieps darbuotojų atlyginimams.

„Sutrumpėjus darbo laikui, nebebus tiek viršvalandžių, nebebus galia papildomai daugiau užsidirbti“, – tvirtino S. Bendorius.

Smulkieji prekybininkai: nukentės ir gyventojai, ir tiekėjai, ir parduotuvės   

Nepriklausomų prekybos įmonių asociacijos pirmininkas Eimutis Radžvila piktinosi ketinimais drausti alkoholiu prekiauti sekmadieniais.

„Jeigu išimti tuos apie 30 proc. (vidutinės pajamos iš alkoholio – BNS) iš apyvartos, greičiausiai, kad tą dieną ir neapsimoka dirbti“, – BNS pareiškė E. Radžvila, be kita ko, neslepiantis, kad yra parduotuvių, kuriose pajamos iš alkoholio viršija trečdalį apyvartos.  

Pasak jo, apyvartos sekmadieniais yra mažiausios per savaitę, todėl joms sumažėjus dar apie 20 proc., tą dieną parduotuvių darbas būtų nuostolingas.

E. Radžvilos įsitikinimu, dėl uždarytų parduotuvių sekmadienį nukentėtų gyventojai, tiekėjai ir iš dalies pačios parduotuvės, nes jose liktų neparduotų trumpo galiojimo prekių, pavyzdžiui, duonos, pieno produktai.   

Tačiau E. Radžvila pastebi, kad šeštadienį vakare kai kurių prekių gali pritrūkti, nes jų bus užsisakoma mažiau, baiminantis, kad liks neparduotų likučių. 

Be kita ko, sekmadieniais nebedirbant kai kurioms mažosioms parduotuvėms E. Radžvila  įžvelgia ir klientų nutekėjimą į didžiąsias parduotuves: „Jiems reikia nusipirkti, nes kažko pritrūko, o šalia parduotuvė bus uždaryta, todėl važiuos į kitą“. 

E. Radžvila abejoja, ar prekybos alkoholiu sekmadieniais draudimu pavyks išspręsti problemą, kai žmonės ateina pirmadienį į darbą neblaivūs. 

„Gal reikia pažiūrėti, kur pirmadienį jie prisigeria. Kodėl neliečiamas vadinamasi viešasis maitinimas. Parduotuvėse nuo 10 val. alkoholiu prekiaujama, o neblaivūs žmonės į darbą ateina, vadinasi, jie kažkur anksčiau gauna išgerti. Kavinės gali kiaurą parą prekiauti. Atsidaro anksčiausiai kad ir tuose pačiuose kaimuose ir girdo“, – teigė E. Radžvila.  

Nuo 2018-ųjų birželio Lietuvoje darbo dienomis ir šeštadieniais alkoholio galima įsigyti nuo 10 iki 20 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos. Iki tol prekiauti stipriaisiais gėrimais buvo galima nuo 8 val. iki 22 val. visomis dienomis. 

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us