Raseinių naujienų portalas

Laisvalaikis

Lietuvoje gyvena ne mažiau kaip 63 vilkų šeimos

Lietuvoje gyvena ne mažiau kaip 63 vilkų šeimos, atskleidė Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos užsakymu Vytauto Didžiojo universiteto atliktas tyrimas.

Anot tarnybos, tyrimu siekta įvertinti vilkų populiacijos dydį, erdvinį paplitimą, šeimų skaičių.

Mokslininkai tyrė praėjusio medžioklės sezono metu šalyje sumedžiotų vilkų amžių, atliko genetinius, produktyvumo tyrimus, analizavo pranešimus apie vilkų buvimą, medžiojamų gyvūnų apskaitas pagal pėdsakus sniege.

„Tyrėjai nustatė, kad Lietuvoje netolimoje praeityje buvo vilkų populiacijos dydžio kritimas, tačiau dabartiniu metu sėkmingai atsistatinėja vilkų genetinė įvairovė“, – rašoma pranešime.

Tarnybos teigimu, DNR tyrimais gauti geografinio pasiskirstymo duomenys rodo, jog tikėtina, kad vilkų genų srautas eina šiaurės rytine Lietuva pietvakarių link, iš rytų šį srautą riboja Lietuvos-Baltarusijos siena.

Srautas eina miškų masyvais, kol nesusiduria su barjerais – Neries upe, Vilniaus antropogeninių zonų sistema ir autostrada.

„Labai svarbu šį genų srautą puoselėti“, – teigia tarnyba.

Vilkų genetinės struktūros analizė parodė, kad šalyje, tikėtina, yra keturių genetinių grupių struktūra, bet genetinės grupės yra pasiskirsčiusios geografiškai mišriai – tokia mišri genetinė struktūra yra teigiamas dėsningumas, nes lemia retesnį poravimąsi tarp giminingų individų. 

DNR tyrimas taip pat parodė, kad vilkų hibridizacijos su šunimis intensyvumas nėra aukštas: tik 1 iš 173 individų rodė 16 proc. genetinį panašumą su šunimi.

Amžiaus tyrimas atskleidė, kad tarp sumedžiotų vilkų didelę dalį (48,3 proc.) sudarė pirmų metų jaunikliai. Tai, anot mokslininkų, prognozuoja vilkų populiacijos augimo potencialą ateityje.

Vyriausias sumedžiotas vilkas ėjo devintus metus. Lietuvoje vidutinis sumedžiotų vilkų amžius, atmetus pirmamečius ir antramečius jauniklius, praėjusį sezoną buvo 4,12 metų.

Vilkas yra saugoma rūšis, Lietuva yra įsipareigojusi užtikrinti palankią vilkų apsaugos būklę, todėl šių gyvūnų medžioklė ribojama nustatant ne tik leistiną medžioklės terminą, bet ir sumedžiojimo limitą.

Lietuvoje vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15 dieną ir trunka iki kovo 31 dienos. Išnaudojus jų sumedžiojimo limitą, sezonas nutraukiamas anksčiau.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us