Raseinių naujienų portalas

NaujienosNuomonės

„Nelegalių gręžinių “savininkams suteikta galimybė juos įteisinti be sankcijų

Antradienį Seimui pritarus Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinajam įstatymui, gyventojams suteikiama galimybė įteisinti naudojamus, tačiau neįregistruotus ar nelegaliai įrengtus gręžinius be jokių sankcijų ir atsakomybės.

Tokios galimybės šalyje iki šiol nebuvo. Pagal ankstesnę tvarką, nelegalaus gręžinio savininkas, jeigu Aplinkos apsaugos departamentas nustatytų pažeidimą, būtų įpareigotas jį likviduoti ir susimokėti jam paskirtą baudą.

„Suteikdami galimybę įsiteisinti gręžinius, mes sumažiname administracinę naštą ir galimas baudas, o svarbiausia – sukuriame galimybes susitvarkyti savo vandens tiekimą tiems, kurie ištisus dešimtmečius negalėjo to padaryti, pavyzdžiui, dingus įrenginių dokumentams. Kartu valstybė dabar sudaro palankesnes sąlygas savivaldybių vandentiekininkams atnaujinti bendruomenių vandentiekius ir apleistus buvusių kolūkių tinklus“, – sako šį įstatymą su kitais trim parlamentarais pateikęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Atkreipiame dėmesį, kad intervencija (juolab nelegali) į žemės gelmes yra potencialus taršos šaltinis, galintis užteršti vandenį, sukelti vandens lygio pokyčius ir kt. Laikinasis įteisinimo įstatymas siekia sustiprinti požeminio vandens išteklių kokybinę ir kiekybinę apsaugą.

Įsiteisinus gręžinius gauti leidimo nereikės namų ūkiams (šeimoms), išgaunančioms mažiau kaip 10 kub. m gėlo požeminio vandens per parą, o ūkininkams – mažiau kaip 100 kub. m gėlo požeminio vandens per parą. Nustatant šį kiekį skaičiuojamas metinis vidurkis. Naudojant įstatymu leidžiamą vandens kiekį nebūtini ir vandens skaitikliai.

Kartu Seime priimti Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pakeitimai, nustatantys naują geriamojo vandens infrastruktūros perėmimo terminą – 2027 m. gruodžio 31 d. Pareiga savivaldybėms perimti geriamojo vandens tiekimui tinkamą infrastruktūrą įteisinta dar 2006 m.

Pastaraisiais metais Aplinkos ministeriją pasiekia vis daugiau bendruomenių nusiskundimų, kad savivaldybės atsisako perimti minėtą infrastruktūrą, todėl naujas perėmimo terminas, nustatytas siekiant paskatinti savivaldybes padėti bendruomenėms spręsti apsirūpinimo geriamojo vandens ištekliais problemą.

Atkreipiame dėmesį, kad savivaldybės ar jų įmonės perims tik tuos gręžinius, iš kurių vandenį gauna daugiau nei 50 gyventojų, kai tokie gręžiniai įrengti savivaldybės viešojoje geriamojo vandens tiekimo teritorijoje. Tai nepalies gręžinių, iš kurių išgaunamas požeminis vanduo, skirtas naudotis individualiai.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us