Raseinių naujienų portalas

Kita

Dūmų detektorius – perspėja apie gaisrą ir saugo nuo žūties

(nuotrauka asociatyvi)

Name kilęs gaisras, laiptinėje padegtas kilimėlis ir pro duris į butus besismelkiantys dūmai, kaimyniniame bute įsiplieskusi ugnis… Tai situacijos, kurių metu galime žūti, tačiau to galima būtų išvengti jeigu namuose turėtume įsirengę autonominį dūmų detektorių. Tokia situacija verčia susimąstyti ir ypač artėjant šventėms, kurių metu paprastai būna daugiau žuvusiųjų gaisruose. Prisimenu atvejį, kai vieno  Raseinių rajono kaimo gyventojai jau keletą dienų pasigedę atokiau esančios sodybos vienišos senyvo amžiaus gyventojos, apie tai informavo seniūną, šis iškvietė policiją, o kartu ir mane. Atvykus į sodybą namo durys iš vidaus buvo užkabintos, todėl teko išdaužti langą, o patekus į namo vidų savo lovoje buvo rasta uždususi moteris. Visas namo vidus buvo aprūkęs, o priešais lovą stovėjo apdegęs televizorius. Gaisras užgeso pats pritrūkus oro, todėl į namo išorę neišplito. Tokios beprasmės mirties buvo galima išvengti, jeigu ji būtų turėjusi autonominį dūmų detektorių. Kitas atvejis –  Panevėžio rajone Mikėnų kaime, gaisro metu žuvo du mažamečiai vaikai ir jų mamos sugyventinis. Po gaisro paaiškėjo, kad jų bute savivaldybės darbuotojai buvo įrengę autonominį dūmų detektorių, tačiau abu sugyventiniai namuose rūkydavo, o kad šis nesuveiktų išėmė iš jo maitinimo elementą, ko pasekoje žuvo trys žmonės.

Nors didžioji dalis pastatų, kuriuose kyla gaisrai, nėra gyvenamosios paskirties pastatai, tačiau skaudžiausios nelaimės įvyksta būtent čia. Respublikoje ketvirtadalis gaisrų aukų žūsta daugiabučiuose, kiti – individualiuose gyvenamuosiuose namuose. Dažniausia žūties priežastis – neatsargus rūkymas, netvarkingi elektros ir šildymo įrenginiai, kurių galbūt būtų pavykę išvengti jei gaisrai būtų pastebėti laiku, o tą gali užtikrinti autonominiai dūmų detektoriai.

Svarbu žinoti, kad gaisro atveju laiko išlikti gyvam yra labai mažai – tik 1-3 minutės. Pirmiausia, dėl toksiškų degimo produktų, be to, ugniagesiai – ne supermenai, mieste į gaisrą jie atvyksta per 7 minutes, kaime – per 12, todėl labai svarbu pačiam pasirūpinti pirminėmis saugos priemonėmis. Daugelis žmonių gaisre žuvo miegodami. Taigi pati efektyviausia priemonė, padėsianti išlikti gyvam – dūmų detektorius, tačiau didelei daliai žmonių gaisrinė sauga nėra prioritetas. Nors gyventojai daug investuoja į modernią techniką, pavyzdžiui, mobiliuosius telefonus, retas kuris pagalvoja apie saugos dalykus. Juos būtinai turėtų įsirengti šeimos, turinčios mažamečių vaikų, namus šildantys krosnimis. Tik nuo gyventojo savisaugos kultūros priklauso, ar jis jį įsirengs, nors tai efektyviausia priemonė, pažadinanti gaisro metu. Visiškai išvengti gaisrų neįmanoma. Kiekvienam mūsų yra tekę pakliūti į gana rizikingas situacijas, kai pamirštame išjungti lygintuvą ar kitą elektros prietaisą, užgesinti žvakę, tačiau, laimė, jei jos nesibaigia gaisru, o autonominis dūmų signalizatorius įspės mus apie mūsų užmaršumą ir mes turėsime auksines 1-2 minutes išsigelbėti. Detektoriaus nereikėtų montuoti virtuvėje, vonioje, ar patalpoje, kurioje įrengta krosnis, nes jis dažnai klaidingai suveikia dėl garų ir dėl natūralių procesų atsirandančių dūmų, kitaip sakant dūmų detektorių reikia įrengti ten kur natūraliomis sąlygomis dūmų ar garų nebūna. Jį įrengti reikėtų koridoriuje prie miegamųjų, vaikų kambarių. Detektoriui įsigyti nereikia didelių investicijų, nereikia vesti laidų. Ugniagesiai gelbėtojai kartu su savivaldybės darbuotojais rengia įvairias prevencines akcijas, o 2017 m. rudenį  Raseinių priešgaisrinės saugos tarnybos dėka parūpintais dūmų detektoriais buvo aprūpinta dalis rajono gyventojų (daugiavaikės šeimos, senyvo amžiaus žmonės, neįgalūs asmenys), tačiau visų aprūpinti resursų neužtenka. Yra žinoma dalies gyventojų nuostata, jog detektoriams dažnai tenka keisti elementus, tai netiesa. Esu namuose pats įsirengęs keturis autonominius detektorius, o maitinimo elementus, priklausomai nuo gamintojo, keičiu ne dažniau kaip 1,5 metų. Jie pas mane tarnauja jau 11 metų ir vis dar veikia. Kiti tvirtina, jog jie nerūko, neturi krosnių, todėl yra saugūs. Rizika gali būti ne tik jūsų namo kaminas, bet ir buitinis elektros prietaisas, elektros instaliacija, vaikų išdykavimas su ugnimi, žaibo iškrova, kaimyniniame bute kilęs gaisras ar net tyčinis padegimas. Norim informuoti gyventojus, kad detektorius – tai minimali investicija (jų galima įsigyti prekybos centruose, o kainuoja jis nuo 5 eur.), pasiteisinusi pasauliniu lygiu ir galinti išgelbėti gyvybę. Taip pat galima įsigyti ne tik dūmų, bet ir autonominį anglies monoksido detektorių, būna atvejų, kai gaisro nėra, tačiau žmogus apsinuodija smalkėmis dėl per anksti uždarytos dūmtraukio sklendės, kurios yra bekvapės.

Ir pabaigai noriu visiems palinkėti saugios buities ir priminti būti atidiems, prieš užrakinant namų duris ar einant miegoti, stabtelti ir dar kartą patikrinti, ar nepalikta įjungta viryklė, lygintuvas, plaukų džiovintuvas, užsuktas dujų balionas ir kt. „Saugus tas, kuris pats save saugo“.

Raseinių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Artūras Vilčinskas

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us