Raseinių naujienų portalas

Naujienos

Nauja iniciatyva lietuviai sieks milijonams rusų telefonu papasakoti apie padėtį Ukrainoje

Grupė lietuvių antradienį pradėjo kampaniją „Paskambink Rusijai“, ja bus siekiama kuo geriau informuoti paprastus rusus apie karą Ukrainoje, šalies valdžiai apribojus prieigą prie nepriklausomų informacijos šaltinių.

Ruošdamiesi kampanijos startui, savanoriai sukūrė interneto puslapį su milijonais Rusijos gyventojų telefonų numerių, gautų iš viešų registrų.

Vienas iš jos autorių, reklamos specialistas Paulius Senūta sako, kad jį veikti paskatino tragiški pranešimai apie tai, kad užpulti ukrainiečiai nesusikalba netgi su Rusijoje esančiais savo artimaisiais.

„Kai moteris bombarduojama Kijeve, o jos mama Maskvoje netiki tuo, ką jai sako jos pačios vaikas, tai yra baisu“, – BNS sakė vyras.

„Kviečiame prisijungti visus pasaulio rusakalbius, ne tik gyvenančius Lietuvoje, tame dalyvauti“, – teigė P. Senūta.

„Tikimės, kad dalyvaus tūkstančiai, šimtai tūkstančių žmonių“, – pridūrė jis.

„Žmogiškas pokalbis“

Į Ukrainą prieš pusantros savaitės įsiveržusi Rusija blokavo prieigą prie socialinių tinklų ir priėmė įstatymą, numatantį laisvės atėmimą iki 15-os metų už „melagienų“ apie šalies kariuomenę skleidimą.

Prasidėjus karui, darbą Rusijoje sustabdė radijas „Echo Moskvy“ ir televizija „Dožd“, įsigaliojus įstatymui valdžia blokavo nepriklausomą naujienų portalą „Mediazona“

Kitos tęsti darbą ir laikytis įstatymų nusprendusios nepriklausomos žiniasklaidos priemonės buvo priverstos trinti ankstesnius pranešimus apie invaziją ir karą vadinti „specialia karine operacija“ – taip, kaip Ukrainos puolimą vadina Kremlius.

Atsverti užsivėrusią nepriklausomą informacinę erdvę „Paskambink Rusijai“ iniciatyvos autoriai tikisi atlikę 40 mln. skambučių – tiek numerių yra sukurtoje duomenų bazėje, iš kurios atsitiktinis kontaktas sugeneruojamas vienu mygtuko paspaudimu.

„Tik rusai gali sustabdyti Putiną“, „Tik tiesa gali sustabdyti karą“ – tokiais ir panašiais lozungais kampanijos dalyviai interneto svetainėje kviečiami atlikti skambučius.

Svetainėje savanoriams taip pat dalijami patarimai, kaip su rusu kitame laido gale pasikalbėti kaip įmanoma sklandžiai. Pasak P. Seniūtos, šios rekomendacijos parengtos su psichologų pagalba.

Akcijos dalyviai raginami būti pasiruošę skambučiui, paskambinus prisistatyti ir pasakyti, kokiu tikslu skambinama, papasakoti, kas juos sieja su Rusija. Idėjos autoriai prašo iniciatyvoje dalyvauti rusų, kultūriškai ar kitaip susijusių su šia šalimi, taip siekiant užmegzti kuo artimesnį ryšį.

Skambintojai raginami nesistengti pakeisti Rusijos gyventojų požiūrio ir ne tik kalbėti patiems, bet ir klausytis pašnekovų.

P. Senūta sako, kad pokalbiai neišvengiamai bus sudėtingi, nes Rusijos gyventojai yra visiškai kitoje informacinėje terpėje ir turi radikaliai kitokią nuomonę apie tai, kas vyksta Ukrainoje.

„Prašome jokiu būdu nevesti pikto pokalbio aiškinantis, kas čia teisus, o kas ne, bet pakalbėti apie tragediją iš žmogiškosios pusės – mirštančius žmones, metro gimdančias moteris“, – sakė vienas iniciatyvos autorių.

„Tokiais susipriešinimo laikais turbūt vienintelis dalykas, galintis kažką pakeisti, yra paprastas, žmogiškas pokalbis“, – pridūrė jis.

„Žmogiškoji tragedija turbūt yra vienintelis dalykas, dėl kurio gali sutarti visi“, – kalbėjo P. Senūta.

„Iš skirtingų planetų“

P. Senūta sakė pats, prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, skambinęs į Maskvą keliems pažįstamiems.

Pasak jo, nepaisant asmeninio ryšio, tie pokalbiai buvo labai sunkūs, bet jų metu, vyro teigimu, svarbu nepaprasti kantrybės.

„Įsitikinau, kad mes iš tikrųjų esame iš skirtingų planetų, neturime jokių bendrų taškų, atskaitos taškų“, – sakė vyras.

„Tie pokalbiai tikrai labai sunkūs, tikrai labai sudėtingi, bet tai turbūt vienintelis būdas – bendrauti, siekti sąmoningumo ir tikėtis, kad ten užgims sąmoningos visuomenės grupės“, – kalbėjo jis.

„Nieko nepasieksime, jeigu tiesiog paskambinsime, aprėksime, įžeisime žmogų ir tiek“, – tvirtino P. Senūta.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us