Raseinių naujienų portalas

KitaSveikata

Vakcinos nuo beždžionių raupų Lietuvą pasieks per mėnesį, planuojama įsigyti 1400

Per artimiausią mėnesį Lietuvą turėtų pasiekti vakcinos nuo beždžionių raupų, jų planuojama įsigyti 1400 dozių, prevenciškai pasiskiepyti galimybės nebus.

„Mėnesio laikotarpyje tikimės sulaukti. Tai nebus didelis kiekis, kadangi vakcinos prieinamumas kol kas ribotas, Europos Sąjunga nupirkusi vakciną paskirstė proporcingai pagal šalies dydį. Lietuvai, be abejonės, tas kiekis gerokai mažesnis nei tokioms didelėms šalims kaip Vokietija ar Ispanija. Planuojama įsigyti 1400 dozių“, – LRT radijui sakė Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Jurgita Pakalniškienė.

Europos Komisijai inicijavus vakcinos nuo beždžionių raupų įsigijimą, Lietuva taip pat dalyvavo šiame procese. Kai kurios šalys vakcinas jau yra gavusios. 

„Europos Komisijos pirkta vakcina paskirstyta proporcingai šalim pagal šalių dydį ir epidemiologinę situaciją. Numatytas skirtingas pristatymo laikotarpis. Kadangi Lietuvoje mes dar atvejų neturime, tos vakcinos pristatymas numatytas vėlesnis, tačiau planuojama, kad vasarą vakcina turėtų mus pasiekti“, – sakė J. Pakalniškienė. 

Nors diskusijos dar tęsiamos, tačiau, anot SAM patarėjos, jau numatytos preliminarios rizikos grupės, kurios galėtų būti skiepijamos. Numatyta skiepyti kontaktinius asmenis po turėto didelės rizikos sąlyčio. 

„Vakcinų kiekis yra ribotas, taip pat tai nėra liga, kuri itin lengvai plistų. Šiai dienai ta rizika visuomenei yra vertinama kaip maža. Didžiausią riziką užsikrėsti turi būtent artimą kontaktą su sergančiuoju turintys asmenys, todėl svarstomos tikslinės strategijos. Šiai dienai prevenciškai pasiskiepyti galimybės nėra numatyta“, – teigė patarėja. 

Iki liepos 7 dienos Pasaulio sveikatos organizacijos 63 valstybėse narėse buvo pranešta apie 7 892 patvirtintus beždžionių raupų atvejus, įskaitant tris mirtis Nigerijoje (1) ir Centrinės Afrikos Respublikoje (2). 

Liepos 7 d. duomenimis, 82 procentai arba 6 496 patvirtintų atvejų buvo pranešta Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regione. Daugiausia sergančiųjų Europoje – Ispanijoje ir Vokietijoje. 

Beždžionių raupai yra labai panašūs į raupus, nuo kurių pasaulyje kasmet mirdavo milijonai žmonių, kol 1980 metais ši liga buvo išnaikinta. Tačiau beždžionių raupų simptomai yra daug švelnesni.

Sergantiesiems beždžionių raupais pasireiškia tokie simptomai kaip karščiavimas, raumenų skausmas, limfmazgių patinimas, šaltkrėtis, išsekimas ir į vėjaraupius panašus bėrimas ant rankų ir veido.

Virusas gali būti perduotas per odos pažeidimus, oro lašeliniu būdu, per bendrai naudojamus daiktus, tokius kaip patalynė ir rankšluosčiai.

Specifinio beždžionių raupų gydymo nėra, bet nustatyta, kad skiepai nuo raupų maždaug 85 proc. veiksmingumu apsaugo nuo beždžionių raupų.

Lietuvoje nuo raupų neskiepijama maždaug nuo 1980-ųjų.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us