Raseinių naujienų portalas

MaistasNuomonės

Ilgą bei sveiką augintinio ar ūkinio gyvūno gyvenimą lemia geras imunitetas – kaip jį stiprinti?

Atėjus žiemai dažniau serga ne tik žmonės, bet ir augintiniai, ūkiniai gyvūnai. Svarbiausias dalykas norint išlaikyti gerą sveikatą yra imunitetas. Imunitetas – organizmo apsaugos būdas, kurio pagrindinė užduotis – apsaugoti organizmą ir apsiginti nuo viso to, kas jam genetiškai svetima. Imuniteto veiklos pagrindas – atpažinti „sava“ ir „svetima“.

Organizmo imuninė sistema skirstoma į dvi grupes: įgimtą ir įgytą. Įgimtas imunitetas – paveldėtas atsparumas tam tikroms ligos sukėlėjams. Gyvūnus nuolat supa įvairūs mikroorganizmai, tačiau jiems jis dažniausiai yra atsparus, kadangi tam tikrus atsparumo mechanizmus organizmas jau turi dar prieš kontaktą su jais.

Įgytas imunitetas skirstomas į natūralųjį (poinfekcinį) ir dirbtinį (povakcininį). Įgytas natūralusis imunitetas susiformuoja persirgus užkrečiamąja liga. Tokiu būdu žmogus arba gyvūnas tampa atsparus konkrečiai ligai ir įgyja imunitetą. Dirbtinis imunitetas įgyjamas atlikus vakcinaciją.

Dažniausiai imuninę sistemą alina bei ją įtakoja įvairūs aplinkos veiksniai. Netinkamos gyvūnų laikymo sąlygos: šaltos patalpos, drėgnas oras, deguonies trūkumas uždaruose patalpose, nepakankamai subalansuoti pašarai, triukšmas, stresas, judėjimo trūkumas.

Požymiai rodantys, kad imunitetas yra nusilpęs yra šie: dažni peršalimai, besikartojančios infekcinės ligos, pablogėjusi odos ir kailio išvaizda, pakitęs gyvūno elgesys.

Gyvūnų imuninę sistemą, kaip ir žmonių, reikalinga stiprinti ištisus metus, ne tik atšalus orams. Natūraliai stiprinti augintinių imuninę sistemą galima vadovaujantis žemiau išvardintais patarimais:

 • Skatinti fizikinį aktyvumą vedžiojant ir žaidžiant.
 • Maitinti augintinį subalansuotai ir sveikai, taikyti biologinei rūšiai tinkamą mitybą kiekviename gyvenimo etape.
 • Reguliariai girdyti šviežiu vandeniu iš švaraus dubens.
 • Papildyti įprastą augintinio maisto racioną papildais (dėl pasirinkimo naudinga pasitarti su veterinaru). Sparčiausiai organizmo imuninę sistemą stiprina vitaminas C, vitaminas E, Omega-3 riebalų rūgštys ir probiotikai. Augintinio imuninei sistemai stiprinti siūlomi ežiuolės preparatai ar produktai.
 • Valdyti stresines situacijas, išsiaiškinti, kokie veiksniai kelia stresą Jūsų gyvūnui augintiniui, vengti jų.
 • Užtikrinti gyvūno kūno higieną tinkamai prižiūrėti kailį, akis, ausis, dantis, letenas, nagus.
 • Dažniau glostyti ir kasyti savo gyvūno kailį, tai puikus atsipalaidavimo šaltinis augintiniui, gerina kraujotaką, stimuliuoja raumenis, teigiamai veikia gyvūno savijautą. Naujausi tyrimų duomenys rodo, kad masažo terapija gyvūnams mažina depresiją, baimę ir nerimą, skausmą bei stresą. Augintiniai, kuriems taikoma ši praktika pasižymi pagerėjusia nuotaika, motyvacija ir elgesiu.
 • Reguliariai lankytis pas veterinarą.

Žiemos laikotarpiu ūkiniams gyvūnams esant ūkiniuose pastatuose dažniau sutrinka medžiagų apykaita, trūksta vitaminų, mineralinių medžiagų, pablogėja gyvulių laikymo sąlygos, todėl žiemojimo pabaigoje jų imunitetas būna nusilpęs. Norėdami tinkamai pasirūpinti ūkinių gyvūnų imunine sistemą, visų pirma, reikėtų užtikrinti visavertį ir subalansuotą racioną. Ūkiniams gyvūnams svarbu:

 • Gyvūnų mityboje turi būti visi mikroelementai, būtini tinkamam virškinimo sistemos funkcionavimui, tokie kaip antioksidantai, prebiotikai ir probiotikai, riebalų rūgštys (pvz., Omega 3), vitaminai (A, B, C, D ir E), geležis ir selenas.
 • Atkreiptinas dėmesys, kad pašarai turi būti tinkamai laikomi, apsaugoti nuo drėgmės.
 • Tvartuose reikėtų pasirūpinti patalpų vėdinimu, kad juose nesusidarytų drėgmė ir iš mėšlo išsiskiriančių dujų koncentracija nepakenktų gyvulių sveikatai.
 • Vengti skersvėjų.
 • Tinkamas tvartų apšvietimas taip pat turi įtakos gyvūnų sveikatingumui ir imunitetui, kol dienos sutrumpėjusios.

Gyvūnų svetingumo ir gerovės skyriaus vedėjas Egidijus Mecelis teigia, kad tinkamas rūpinimasis gyvūno sveika mityba, reguliaria mankšta ir saugia aplinka užtikrina stiprų imunitetą, ilgą bei sveiką augintinio gyvenimą.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarų
Inline Feedbacks
Žiūrėti visus komentarus

Contact Us